Soraya Esfandiary-Bakhtiary bila je iranska kraljica od 1951. od 1958., a njezin brak je okončala tužna vijest.
Rođena je u Isfahanu 22. lipnja 1932. godine kao jedno od dvoje djece Khalila Esfandiaryja, koji je 1950-ih bio iranski ambasador u Zapadnoj Njemačkoj, i Eve Karle. Soraya je imala mlađeg brata Bijana, a školovala se diljem svijeta, u Londonu, Berlinu i Švicarskoj.
No upravo joj je britanska prijestolnica 'okrenula život naglavačke'. Naime, Soraya je u Londonu upoznala princezu Shams, stariju sestru iranskog šaha. Mohammed Reza Pahlavi je 1948. okončao devetogodišnji brak s egipatskom princezom Fawzijom s kojom je dobio kćer Shahnaz (81).
Prijestolje je od njega trebao preuzeti mlađi brat Ali-Reza Pahlavi pa se Mohammed želio opet oženiti kako bi osigurao stabilnost krune i zemlje. Njegova sestra Shams vjerovala je da je 18-godišnja Soraya idealna žena za Mohammeda pa ju je pozvala u posjet u Teheran kako bi ga upoznala.
Dva dana nakon svog dolaska u Iran upoznala je šaha na večeri, a onda je bila prisutna i njegova majka Tadj ol-Molouk. Dan kasnije je otac rekao Sorayji da se sviđa Mohammedu i pitao ju da li je spremna udati se za njega.
Dvadeset i četiri sata poslije par se zaručio i dobila je zaručnički prsten od šaha napravljen od dragulja. No njezina sreća nije dugo trajala jer se razboljela. Dobila je bakterijsku infekciju i nije izlazila iz kreveta nekoliko tjedana.
Prema jednoj legendi, dok je bila bolesna, šah joj je svaki dan donosio jedan dijamant i stavljao ga na njezin jastuk. Par se vjenčao 12. veljače 1951. godine, iako je Soraya još bila jako slaba.
Doktor joj je savjetovao da ispod vjenčanice nosi prsluk i čarape. Nosila je haljinu luksuzne modne kuće Christian Dior koja je bila teška 30 kilograma i morala je odrezati osam od 20 metara njezinog šlepa kako bi mogla stabilno stajati.
Nakon vjenčanja je par imao život iz bajke, a njihova idila je nestala u listopadu 1954. kada je 22-godišnja Soraya saznala od liječnika da će joj trebati godine da bi zatrudnjela. Ubrzo nakon toga je poginuo šahov brat Ali-Reza Pahlavi, a potom se i Mohammed odlučio razvesti zbog obiteljskog i političkog pritiska.
Vijest o razvodu su objavili 14. ožujka 1958. i Soraya je maknuta s trona te protjerana u Švicarsku. Ipak, šah joj je omogućio lagodan život i često je putovala na destinacije poput Rima i Pariza gdje su je smatrali ikonom i bila je omiljena u visokom društvu.
Nosila je glamurozne odjevne kombinacije i hvalila se skupocjenim nakitom. No 1980-ih kada je Iran smanjio svoje prihode tijekom revolucije, Soraya je prodala veći dio svojih dragulja.
Najviše je vremena provodila u Francuskoj gdje je živjela, a ondje se kratko bavila i glumom. Ondje je upoznala i talijanskog redatelja Franca Indovinu i bila mu je ljubavnica. Njihovu ljubavnu idilu je prekinula tragedija. Naime, Franco je 1972. poginuo u avionskoj nesreći, a Soraya je nakon toga pala u depresiju.
Ipak, zapravo je cijeli život voljela šaha Mohammeda, kako je otkrio Daily Mail prenoseći detalje knjige 'Christie's: The Jewellery Archives Revealed'. Soraya je bivšem suprugu poslala pismo 1979. i rekla mu da ga još voli, a on je tada umirao od karcinoma. Rekla mu je da ga želi vidjeti i on joj je odgovorio da je ganut pismom te da je voli i želi vidjeti, no da to ne smije saznati njegova supruga Farah kojom se oženio 1959.
Dogovorili su susret u Egiptu, ali je šah prije toga umro, 27. srpnja 1980. Soraya je preminula u Parizu 26. listopada 2001. u dobi od 69 godina. Uzrok smrti je ostao nepoznat.
Njen brat Bijan je rekao da više nema s kime razgovarati nakon Sorayine smrti. Umro je samo tjedan dana kasnije, a jedne novine su tvrdili kako su oboje ubijeni. Sorayina imovina je prodana na aukciji u Parizu za više od 8.3 milijuna dolara.