Što je ljeto bez punjenih paprika? Ovo popularno ljetno jelo tek je jedno od onih koje se može napraviti s paprikama, cijenjenim i zdravim povrćem koje, srećom, itekako koristimo tijekom ljetnih mjeseci (i ne samo tad). Naime, paprika je vrlo zdravo povrće, bogato ljekovitim sastojcima i jako se preporučuje kao dio svakodnevne prehrane. Svježa paprika je najbolja i najzdravija za jelo a ljekovitim se smatra njen mesnati, plodni dio.
Još odavno paprika se smatra dobrom za naše zdravlje - u prošlosti se koristila kao antidepresiv, antireumatik, afrodizijak, antiseptik, aromatik, diuretik. S obzirom na njezine nutritivne vrijednosti, to nije ni čudno - paprika sadrži najviše vitamina C, čak 4 do 5 puta više nego limun i naranča, odnosno oko 100 - 250 mg na 100 g svježe tvari ploda. Sadrži i vitamine B skupine, vitamin E i vitamin A koji je prisutan kao beta karoten i kriptoksantin. Paprika je bogata i kalijem, fosforom i željezom. Prosječni sastav vode u paprici je dosta visok, približno 89%. Od ugljikohidrata najviše sadrži šećera iz skupine monosaharida i disaharida a u sjemenkama sadrži i kapsaicin, sastavni dio eteričnih ulja roda Capsicum, koji paprici daje ljutinu - ovisno o količini kapsaicina, paprike dijelimo na slatke i ljute sorte.
Što se tiče podrijetla, paprika potječe iz Južne Amerike. Španjolci su je donijeli u Europu u 15. stoljeću, odakle se proširila sve do Turske, a danas se najviše uzgaja u Mađarskoj.
Razlikujemo mnogo vrsta paprike, a s obzirom na izgled i boju ploda, najšire su rasprostranjene crvena i zelena paprika, no nalazimo i žute i narančaste. Danas u svijetu postoji više od 500 različitih sorta paprike – različitih boja, izgleda, veličine i ljutine/slatkoće. Plodove paprike razlikujemo i prema obliku (stožasti, prizmatični, okrugli te okruglošpljosteni). Danas u svijetu postoji više od 500 različitih sorta paprike – različitih boja, izgleda, veličine i ljutine/slatkoće.
U kulinarstvu se koriste svježe i termički neobrađene, kada još uvijek zadržavaju određene količine hranjivih tvari, ali i kao obrađene – kuhane, pečene, sotirane, kiseljene, punjene… Možemo ih stavljati u salate, raditi od njih juhu, puniti mesom, peći na grillu, dodati u ražnjiće… Mljevena, sušena paprika jedan je od osnovnih začina u našoj kuhinji a ljute papričice nezamjenjiv su dio ljutih umaka.
Prije pripreme treba ih oprati pod mlazom tekuće vode (nikako ne namakati) a ako se ne konzumiraju svježe, najbolje ih je sotirati do 10 minuta jer tako zadržavaju većinu hranjivih tvari i okusa. Ako ih kuhamo, najbolje ih je pripremati “al dente“ kako se ne bi prekuhale.
Na našem području papriku koristimo u klasičnim mediteranskim jelima ili u ajvaru i satarašima, a o tim tradicionalnim receptima pisat ćemo u novom nastavku naše rubrike ‘Iz Dikine kuhinje' gdje ćemo e dotaknuti jela s paprikom iz “Dalmatinske kuhinje” Dike Marjanović-Radice.