Tražite neku novu lokaciju za vaš vikend odmor, s lijepom prirodom, kulturno-povijesnim naslijeđem, zanimljivim aktivnostima i prije svega vrhunskom gastronomskom ponudom? Ako je tako, zašto ne biste skoknuli do susjedne Slovenije? Mi smo nedavno skoknuli do Krškog, vožnja nije trajala niti sat vremena, ni na granici nije bilo komplikacija, a srdačni domaćini pripremili su nam dvodnevni doživljaj za pamćenje. Mjesto koje većina na žalost poznaje uglavnom po nuklearnoj elektrani, dočekalo nas je raširenih ruku, a glavni povod našeg dolaska bila je premijera kratkog filma 'Svježe - Ukusno - Lokalno' u organizaciji Centra za poduzetništvo i turizam Krško, koja je održana na starom gradu Rajhenburgu iz 12. stoljeća. Film, koji možete pogledati niže na linku, prikazuje proces dolaska autohtonih lokalnih namirnica na tanjure stanovnika Posavja i njihovih gostiju, te životne priče osoba uključenih u taj proces.

Već tijekom projekcije rasla su nam zazubice nad prizorima hrane u filmu, a nakon što smo pogledali film imali smo priliku i kušati sve viđeno. Naime, u peninoteci (vinoteci koja promovira lokalne pjenušce!) koja djeluje u sklopu starog grada Rejhenburga priređen je domjenak gdje su lokalni ugostitelji, ali i domaćice sa svojim donijeli specijalitete na koje su najviše ponosni, a uz to su se kušali vrhunski pjenušci lokalnih vinara kao što su Klet penin Istenič, Domaine Slapšak, Albiana, Vinska klet Kerin, Klet Krško i drugi. Sjajan primjer kako objediniti vrhunske okuse i doživljaje, i kako promovirati lokalna namirnice i lokalnu eno-gastro scenu te za to iskoristiti europski novac! Nešto o čemu mi u Hrvatskoj još moramo puno učiti.

DSCF1952.jpg
Boštjan Colarič 

DSCF2192.jpg
Boštjan Colarič 

Mota 'Svježe-ukusno-Lokalno' držali smo se i drugog dana našeg posjeta kada smo prvo iskušali jednu od brojnih biciklističkih tura. Električni bicikli bili su sjajan pomagač u penjanju uzbrdo, do genijalnog pogleda na cijelo Krško te obližnji Žumberak. Naučili smo usput i ponešto o povijesti ovog kraja, posjetili jednu autohtonu vinsku klet te kušali njihovo vino, a potom sa sjurili na ručak u hotel i restoran Tri lučke (i razgledali tamošnju ogromnu drvenu prešu, najveću u ovom dijelu Europe) gdje nam je chef Dejan Mastnak pripremio odličan ručak u nekoliko slijedova, koji bi se u nekoliko riječi mogao opisati kao – moderna interpretacija lokalnih okusa i tradicije.

DSCF2596.jpg
Boštjan Colarič Teleći medaljon u Tri lučke

A u nešto više riječi ručak ćemo opisati ovako: krenuli smo sa slasnim i maštovitim pozdravima iz kuhinje uz koje se točio Isteničev pjenušac Prestige extra brut. Potom je uslijedio hladno predjelo – usoljena skuša s komoračem, hibiskusom i crumbleom uz koju se izvrsno sljubio zeleni silvanac vinarije Klet Krško. Sljedeće jelo bio je cannellon s janjetinom, pire krumpirom, fetom, cikorijom i medvjeđim lukom uz koji se pio macerirani sivi pinot vinarije Kobal, a nakon toga uslijedio je teleći medaljon na kremi od korabice, s kroketima od palente i pohanim telećim brizlama uz koje smo pili Svetovno vino Jožefa Prusa (riječ je o cabernet sauvignonu, no vino se ne smije zvati prema sorti budući da cabermet sauvignon u Beloj Krajini nije dozvoljena sorta). Ovo hedonističko uživanje u reinterpretiranim okusima Posavja završilo je spektakularnim desertom - sladoledom od bosiljka s jagodama i drugim slasnim dodacima, a za kraj stigli su i vrlo kreativni petit fours (mini princes krafne s kremom od malina, 'snickers' i rižini krekeri s mangom).

DSCF2622.jpg
Boštjan Colarič Spektakularni desert u Tri lučke - sladoled od bosiljka s jagodama

“Našu kuhinju, uz svjetske trendove, odlikuju namirnice dostupne u našem kraju. Naš prvi izbor je kvaliteta i sezonalnost, a izazov nam je sačuvati njihov domaći okus. Na našim tanurima prisutne su i neke egzotične namirnice, koje dodatno oplemenjuju našu ponudu te joj daju na živahnosti i čine je drugačijom. Povijest restorana Tri lučke za nas je dodatan izvor inspiracije pri kreiranju jela - prihvatili smo se, naime, izazova pripremanja nekih gotovo zaboravljenih jela, ali na neki naš, nov način”, objašnjava svoju kulinarsku filozofiju chef restorana Tri lučke Dejan Mastnak.

IMG_20220421_154746_resized_20220504_115310259.jpg
emina basara Vinarija Albiana

A kako završiti ovakvo sjajno putovanje, nego posjetom vinariji Albiana gdje nas je njihov glavni enolog Miha Ritonja prvo obilaskom vinograda i vinarije, a potom i vrhunski vođenom degustacijom uputio u filozofiju vinarije. Kušali smo jedan od njihovih pjenušaca – Brut Rose Non-vintage, napravljen od sorte žametna črnina, s neodoljivom aromom jagoda i kvasca. Potom smo kušali Zeleni silvanac 2018. koji je nakon kontrolirane fermentacije šest mjeseci odležavao na vlastitim kvascima te osvaja aromama zelene jabuke, bijelog cvijeća, citrusa i mineralnošću. Nakon zelenog silvanca, na red je stigao Albianin Rose 2019. napravljen od frankovke, s istaknutom aromom bobičastog voća. Kušali smo još i chardonnay iz 2017. s izvrsnim aromama kruške, marelice i maslaca te Frankovku 2017. koja je 18 mjeseci odležavala u bačvama od slovenskog i francuskog hrasta, a odlikuje se aromama tamnog voća, a posebno trešanja i borovnica te s blagom notom drva.

Puno dojmova vratili smo se u Zagreb, no sigurno ćemo se vratiti u Krško, posebno na jesen, na tradicionalnu manifestaciju Okusi Posavja, a i nismo još istražili sva zanimljiva mjesta... ni pješice, ni biciklom.

Više fotografije pogledajte u našoj galeriji.

StoryGourmet Press, emina basara Krško - turizam i gastronomija