Kuhinja je visoko funkcionalno mjesto u kojem je prioritet osmisliti dobar raspored kako bi se maksimalno iskoristio prostor te sve bilo vrlo praktično i nadohvat ruke.

Važno je sakriti sve mane prostora ili ih barem svesti na minimum. Isto tako, želimo uživati u pogledu na kuhinju pa je estetika, nakon funkcionalnosti, drugi važan kriterij pri uređenju prostorije koju zovemo srce doma. No dizajn, a naročito materijale i boju, nije lako odabrati jer smo razapeti između omiljenih nijansi i njihova usklađivanja s ostatkom doma te praktičnosti i što lakšeg održavanja. Jedan od zahtjeva koje klijenti stavljaju pred moj tim jest bezvremenski štih kako bi kuhinja dugo bila vizualno atraktivna i privlačila poglede.

Tamna kuhinja
Saša Lisjak 

Stoga se mnogi odlučuju za bijelu ili svjetlosivu jer su svijetle neutralne nijanse klasik, igra na sigurno u kojoj je manja mogućnost pogrešaka. Međutim, ozbiljan konkurent bijeloj i svjetlosivoj postale su tamne nijanse plave, zelene, crne i antracit sive. I pomoću njih možete postići bezvremenost birajući nenametljiva dizajnerska rješenja.

Tamnije boje načelno je uvijek bolje birati za kuhinje koje nisu skučene i u kojima ima dovoljno prirodne svjetlosti. Kako se prostor ne bi dodatno zagušio i postao tamniji, dobro je unijeti svjetlije nijanse birajući takvu radnu površinu ili zidne obloge te kombinirati ormariće u dvije boje.

Tamna kuhinja
Saša Lisjak 

Na primjeru projekta kuhinje u antracit sivoj saveznik nam je bio veliki prozor te činjenica da je kuhinja otvorena prema ostatku dnevnog prostora - blagovaonici i dnevnom boravku, od kojih dolazi puno svjetlosti. Kako bismo je odijelili od ulaznog prostora, duž cijele jedne strane stavili smo ormare od poda do stropa te kuhinju u obliku slova L pretvorili u oblik slova U.

Prostor smo učinili prozračnijim i razigranijim dodavanjem ormarića u svjetlosivoj nijansi te stavljanjem keramičkih pločica čiji uzorak mramora ima naglašene žilice. Radna ploha u potpunosti je u dekoru drva, što je prostoru dalo toplinu.