Ukoliko se pitate u čemu je posebnost okusa rogača, odgovor je jednostavan – u prirodnoj slatkoći i sličnosti okusu čokolade. Nabavite brašno od rogača i okušajte se u pripravljanju dizanih kolača poput makovnjače i orahnjače, palačinki, ukusnog kolača od rogača, jabuka i naranči te nezaobilaznih medenjaka. Podsjećamo i na zanimljivosti vezane uz ovaj plod.

Posebno je poznat po rogaču otok Šolta, gdje postoji i mjesto Rogač.

Pripremite domaći liker od rogača, popularno zvanu rogačicu, maceriranjem, odnosno namakanjem rogača u rakiji dok ne pusti aromu.

U antičko doba sjemenke rogača služile su kao jedinica za mjeru vaganja zlata. Naime, sjemenke rogača, bez obzira na veličinu i uvjete čuvanja, uvijek imaju jednaku masu od 0,18 grama - jedna sjemenka = 1 karat (zrno rogača, grč. = keration). Taj se naziv i danas upotrebljava za 0,18 grama zlata.

Ubacite žlicu praha rogača u omiljenu smoothie kombinaciju, iznenadit će vas okusom i pridonijeti zdravlju vašeg organizma.

Pri pripremi domaćeg kruha dodajte žlicu, dvije praha rogača. Kruh će dobiti lijepu smeđu boju i biti bogatiji okusom.

Pripremite ukusne kuglice od kuhane riže, namočenih i usitnjenih grožđica te lješnjaka uvaljanih u prah rogača. Poslastica za najmlađe, ali i one velike!

U smjesu za palačinke ¼ šalice brašna zamijenite brašnom rogača, novi užitak je zajamčen.

Čokoladni brownies kolači s rogačem

Sastojci:

250 g maslaca sobne temperature
200 g tamne čokolade (od 70 posto kakaa)
65 g brašna
1 žlica praška za pecivo
200 g smeđeg šećera
5 žlica brašna rogača
1 žličica praha bourbon vanilije ili 1 mahuna vanilije
prstohvat soli
4 jaja

Priprema:

U posudi pomiješajte suhe sastojke, a na pari otopite čokoladu i maslac. Pomiješajte mokre i suhe sastojke te miješajući dodajte jaja. Smjesu stavite u kalup i pecite 20 minuta na 170 stupnjeva. Po želji u smjesu dodajte nasjeckane orašaste plodove ili suho voće.