U Hrvatskoj čak 35% djece u dobi od 8 godina ima prekomjernu tjelesnu težinu i debljinu, čime smo među pet najgorih europskih zemalja, kažu istraživanja 'Europske inicijative praćenja debljine u djece'. U istom su istraživanju proučavali sadržaj hrane koju djeca konzumiraju: uočeno je, naime, da čak 27% njih više od tri puta tjedno jede kolače, krafne i druge nutritivno prazne proizvode; dok 29,1% djece više od tri puta tjedno pije sokove s dodanim šećerom. I rezultati nedavnog Međunarodnog istraživanja o zdravstvenom ponašanju učenika, koje je proveo HZJZ, pokazuje slične negativne trendove, pa tako 30% osmogodišnjaka svakodnevno ne doručkuje, dok njih samo trećina svaki dan jede svježe voće, a samo 17% povrće. Iako su i neke druge navike, poput tjelesne aktivnosti ili dovoljno sna, također važne za obrambeni sustav organizma, uravnotežena prehrana ipak je ključ snažnog imuniteta.
Podrška imunitetu, rastu, razvoju i energiji!
Kako je onim što unosimo u organizam teško zadovoljiti sve nutritivne potrebe, posebice zbog upitne kvalitete hrane, ljudsko tijelo, uključujući i one najmlađe – djecu, treba 'potporu' u obliku suplemenata.
MARSOVCI PROimun sirup može se koristiti za dugoročnu potporu dječjem imunitetu prije i tijekom posebno izazovnog razdoblja, primjerice u sezoni prehlada i viroza. Njegova je moć je u sinergiji vitamina C, ekstrakta crne bazge i šipka, rutina te beta glukana. Crna bazga i šipak tradicionalne su biljke poznate u narodnoj medicini. Vitamin C kao snažni antioksidans doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Jedan od najprivlačnijih načina unosa važnih vitamina i minerala za djecu je onaj u obliku njima privlačnih – gumenih bombona. Gummi Echinacea, dodatak prehrani okusa trešnje i jagode, sadrži vitamin C, D3 i cink, kao i ekstrakt echinacee, koja također pomaže funkciji imunološkog sustava te gornjeg dišnog sustava. Folna kiselina, vitamini C, B3 i B12 doprinose smanjenju umora i iscrpljenosti, dok biotin (vitamin B7), vitamin C, B3 i B12 doprinose normalnom metabolizmu stvaranja energije.
Što im rade slatki okusi i kako 'kamuflirati' zdravo!
U stvaranju dobrih navika od djece, kažu stručnjaci, treba biti dosljedan i uporan, nuditi svakodnevno, i naravno, biti im primjer. Naša je evolucijska predispozicija da radije biramo slatke i neutralne okuse nego gorke i kisele jer, dok je čovjek još bio sakupljač plodova, slatkoća je bila garancija da slatki plodovi, koje je pronašao, nisu bili otrovni. Dakle, povrće ulazi u onu skupinu hrane koju djeca najkasnije prihvate i nerado je stavljaju na svoj tanjur. Roditelji još pogoršavaju situaciju nudeći djeci slatkiše jer ih tako još više navikavaju na slatke okuse, a stvaraju im otpor prema kiselim i gorkim okusima. A slatkiši, poznato je, 'kradu' našim stanicama vitamin C. Nadalje, povrće je mudro i 'kamuflirati', tj. usitniti ga i ubaciti u rižota, umake i svaka druga jela u kojima njihov okus neće biti dominantan, ali će biti prisutni sa svojim nutritivnim vrijednostima.
Masti nisu 'babaroge'!
Prehrana bogata cinkom, važnom mineralnom tvari za imunosni sustav, kao i prehrana bogata vitaminom C (kiseli kupus, naranče, mandarine) i vitaminom E (orašasti plodovi), dat će snažan antioksidativan odgovor i pomoći nam u obrani od virusa, savjetuju nutricionisti, ali i napominju kako nikako ne treba izbjegavati ni masti. Mast nisu nužno 'dežurne babaroge' – prehrambeno zlo, kakvima se danas najčešće prikazuju. No, ipak, neke od njih uistinu jesu štetne, a riječ je o transmastima. Stoga, vidite li na popisu deklaracija natpis 'hidrogenirana biljna mast', izbjegavajte taj proizvod u širokom luku. Ove masti uništavaju strukturu i integritet stanice, pa tako i onih imunosnog sustava, a vi, naravno, nikako ne želite da vam se to (sustavno) događa. No postoje i dobre masti koje imaju i pozitivnu ulogu u podršci imunosnom sustavu i općem zdravlju. Unosite li 'dobre' masti iz biljnih izvora omega-3 i jednostruko nezasićene masne kiseline (laneno, maslinovo ulje, avokado, orasi, bademi, chia sjemenke) u kombinaciji s plavom ribom (skuša, srdela, inćuni i losos) omogućit ćete si jake protuupalne učinke hrane i jači imunitet.
Pretilost, imunitet i probiotici
Pretilost može oslabiti imunološki sustav tako što ometa bijela krvna zrnca u proizvodnji antitijela. Istraživanja su pokazala da pretila djeca imaju dvostruko veće šanse za obolijevanje od infekcija u odnosu na djecu uredne težine. Preporučuje se i uvođenje probiotika u dječju prehranu, jer osnažujući naš probavni sustav i eliminirajući toksine, ustvari nas štite od virusa i bakterija. Snagu bijelih krvnih zrnaca, naših glavnih obrambenih boraca s infekcijom, poboljšava i vježbanje.
I djeca mogu biti pod stresom!
Iako se o tome malo govori u javnosti, i stres je dio života najmlađih. Jednom kada ustanovite da je vaše dijete tjeskobno, sljedeći je korak pronaći načine kako mu pomoći. OVDJE smo pronašli šest načina kako se nositi s dječjom anksioznošću i stresom.
*Članak nastao u suradnji s tvrtkom STADA Hrvatska.