Kad je Oliver Stone, redatelj vječno fokusiran na američku političku scenu, odlučio snimiti film o 43. predsjedniku SAD-a Georgeu W. Bu­shu, za to je imao i razlog koji nije posebno doticao neuspješnu vladavi­nu kontroverznog prvog čovjeka Ame­ri­ke. Naime, prije 43 godine, dva su momka upisala sveučilište Yale. Jedan je odustao nakon prve godine i otišao se boriti u Vijetnam, što je uvelike utjecalo na njegovo kasnije stvaralašt­vo u filmskoj industriji. Drugi je rat vješto izbjegao, una­toč mnogim porocima završio studij i postao američki predsjednik koji je najveću svjet­sku velesilu poveo krivim putem. Pri kraju njegova drugog man­da­ta, Stone nije odolio snimiti bio­graf­sku satiričku komediju ‘W’ o svojem sveučilišnom kolegi čija se premijera dogodila 17. listopada, dva tjedna prije pos­ljed­njih američkih predsjedničkih izbora. - Film je vrlo pravedan. Mnogo smo istraži­vali i nismo ga snimili s lošom namjerom. Mis­lim da ga Sarah Palin neće razumjeti jer obiluje kompliciranim dijalozima. U usporedbi s njom, Bush je intelektualac - izjavio je u svome tradicionalno provokativnom stilu Stone, koji je glavnu ulogu u filmu namijenio Joshu Brolinu kojeg su, uz Richarda Drey­fussa, koji glumi Dicka Cheneya, i Thandie New­ton u ulozi Condo­lee­­zze Rice, kritičari zbog odlične izvedbe dignuli u ne­be­sa.

SVE JE U TAJMINGUFilm je u Americi prikazan samo dva tjedna prije predsjedničkih izbora
Smiješna strana prve sile svijeta
Foto: Story
 Zanimljivo je to što se za glavnu ulogu mjesecima pri­p­re­mao glumac Christian Bale ko­ji je bio Stoneov prvi izbor, ali kad je uvijek pedantni glumac shvatio da mu savršena šminka neće pomoći da se vizualno približi Bushu, od­ustao je od uloge. Nakon što su sce­narij koji je napisao Stanley Wei­ser odbili Paramount, Warner Bros i Universal, intrigantna filmska priča o životu Georgea W. Busha snimljena je u neza­vis­­noj niskobudžetnoj produkciji od 30 miliju­na dolara u iznimno brzom roku od 46 dana.  
DRŽAVNA TAJNICAThandie Newton izvrsna je u ulozi Condoleezze Rice
Smiješna strana prve sile svijeta
Foto: Story
  Unatoč zamjerkama da je Stone prvi put film prilagodio publici, on obiluje duhovitim di­jalozima i sočnim savjetima poput onog Bu­s­ha starijeg svojem sinu: “Što misliš tko si ti? Kennedy? Ti si Bush i ponašaj se tako!” - Nisam jedan od brojnih koji osuđuju Bus­ha. Za mene je on jako smiješan čovjek koji ka­že najčudnije stvari u najčudnijim trenucima. Podsjeća me na Johna Waynea i Olivera Har­dyja - objasnio je Oliver Stone pozitivnu stranu najomra­že­nijeg američkog predsjednika.  

 Napisala: Ivana Čulić / Snimke: Story Press