Ni novac, ni slava, ni dobar izgled, već zahvalnost i ispunjujući osobni odnosi, glavne su odrednice sretnih ljudi, kažu istraživanja. Neki će kazati kako je sreća način na koji odabiremo razmišljati o životu, pa tako taj osjećaj zadovoljstva i ispunjenosti kojem težimo tijekom čitavog životnog vijeka uvelike ovisi o tome što se događa u nama, a ne oko nas. No biti ispunjen nerijetko je stvar svakodnevnih 'sitnica' koje nam daju smisao i koje, poput mozaika, oblikuju našu sreću. Kad smo toga svjesni, onda imamo i puno više mogućnosti i osobnih resursa izdignuti se iznad svih nedaća i – premda i živimo u neizvjesnim vremenima, punim izazova i prepreka – znati uživati i uzeti od života – najbolje. I dipl. psiholog i psihoterapeut Tina Brzić tvrdi da sreću možemo definirati kao generalno stanje zadovoljstva životom, no ako ju promatramo kao emociju, onda je, naglašava, nužno znati kako je ista prolazna i kratkog vijeka.

Ovih 8 navika otvaraju vrata sreće! Je li vam čaša poluprazna ili polupuna?
Story 

'Ljudska bića najlakše je okarakterizirati kroz pojam dinamičkih promjena stanja, emocija, identiteta i sl. Kada se na sreću osvrćemo kao na generalno stanje zadovoljstva životom, tada razmatramo različite profile osoba, njihova uvjerenja, svjesnost, zrelost prihvaćanja i kontakt s realitetom. Osoba koja je u kontaktu sama sa sobom te ima razvijeno samopoimanje, lakše pronalazi put izgradnje zadovoljstva vlastitim životom', kaže Tina Brzić, dipl.psiholog, psihoterapeut, napominjući kako je i emocionalna zrelost bitan element postizanje generalnog zadovoljstva, jer osobi pomaže u prihvaćanju realiteta i prolaznosti koja je neminovna u životu svakog pojedinca.

'Laički rečeno, osoba koja je spremna na rizik ulaganje u bilo koji životni segment, svjesna prolaznosti i kraja istoga, osjeća zadovoljstvo i mir te se generalno percipira kao sretna osoba. Gore navedene značajke objašnjavaju postojanje sretnih osoba u objektivno vrlo nesretnim, teškim okolnostima', tvrdi ova stručnjakinja.

Muškarci i žene razlikuju se u kriterijima sreće, što ima uporište i u evolucijskom gledanju. Za žene se, pojašnjava psihoterapeutkinja Brzić, općenito može konstatirati kako im najveću sreću pričinjava realizacija obitelji, dok je kod muškaraca to uspjeh. Naime, evolucijski gledano, žene imaju jači instinkt za izgradnju doma, a muškarci za omogućavanje sigurnosti tom domu. Nadalje, pitanje zadovoljstva životom uvelike je pod vanjskim utjecajem medija, stoga je ženama nametnut trend izgleda i vanjštine, a muškarcima imovine koju su stekli. A kad nam je podražaj izvanjski nametnut, upitna je konstantnost osjećaja zadovoljstva i sreće.

Ovih 8 navika otvaraju vrata sreće! Je li vam čaša poluprazna ili polupuna?
Story 

'Ljudi su holistička bića i kao takvi trebaju njegovati sve svoje aspekte: fizički, emocionalni, kognitivni i duhovni dio. S obzirom na svijest o prolaznosti, nužno je realizirati se na više životnih polja: poslovnom, prijateljskom, obiteljskom, estetskom, duhovnom..., kako bi u trenutku podbacivanje jednog dijela, imali podršku u drugim aspektima i ne bi doživjeli osjećaj potpunog beznađa', savjetuje psihoterapeutkinja Brzić.

