Jedna od bogatijih Hrvatica, 61-godišnja Zdenka Infeld, tajanstvena je dama te jedna od utjecajnijih žena u Austriji.

Poduzetnica Zdenka rođena je u Zagrebu, a mnogi misle kako je svoje bogatstvo stekla zahvaljujući pokojnom suprugu Peteru. Međutim, ona se za njega udala nakon što je izgubio obiteljsko bogatstvo.

Gospođa Zdenka vodi uspješan biznis u Austriji i Danskoj te ima 228 zaposlenih osoba. Ona posjeduje tvornice proizvodnje žica za gudačke instrumente. Ljubav prema umjetnosti pokazuje i na način da u svojem vlasništvu ima zbirku umjetnina od preko 14 tisuća slika. Njena kolekcija umjetnina suvremenog je karaktera pa tako mogu pronaći djela Picassa, Klimta, Dalija, Warhola, Miroa, Giacomettija, Schielea, Kokoschke.

Mlada udovica

Zdenka Infeld
Instagram 

Naime, počeci ove heroine ukazuju na to kako je izrazito hrabra i odvažna žena. Ona je jako mlada, sa samo 22 godine, postala udovica. Zaljubila se u Morisa Palislamovića iz Banje Luke koji je po stuci bio elektrotehničar te je s njim dobila kćer Jasnu i sina Alena. Brak je potrajao samo četiri godine zbog tragedije koja je zadesila ovu mladu obitelj. Prometna nesreća u kojoj je poginuo Moris ostavila je dubok trag na nju. 

Neustrašiva u svojim naumima odlučila se ući u privatni biznis - otvoriti antikvarijat za namještaj i minimarket u Zagrebu. Oba posla uspješno je vodila do 2005., kada se odvažila otići u Beč.

Budućeg supruga, 16 godina starijeg Petera Infelda, upoznala je početkom 80-ih, nedugo nakon što je ostala udovica. Dugi niz godina bili su prijatelji, a iz prijateljstva se rodila ljubav.

Obiteljsko naslijeđe


Peter Infeld naslijedio je obiteljski posao koji je vodila njegova pokojna majka, a ona mu je ostavila tvornicu koja je među prvima proizvodila čelične žice za glazbala. No, nije to sve što mu je pokojna majka ostavila u naslijeđe. On se s majkom Margarete kolekcionarstvom počeo baviti 1965.. Prvo su kupili platno 'Malach' Ernsta Fuchsa, zatim su prvog Schielea kupili na rate i tako su s godinama stvorili jednu od najvećih kolekcija u Austriji i jednu od najznačajnijih u Europi s oko 14 tisuća slika.

Njihova kolekcija sadrži najveći bečki fantastički realizam na svijetu. U kolekciji su slike Picassa, Warhola, Dalija, Klimta, Miroa, Giacomettija, Schielea, Kokoschke, Kleea, Grosza, Magrittea, Delvauxa, Maxa Ernsta, Francisa Picabije, De Chirica, Arnulfa Rainera, Antona Lehmdena. Od hrvatskih slikara u zbirci su slike Murtića, Glihe i Stančića, a sadrži i najkvalitetniju kolekciju od dvije tisuće slika hrvatske naive.

Poslovna prevara

Umjetnina
Sanjin Strukić/PIXSELL 

Peter je, kad su mu već bile 63 godine, brakom okrunio svoju ljubav sa Zdenkom Kucej. Nažalost, zajedno su proživjeli samo pet godina, zato što je 15. travnja 2009. Peter umro. Zdenka je odlučila nastaviti voditi obiteljsku tradiciju te je upisala studij menadžmenta.

Upravo u to vrijeme Peter je izgubio sve što ima zato što su ga prevarili poslovni partneri s kojima je surađivao.

Zdenka Infeld na austrijskom sudu 2005. tužila je odgovorne u Zakladi Infeld, a proces je dobila 2013., četiri godine nakon Peterove smrti. Naime, iste godine dobila je i austrijsko državljanstvo.

Tvrtku naziva 'Thomastik Infeld', Zdenka je diglaiz pepela. Povećala je proizvodnju za sto posto, investirala u modernizaciju proizvoda te izradu novih strojeva. Također, kupila je i konkurentsku firmu u Danskoj sa sjedištem u Kopenhagenu.

Život na visokoj nozi

Gospođa Zdenka danas ima puno posla oko zbrinjavanja dragocjene obiteljske zbirke slika, dviju galerija i brojnih nekretnina u svom vlasništvu. Želja pokojnog supruga Petera bila je da se tri puta godišnje organizira izložba za sve posjetitelje i to besplatno, na njegovom imanju. Zdenka sve plaća, o svemu se brine sama, od osiguranja i prijevoza slika pa sve do cateringa i glazbe na samom otvorenju.

Ova životna priča inspirira i širi vidike, koji ukazuju da nikad ne znamo što nas čeka u budućnosti.