Traje sezona komorača, aromatične začinske biljke koju, na žalost, ne koristimo onoliko koliko bismo mogli a i trebali. Naime, ova je biljka ne samo zanimljivog, aromatičnog okusa nego i puna nutrijenata što je prepoznato još u staroj kineskoj medicini i u starom Egiptu.

fennel-g25e09e431_1920.jpg
Pixabay 

Domovina komorača je južna Europa, točnije Mediteran gdje se godinama uzgaja za kuhanje i u medicinske svrhe. Gotovo sve stare civilizacije koristile su komorač u liječenju različitih tegoba: od želučanih i plućnih oboljenja, problema s očima i vidom, pa do liječenja od ugriza otrovnih zmija i škorpiona. Komorač se odlikuje mineralnim bogatstvom, a pogotovo kada je riječ o bakru, željezu, manganu, kalciju, fosforu, kaliju, molibdenu i magneziju. Odličan je saveznik u liječenju bolesti probavnog trakta ili bolesti pluća a s obzirom da sadrži i antioksidanse kao što su anetol, rutin, kvercetin i kempferol, komorač djeluje i protuupalno i štiti stanice od oštećenja. Ukratko, komorač čisti organizam, pomaže kod problema s menstruacijom, pomaže dojiljama, sprječava nadutost, smiruje kašalj a dobar je i za sprječavanje neugodnog zadaha.

fennel-gbec5d5f03_640.jpg
Pixabay 

Od sjemenki komorača možemo napraviti čaj koji će pak osigurati našem organizmu vitamine A, B, C i D, antioksidanse, aminokiseline te minerale cink, sumpor, natrij, mangan, molibden, fosfor, magnezij, kalij, kalcij i željezo.

food-g91c8fae21_1920.jpg
Pixabay 

Osim u medicinske svrhe, ovo mediteransko povrće koristi se i u kulinarstvu. Komorač okusom vuče na sladić - sjemenke služe kao profinjeni začin za slatka i slana jela, dok glavica i listići imaju bogatiju primjenu u svijetu gastronomije. Valja napomenuti da se glavica svježeg komorača najčešće ili voli i mrzi, zbog njenog aromatičnog okusa dok lišće komorača ima nešto blaži okus. Tu su još i sjemenke, koje su najintenzivnije, a koje se prije korištenja mogu malo prepržiti kako bi otpustile slatkastu aromu.

cooking-g650f52485_1920.jpg
Pixabay 

Sve troje se jako dobro može koristiti - zadebljali korijen i listovi komorača koriste se svježi, sjemenke se koriste osušene a glavica i sirova ali i kuhana ili pečena. Komorač se odlično slaže s ribom, piletinom, pršutom ali i agrumima, avokadom, narom te orašastim plodovima. Narednih dana predstavit ćemo vam neke od recepata u kojima se komorač odlično snalazi pa pratite naše objave!