Nadalje, zahvalnost prema postignutom, cijenjenje postignutih relacije, iskustava i situacije bez navikavanja i uzimanja istih 'zdravo za gotovo' te percipiranje onoga što imamo, a ne samo onog što nam nedostaje, važni su za subjektivan osjećaj sreće i zadovoljstva. Bitan savjet je i ne uspoređivati se s drugima u negativnom smislu, želeći nešto za što nemamo kapacitete. Važno je uživati u malim stvarima i iskustvima, jer se generalni osjećaj sreće sastoji od mnoštva malih 'srećica'.

Svaki čovjek u integraciji sa svijetom koji ga okružuje, želi iskusiti užitak i zadovoljstvo. To je, uostalom, i razlog zašto ulazimo u odnose, žudimo za omiljenim pićem te se posvećujemo svojim hobijima. Želimo uživati. I želimo taj osjećaj zadržati što dulje i što ga češće ponavljati. Znanstvenici James Olds i Peter Milner s kanadskog sveučilišta McGill još su 1954. godine u mozgu locirali centre za užitak. Daljnja istraživanja omogućila su razumijevanje biokemijskih procesa u mozgu, pa su tako otkriveni neurotransmiteri koji podražuju naš mozak svaki puta kad prepoznaju nešto ugodno poput hrane, pića, seksa… Svi ti, uvjetno rečeno, uobičajeni podražaji sinergijski doprinose subjektivnom osjećaju zadovoljstva, a onda i dobrom raspoloženju. Dakle, u tom kontekstu, zagrljaj, lijepa riječ, ali i kockica omiljene čokolade, gutljaj pića u kojem uživamo..., jednostavni su 'rituali' koji brzo, u svega par sekundi, popravljaju raspoloženje.

Ovih 8 navika otvaraju vrata sreće! Je li vam čaša poluprazna ili polupuna?
Story 

Dovoljno je posegnuti za čašom vrhunskog voćnog soka koji tijelu daje energiju i poletnost na početku dana, kad nam treba poticaj ili kad nas obveze svakodnevice i okolnosti pokolebaju. Voćni sok Juicy sadrži najkvalitetnije sastojke iz cijelog svijeta i pretvara ih u najfinije sokove. Juicy 100% ANANAS proizvodi se isključivo od kostarikanskog ananasa te je punog bogatog okusa, Juicy 100% NARANČA već 20 godina koristi blend isključivo brazilskih naranči, poznatih po svom intenzivnom i punom okusu, a Juicy 100% SUPER BOBICE u nepune dvije godine postao je jedan od najprodavanijih crvenih sokova na tržištu poznat po premium kvaliteti. 

Je li vaša čaša poluprazna ili polupuna? Odgovor na ovo pitanje, ma kako pomalo predvidljiv bio, itekako može odrediti vaš životni smijer. Optimistične osobe su na vedroj strani života ne zato što zatvaraju oči pred problemima, već zato što su sposobne realno sagledati situaciju. Okolnosti, pa kako loše bile, optimiste će potaknuti na daljnju analizu vlastitih resursa. Oni će, za razliku od pesimista, koji vanjske okolnosti doživljavaju kao veću prijetnju nego što objektivno jesu, već imati 'akcijski plan' suočavanja s problemom. I kad ne postignu uspjeh i razinu zadovoljstva koju su željeli, optimisti neće tražitoi isprike, već nove mogućnosti i potencijalna rješenja.

Psihologica Brzić, međutim, navodi još jedan važan faktor sreće – duhovnost - za kojeg kaže da je najbitniji faktor, jer donosi mir kada sve ono što nam je kognitivno poznato podbaci. I za kraj, savjetuje ova stručnjakinja, ispunimo život životom, koji je raznolik i pun lijepih i ružnih trenutaka, pun sreće i tuge, jer najveća nesreća ipak je propustiti ga.

Ovih 8 navika otvaraju vrata sreće! Je li vam čaša poluprazna ili polupuna?
Story 

 *Sadržaj nastao u suradnji s brendom Juicy.