Od sočne buzare od dagnji, brbavica, kunjki, priljepaka, kapistanti, tradicionalnih dalmatinskih ribljih specijaliteta kao što su crni rižot, brudet, riba na žaru ili u soli, kamenica, mlade janjetine i kozletine pod pekom ili tradicionalne zelene manestre od raštike, u svemu tome može se uživati na Pelješcu, bilo na obali bilo u unutrašnjosti.

Foto_arhiva TZ Ston_09.jpg
Arhiva TZ Ston 

Uz ove fine specijalitete najbolje ide dobro vino, a ovaj poluotok u svijetu je poznat po plavcu. Dingač, Postup, plavac iz Ponikava ili s područja Dranča, tražena su vina, a sad je prava prigoda da ih degustirate. Ovo gourmet iskustvo svakako zaokružite tradicionalnim pelješkim slasticama kao što su stonski makaruli, rozata, broštulani mjenduli, arancini, budim, hrostule, kontonjata, mantala od plavca malog, padišpanj, krokanat… Pravi užitak!

Foto_arhiva TZ Ston_04.jpg
Arhiva TZ Ston 

Sad je idealno vrijeme za posjet Pelješcu jer sve do 16. srpnja traje Festival peljeških okusa. Uključeno je pedesetak restorana, konoba, vinarija, OPG-ova i školjkara na poluotoku, kreirana su i dva festivalska jelovnika po cijenama od 150 i 230 kuna, dok vinarije nude neke etikete vina povoljnije i do 20 posto. Osim toga, svaki petak na Placi u Stonu sve do kraja kolovoza pripremaju se jela od ribe i morskih plodova uz prezentaciju vina lokalnih vinara.

Foto_arhiva TZ Ston_02.jpg
Arhiva TZ Ston 

Ovaj ukusni festival rezultat je suradnje turističkih zajednica općina Ston, Janjina, Orebić i Trpanj, koje već drugu ljetnu sezonu organiziraju turistima i lokalnoj zajednici atraktivne kulturne i gastronomske sadržaje. Osim vrhunskog hedonizma Pelješac je i odlična destinacija za one koji vole ležeran mediteranski stil, kulturnu baštinu, ali i cijene aktivan odmor. Bicikliranje Napoleonovim putevima, ronjenje, surfanje u Vignju, šetnja 5,5 kilometara dugačkim Stonskim zidinama i, naravno, prekrasne plaže poput Divne, Jezera, Trstenice Žuljane…, razlog su više da ga posjetite.

Također, okušajte se u izradi Stonske torte i tamo mali komadić pelješkog raja zadržite i u svome domu.

FOTO_Arhiva TZ Ston_Stonski makaruli_01.jpg
Arhiva TZ Ston 

STONSKA TORTA

(torta od makarula ili Makaruli)

Bila duga ili kratka, u bilo kojem obliku, suha tjestenina pogodna je za sve kombinacije s mesnim, ribljim i povrtnim umacima, ali i za slatka jela. Od svih tjestenina, suha tjestenina - makaroni ili po stonski makaruli, na Pelješcu se najviše koristi. Danas se za neka jela na ovom poluotoku sa sigurnošću može reći da su izvorna, datiraju još iz vremena renesanse, a za to postoji niz podataka. U tu skupinu jela spada i popularna Stonska torta pripremljena upravo od makarula. U njoj ćete prepoznati tipične namirnice ovog područja. Spada u sam vrh slastica, pripremala se u posebnim prilikama, a najčešće za blagdane. Danas je jedan od zaštitnih znakova stonske kuhinje i Pelješca, pa je možete degustirati u stonskim restoranima i konobama.

Za nadjev:

500 g makarula
400 g šećera
100 g čokolade
300 g badema
200 g oraha
250 g maslaca
10 jaja
vanilin šećer, cimet, limun, rum, maslinovo ulje

Za tijesto za oblaganje kalupa:

400 g brašna
2 jaja
maslinovo ulje
sol


Makaroni se skuhaju u kipućoj vodi i prohlade. Preko njih prelije se limunov sok, rum i maslinovo ulje. Od brašna, jaja, maslinovog ulja (koje se može zamijeniti maslacem ili mašću) i soli zamijesite tijesto i pustite ga da malo 'odmara'.

Tijesto se razvalja u tanak list. Kalup (posuda za pečenje) se namaže maslinovim uljem (maslacem ili mašću) i čitavog ga obložimo listom tijesta koje treba prelaziti desetak centimetara preko ruba kalupa. Dno kalupa pospe se nadjevom (mješavinom naribane čokolade, šećera, mljevenih oraha i badema, korice limuna, vanilin šećera i cimeta), potom ide red kuhanih makarona, ponovo se pospe nadjev, po tome se stave komadići maslaca i sve se zalije razmućenim jajima.

Proces slaganja ponovi se tri do četiri puta dok se ne potroše predviđene količine namirnica. Nadjev se preklopi viškom tijesta koji je prelazio rubove. Torta se lagano pritisne rukom da se poravna i tijesto prione uz nadjev i kalup. Površina se namaže maslacem.

Stonska torta peče se na temperaturi 175 stupnjeva Celzijevih 50 minuta. Ohlađena torta okrene se prilikom vađenja iz kalupa tako da donji dio ostane gornji. Pošećeri se vanilin šećerom i siječe na komade za posluživanje.