Rekonstrukcija dojke danas je sastavni dio operacije karcinoma dojke i treba biti dostupna svim ženama koje to žele. Suvremeni pristup u liječenju raka dojke je mastektomija s primarnom rekonstrukcijom dojke, odnosno rekonstrukcija dojke u istom aktu s mastektomijom. Postoji nekoliko metoda rekonstrukcije dojke, a izbor ovisi o dogovoru kirurga i žene. Važno je poznavanje čimbenika koji utječu na odluku žene kako bi njezino zadovoljstvo bilo što veće, uzimajući pritom u obzir medicinsku učinkovitost odabranog načina liječenja - govori dr. med., specijalist opće kirurgije, subspecijalist plastično- rekonstruktivne kirurgije Bojan Ignatovski.
Tijekom listopada, koji je posvećen prevenciji raka dojke, važno je govoriti o svim fazama liječenja oboljelih žena, a tu je i rekonstruktivna kirurgija kojom se umanje psihološka trauma te se pacijenticama vraća osjećaj ženstvenosti. Liječnik iz daruvarske Poliklinike Arcadia objasnio je razliku između dva navedena tipa operacija.
- Kod primarnih rekonstrukcija odstrani se tkivo dojke, a ostavi se koža zajedno s bradavicom ili bez nje. U dogovoru s bolesnicom, a ovisno o njezinoj tjelesnoj konstituciji, radi se rekonstrukcija s vlastitim tkivom, ekspanderom ili usatkom (implantatom). Radi izjednačavanja volumena i oblika, zdrava se dojka može podignuti i smanjiti ili povećati implantatom. Kod žena koje imaju genetski povišen rizik za razvoj karcinoma dojke može se i na drugoj dojci napraviti profilaktička mastektomija. Tada se istodobno napravi i rekonstrukcija na obje dojke. U slučajevima kada sama bolest ne dopušta ili pak zbog protokola liječenja nije moguća primarna rekonstrukcija, postoji mogućnost za sekundarnu rekonstrukciju dojke. Ona se može napraviti nakon što završi onkološko liječenje ili je pod kontrolom - govori i dodaje da se rekonstrukcija može napraviti i vlastitim tkivom, što ovisi o željama pacijentice, njezinoj konstituciji i veličini dojki.
- Najčešća mjesta s kojih se uzima tkivo su leđa, donji dio trbuha, gornji unutarnji dio bedara i stražnjica, a u posljednje se vrijeme obavlja i transfer vlastitog masnog tkiva. Kod pojedinih rekonstrukcija koristi se i mikrovaskularna tehnika. Zato su te tehnike zahtjevne i izvode ih specijalisti za plastičnu-rekonstrukcijsku kirurgiju. Prednost takve rekonstrukcije je što se u tijelo ne ugrađuje strani materijal, a njezina je mana što ostaje ožiljak pa je ponekad neizvjestan ishod operacije, osobito kada se koristi vaskularni režanj - objašnjava stručnjak iz prve ambulante za plastičnu kirurgiju u Hrvatskoj te ističe da o tehnikama liječenja i rekonstrukcije ovisi i oporavak.
- Postoperativna njega je specifična i vrlo važna da bi ishod terapijskog i rekonstrukcijskog zahvata bio potpuno zadovoljstvo žene. Shodno izabranim tehnikama liječenja i rekonstrukcije, oporavak može biti vrlo kratak ili nešto produljen dok ne budemo sigurni da neće nastati eventualne komplikacije. Zato se takav oblik liječenja izvodi na odjelima i klinikama za plastičnu i rekonstrukcijsku kirurgiju gdje je cjelokupno osoblje osposobljeno za takav način liječenja. Nekoliko mjeseci nakon rekonstrukcije može se posvetiti pozornost nastalim ožiljcima koji mogu biti vrlo tanki i jedva primjetni zahvaljujući principima plastične i estetske kirurgije koji se primjenjuju. Ako su izraženi, postoji mogućnost njihova tretmana godinu dana nakon operacije, a postoji i mogućnost tetoviranja koje ublažava ožiljak ili ga čini nevidljivim - zaključuje dr. Ignatovski.