Ključ za upravljanje osobnim financijama je troši unutar svojih mogućnosti, dakle nikad iznad, i to jednostavno znači potroši manje njego što zaradiš! Međutim, kao što niti u mršavljenju jedi manje, vježbaj više nije jednostavna matematika, i u upravljanju osobnim financijama je zapravo sve to pitanje unutarnje borbe sa samim sobom. No ako mi ne upravljamo novcem, novac će svakako upravljati nama i našim životima.I zato je prvi korak – suočavanje s onim gdje smo i zatim postavljanje cilja gdje želimo biti.Kako sve zarađujemo sada? Na što sve trošimo i koliko mjesečno? Trebamo li sve to? Dakle: TROŠI MANJE ILI ZARADI VIŠE + TREBAM LI TO i ŽELIM LI TO (sad) ZAISTA?

Korona i financije - kako preživjeti krizu?
Shutterstock 

 Krenimo od MOŽEMO LI DODATNO ZARADITI NOVAC (kroz autorski ugovor o djelu, freelancing, bilo što), što sve znamo i volimo raditi…? Nemojte sumnjati u sebe, naš talent je nekom drugom lekcija koju je spreman platiti. To što je nama samo 5 minuta nekom znači život jer to ne zna i spreman je to platiti jer mu rješava neki problem i dodaje vrijednost. Trebamo li sve to ili su to samo želje, ako jesu, jesu li naše ili služe za dokazivanje, usporedbu, takmičenje s drugima? Pravo je pitanje što je ono što mi zaista istinski želimo? 

Korona i financije - kako preživjeti krizu?
Profimedia 

E sad, kako trošiti manje od onog što zaradimo? Postoji nekoliko uobičajenih pravila, dakle ljudi su već otkrili toplu vodu kako izaći iz dugova i kako upravljati osobnim financijama. Je li jednostavno? Jest. Je li lako? Nije, kao što je i svaka promjena teška jer ne uključuje samo matematiku nego i rad s duboko podsvjesnim uvjerenjima o novcu koja smo preuzeli od predaka, emocijama koje imamo oko novca i suštinskim osjećajem vlastite vrijednosti – koliko mi mislimo da mi vrijedimo i zaslužujemo.A sve se na kraju svodi na to - kako mi vidimo sebe, tako će nas vidjeti i drugi. Dakle, kako konkretno ne samo trošiti manje nego zaradimo, nego svjesno upravljati novcem, svojim financijama i u konačnici svojim životom? Bez obzira koliko zaradimo uvijek odmah 10% tog iznosa stavimo sa strane, to je ono što se zove prvo plati sebi. Stavimo na zaseban račun, ne čekamo kraj mjeseca pa ako ostane. Jer neće ostati. To već znamo svi.Jednostavno postoji nešto u nama da svoju potrošnju prilagodimo visini svojih prihoda, odnosno da potrošimo sve što imamo pa je ovo, recimo to tako, trik da sami sebe prevarimo za svoju dobrobit i maknemo novac sa strane, a taj novac nam je za štednju, kasnije za investiranje, za financijsku slobodu. Zatim, ako smo u dugovima prvo ćemo iz tih 10% iznosa vratiti dug po dug, od najmanjeg do najvećeg (minusi, kartice, prijatelji… ), a taj osjećaj da smo uspjeli dat će nam vjetar u leđa i biti odličan poticaj za dalje. Nastavljamo štedjeti dok ne stvorimo tzv. fond za hitne neplanirane stvari - otprilike 5000 do 7500 kuna (popravci, neplanirano). Zatim nastavljamo štedjeti (odvajati tih 10%) dok ne kreiramo zalihe koje će nam 3 do 6 mjeseci pokrivati naše fiksne troškove za slučaj da izgubimo posao, obolimo i slično.I dalje nastavljamo štedjeti, odnosno odvajati za ono što nam je važno. Bitno je samo svjesno upravljati novcem, u protivnom on upravlja nama. A to ne uključuje samo matematiku, to znači i rad na emocijama, na svojim uvjerenjima, na osjećaju vrijednosti i na mentalnom sklopu. A i na tome s kime se družimo i kako i s kim provodimo vrijeme.

Korona i financije - kako preživjeti krizu?
Shutterstock 

Imamo li stav obilja prema novcu? Znamo li da ga ima dovoljno? Znamo li da naša osobna vrijednost nije jednaka tome koliko trenutno imamo novaca na računu, svi imamo uspone i padove i ako trenutno nemamo dovoljno novca ne znači da smo neuspješni i da ne vrijedimo nego da trebamo pronaći način kako ga kreirati? Da, namjerno nisam rekla zaraditi, jer novac se kreira. Kako se kreira? Tako što se rješava problem, dodaje vrijednost. Ako radite za nekog drugog postanite vrjedniji toj firmi.Koje sve talente, znanja i vještine imate? Kako ih možete upotrijebiti? Da budem još jasnija, mislite li da će netko otpustiti radnika koji donosi najveću prodaju, profit, najviše dobrih klijenata, kreira uštede, optimizira poslovanje, otvara nova tržišta? Ako se i dogodi da iz XY razloga takva firma propadne, a vi imate sve te osobine, doslovce ćete u roku „keks“ naći posao u drugoj firmi.Jeste li zahvalni na onom što imate ili vam je stalno fokus na onom što (još) nemate? Trošite li s radošću na ljude, stvari i iskustva koji vas usrećuju ili trošite u grču i strahu? Ponavljam, ako mi ne upravljamo novcem, novac upravlja nama.Novac je bitan, no ne radi se o novcu, radi se o nama. Što god u životu želimo promijeniti moramo prvo promijeniti odnos prema sebi i odnos prema tome što želimo promijeniti. Dakle prvo biti pa raditi pa imati. O tome se radi!

Korona i financije - kako preživjeti krizu?
Kristina Ercegović, Storypress