Snimiti kvalitetan video materijal, zahtijeva mnogo teške i glomazne opreme. A kad se snimanje odvija u 'nemogućim' uvjetima, onda je to definitivno otegotna okolnost. Znaju to jako dobro studenti Akademije dramskih umjetnosti, Staš Mlinar koji je na 3. godini preddiplomskog studija filmske i TV režije i Petar Vukičević, koji je na 2. godini diplomskog studija režije igranog filma. Naime, njih dvojica imali su zadatak četiri dana snimati sve što se događa na gastronomskoj manifestaciji Taste the Mediterranean te napraviti kratke filmove za plasiranje na društvenim mrežama.

'Željeli smo biti neprimjetni da ne bismo smetali kuharima i gostima te smo pod svaku cijenu htjeli izbjeći glomaznu opremu. Jer s njom nikako ne bi bilo jednostavno provlačiti se među njima dok pripremaju hranu, a i gosti su željeli imati mir dok uživaju u hrani. S obzirom na to da smo na isprobavanje dobili Xiaomi 11T Pro, proučili smo njegove performanse i shvatili da je on pravo rješenje za posao koji je bio pred nama. Sa svakim novim videom koji smo tamo snimili, bili smo sve zadovoljniji te se rodila ideja da s istim mobitelom snimimo i jedan kratki film', govore nam Staš i Petar, koji su svojim uracima dokazali da na tržištu konačno postoji uređaj bez premca, s kojim možete snimiti izvrsne video materijale koji dostojno mogu parirati onima snimljenima s profesionalnom opremom. A oni to itekako dobro znaju, s obzirom na to da u sklopu studija stalno nešto snimaju.

Pa što ih je to toliko oduševilo da su odlučili riskirati i mobitelom napraviti četiri gastro priče?

'Osim odlične kamere, njegov jaki adut je program za montiranje videa. To govorimo doista iz iskustva, jer smo na tom festivalu nakon cjelodnevnog snimanja, navečer montirali videe kako bi sutradan bili postavljeni na društvene mreže. Proces montiranja je turbo jednostavan - označiš video isječke koje si snimio, ubaciš ih u program 'video editor' i nakon toga možeš 'sjeckati' kadrove. Može se čak staviti glazbena pozadina, a Xiaomi nudi desetak besplatnih glazbenih tema. Osim toga, ako je potrebno, može se i ubaciti naslov ili odjavna špica i za to nude besplatne fontove', priča nam Staš, a zatim objašnjava kakav su to kratki film radili s tim istim mobitelom, Xiaomi 11T Pro.

Petar i Staš za Xiaomi
Xiaomi 

'Naš film, koji se koristio i na promociji Xiaomi noviteta, snimljen je dosta spontano. Naravno imali smo scenarij i plan snimanja, ali smo ga mijenjali kako su se mijenjale okolnosti. Htjeli smo snimiti mirne prizore velikog grada, ali kako je taj dan u Zagrebu bilo jako hektično, pobjegli smo na Sljeme. Na kraju smo suprotstavili vibrantne kadrove zagrebačkih ulica s gotovo arkadijskim prizorima iz prirode koja nam je svima na dohvat ruke. A tamo gore su i došle do izražaja sve mogućnosti Xiaomijeve kamere - mogućnost usporavanja i ubrzavanja kadrova, sustav koji sam generira boju pa se poslije ne trebaš mučiti s koloriranjem, macro objektiv koji odlično hvata detalje poput paukove mreže, kapljice rose itd.. I naravno glavni objektiv od 108 MP koji će sliku učiniti što detaljnijom bez raspadanja, no tu se dakako treba paziti i na svjetlosnu situaciju, to jest da u objektiv ulazi dovoljno svjetla. Mobitel Xiaomi 11T Prodaje mogućnost snimanja u visokim rezolucijama kao što su 4k i 8k, što znači da ako vam slučajno nešto uđe u kadar što ne biste htjeli, možete to izrezati, a da se slika ne raspadne', govori te Petar dodaje da su film nazvali '1' te da im je u planu snimiti još i nekoliko nastavaka. Objašnjava i da su probne snimke montirali na samom mobitelu, no za završni film ipak su koristili računalo i to samo zato što je, kažu, dulju montažu jednostavnije raditi na većem ekranu.

Petar i Staš za Xiaomi
Xiaomi 

Pa ako je njima, kojima je snimanje 'u malom prstu', tako jednostavno snimiti super kadrove uređajem koji ti stane u džep, koliko je on zapravo pogodan za amatere, koji bi ga koristili u nekim svakodnevnim situacijama, upitali smo ih.

'Ovaj model mobitela i jest napravljen upravo za amatere i to zato da im se olakša proces proizvodnje filma, ali zapravo kvaliteta krajnjeg proizvoda, naravno, ovisi isključivo o onome tko snima i promišlja. No nevezano za to, izgled samog sustava kamere je jako jednostavan i može ga svatko koristiti. A ako baš ne zna, par klikova na Youtube tutorial dovoljno je da u svega par minuta sve dozna', govore nam obojica.

A koja je to osnivna razlika između profesionalne opreme i ovog mobitela? 

Xiaomi (6)
Xiaomi 

'Osnovna razlika je zapravo u težini sprave i spretnosti baratanja. Profesionalna kamera sa svom dodatnom opremom teži od 5 do 10 kilograma, a Xiaomi 11T Pro samo 200 grama. Razlika je i u dimenzijama, s mobitelom možeš 'ući' gdje hoćeš, postaviti ga u položaj koji nije prirodan za kameru i tako snimiti neočekivani kadar. A možeš snimati i u 8K rezoluciji, opciji koju nema ni većina kamera. Također slowmotion može ići do 960 FPS što znači da se vrijeme može usporiti nevjerojatna 32 puta', tvrdi Petar te obojica zaključuju: 'Xiaomi T11 Pro je izvrstan spoj praktičnosti i kvalitete. Iskustvo rada s njim nam je bilo odlično i uvjereni smo da ćemo ovaj mobitel koristiti i u mnogim sljedećim projektima'.

I premda su momci isprobali samo Xiaomi T11 Pro, i njegov 'brat' Xiaomi T11 ima sjajne performanse. Baš kao i Pro model, ima kameru sa 108 MP, no punjenje je nešto sporije. Tako će se umjesto za 17 minuta baterija u potpunosti napuniti za 36 minuta. No zato je i jednom i drugom modelu i zaslon genijalan, naime imaju 120 Hz AMOLED zaslon s milijardu boja. Zvuči odlično, zar ne?!

Xiaomi (4)
Xiaomi 

* Sadržaj nastao u suradnji s brendom Xiaomi