Još uvijek ne možemo sa sigurnošću reći na koji način COVID utječe na ljude i po kojim kriterijima 'bira' kad će nekog samo okrznuti, a kad će ga do temelja 'razoružati'. Oporavak od ove bolesti ovisi o količini virusa koji vas je inficirao, o tome imate li drugih zdravstvenih problema, u kakvoj ste inače formi… Neki od simptoma mogu nestati prilično brzo, dok će drugima trebati malo dulje vremena da ih virus 'ostavi na miru'. Iako nema univerzalnog plana ozdravljenja, najvažnije je osigurati tijelu prave vitamine i minerale, koji su izvrsna podrška imunitetu.

Potpora imunološkom sustavu

Svaka dob ima specifične potrebe za nutrijentima. Oni bi se prije svega trebali osigurati raznolikom prehranom, no znamo kako je hrana danas, nažalost, upitne kvalitete, pa je uzimanje suplemenata postala uobičajena navika većine ljudi, posebice onih koji inače imaju deficit nekih nutrijenata. Koji su vitamini i minerali esencijalni? Generalna je preporuka da su za djecu neophodni vitamin D i probiotici, za stariju dob kalcij (radi očuvanja koštanog sustava), a – primjerice – za vegetarijance vitamin B12. Vitamin C i vitamin D, omega-3 i cink klasici su koji su se kao zlatni standard već udomaćili u našim kućnim ljekarnama kao potpora imunološkom sustavu, no pažnju, kažu stručnjaci, treba obratiti i na još četiri biljna preparata: echinaceu, kurkumu, crnu bazgu i selen. Ako razmišljate o uzimanju suplemenata za dodatno osnaživanje, birajte one koji – uz 'klasike' poput vitamina C i D, omega-3 ili cinka – sadrže neke od ova četiri moćna sastojka. Naime, Echinacea purpurea jedna je od najpopularnijih biljaka koje se tradicionalno koriste kao podrška imunološkom i dišnom sustavu, dok biljka Curcuma longa dolazu iz Indije, gdje se koristi preko 4000 godina te se zbog svojih antioksidativnih svojstava smatra jednom od najvrjednijih biljaka za potporu dišnom sustavu i općem imunitetu. Crna bazga i selen, pak, štite stanice od oksidativnog stresa i služe kao podrška imunitetu i zdravlju dišnog sustava.

vitamini i minerali za boostanje zdravlja
Stada Hrvatska 

Zašto je 3P princip tako važan?

No za kvalitetan oporavak od COVID-a potrebno je ojačati se i psihološki, a jedan od učinkovitijih načina je princip – 'peace', 'plan' i 'prioritise'.
Peace
Dopustite sebi da usporite. Nemojte očekivati da ćete moći učiniti sve odjednom, ili istim tempom kojim ste to činili prije. Dapače, dozvolite si da radite i manje nego što mislite da možete. Podijelite aktivnosti na manje zadatke i rasporedite ih tijekom dana te planirajte pauze između aktivnosti. Odmor je ključan za ponovno punjenje energije.
Plan
Pogledajte aktivnosti koje inače radite na dnevnoj i tjednoj bazi; izraditi plan da ih ravnomjerno rasporedite kroz tjedan. Razmislite koje aktivnosti vam najviše zamaraju i pobrinite se da ih rasporedite, primjerice, ujutro, kad imate najviše energije. Nemojte pokušavati dovršiti nekoliko aktivnosti odjednom. To će vam iscrpiti energiju, a nakon toga ćete trebati više vremena za oporavak. Ako primijetite da vam je energija niža ili je teže koncentrirati se u određeno doba dana, planirajte izbjegavati zamorne aktivnosti u to vrijeme. Razmislite o načinima na koje možete drugačije raditi, osobito ono što vas više umara.
Prioritise
Neke dnevne aktivnosti su neophodne, ali druge nisu. Možda postoje neki zadaci koje možete odgoditi ili zamolite nekoga da vam pomogne dok se ne osjećate bolje. Napravite malu jutarnju reviziju i dan počnite s pitanjima: što trebam učiniti i što želim učiniti danas; što mogu odgoditi za neki drugi dan; što mogu zamoliti nekog drugog da mi pomogne?

oporavak nakon samoizolacije
Shutterstock 

Gdje počinje oporavak?

Disfunkcija crijeva u podlozi je mnogih bolesti – od alergija, preko pretilosti pa sve do psihičkih poremećaja i pada imuniteta. Ravnoteža crijevne mikroflore ključna je kako bi ovaj organ doista bio pouzdan filter svega lošeg iz vanjskog svijeta. Kako bi crijeva ostala zdrava i kao takva bila adekvatna potpora imunitetu, pa u konačnici i pomogla nam da se brže oporavimo od COVID-a, važno je da im pomognemo svojim životnim navikama. Probiotici će u tom smislu najviše ojačati ovaj organ. Oni potiču apsorpciju hranjivih sastojaka i jačaju crijevnu barijeru te tako pomažu tijelu u obrani od toksina i jačanju imuniteta, a imaju i protuupalno djelovanje. Promatrajući ljude koji su živjeli u brdima Bugarske, znanstvenici su otkrili kako su razlog njihove dugovječnosti i dobre forme bakterije iz mlijeka njihovih krava. Seljaci su prevaljivali dug put, pa bi se mlijeko, kad bi ga konzumirali, već pretvorilo u kiselo mlijeko ili jogurt. Otad bakterije nisu bile samo neki čudni sastojci jogurta, nego i važni čuvari zdravlja, danas lako dostupni i kroz dodatke prehrani. No koje odabrati? Probielle FORTE sadrži kombinaciju čak tri soja probiotičkih bakterija i kvasca Saccharomyces boulardi, čime omogućava dvostruku liniju obrane u crijevima. Ovaj probiotik namijenjen je odraslima i djeci, a preporučuje se za osnaživanje imuniteta, u borbi protiv patogenih mikroorganizama i njihovih toksina, kod putne ili akutne dijareje ili nakon antibiotske terapije.

*Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom STADA Hrvatska.