Kruzer i Karibi? To mi je dugo zvučilo kao nešto rezervirano za holivudske zvijezde, a onda smo lijepo moj „soon to be“ muž i ja na kruzer 'Grandeur of the Seas' uletjeli u ECCO tenisicama, za 350 dolara po osobi', otkriva naša poznata influencerica Andrea Trgovčević koja oduševljava putovanjima po svijetu sa zaručnikom Kristijanom Iličićem.

Kad smo to rezervirali mislila sam da ćemo veslati u noćnoj smjeni ili da će nas smjestiti u neku špelunku u potpalublju, onako kao Di Caprijevu klasu na Titanicu, no, dogodila se baš fina, dovoljno prostrana soba, jedino što nije imala balkon. No, što će ti balkon kad je čitav kruzer jedan veliki balkon s kojeg puca pogled na Karipsko more. I sve te divne otočiće državice, s još boljim imenima. Santa Lucia, Dominika, Grenada, Antigva i Barbuda, St.Kitts & Nevis, St.Vincent ... Zvuči kao neka fina bombonjera koja vrvi egzotičnim okusima. Okus je svakako tropski prepun VITAMINA D i vitamina P – poznatiji i kao vitamin PALME koji vas brzo vrati u život i podigne imunitet.

IMG_7300.jpg
promo 

Ukrcali smo se u Barbadosu i prošli još šest Karipskih država – ako ste pomislili da gore spomenuti iznos uključuje samo prijevoz od otoka do otoka i krevet jer je cijena ekvivalent otprilike šest punih tankova vašeg automobila – ovaj iznos uključuje neograničenu hranu i negazirana pića kroz cijeli dan. Činjenica da smo se vratili sa 4+ kile znači da sam se opako trudila, ne samo obilaziti otočiće nego i neograničeno hodati od restorana do restorana. ECCO tenisice me kao i uvijek nisu kaznile žuljevima. Ovo je jedino putovanje na koje nisam trebala ponijeti najudobnije tenisice na svijetu jer bi možda po povratku manje trčala na traci. Šalu na stranu krenimo mi na kratki presjek putovanja i motivaciju i inspiraciju za vaše sljedeće putovanje.

Prva postaja bila je GRENADA i pitoreskni glavni gradić ST.GEORGE'S. Ako upravo guglate je li „pitoreskno“ hrvatska riječ, nemam pojma, ali gradić je stvarno pitoreskan . Karipski otočići su mali pa je nekoliko sati koliko vam program kruzera dozvoljava (minimalno 8h) sasvim dovoljno za obići grad, uhvatiti dobru boju na plaži i ispiti koji koktelčić.

undefined
promo 

Nakon Grenade uslijedila je Antigva i Barbuda, država za koju kažu da ima plaža koliko i dana u godini pa svaki dan možete posjetiti novu verziju raja bez kraja. Zanimljiv je i podatak da je putovnica ove države kao i još četiri države unutar ove Karipske ture jedna od najpoželjnijih kada je u pitanju kupnja sekundarnog državljanstva. U ovom slučaju se ne radi o dvojnom državljanstvu nego u investicijskim kupnjama sekundarnog državljanstva i benefita koje to državljanstvo nosi– izjednačeni ste sa svim pravima lokalnog stanovništva. Ljudi se najčešće odluče za ove pothvate iz više razloga: ekonomskih – niži porezi ili mogućnost kupovine lokalnih nekretnina koje se u nekom vremenskom periodu mogu preprodavati, sigurnost (zbog vanjskih faktora), viznih režima – ulazak u velik broj država bez vize – uključujući USA I EU i još mnoštvo razloga.

IMG_7646.jpg
promo 

No vratimo se mi na temu i zaplovimo zajedno. Cijelo iskustvo kruzera je izvanredno jer vam pruža osjećaj malog grada na moru. Svaku večer na programu su predstave visoke produkcije, tematska okupljanja poput kvizova znanja, karaoke, ili pak aktivnosti poput penjanja na umjetne stijene, vježbanje i programi za djecu. Osoblje na brodu je izuzetno profesionalno i sobu vam pospremaju nekoliko puta na dan. Jedna od pošalica koju sam čula na brodu bila je: „kada ćete shvatiti da ste se vratili kući – onda kada vas dočeka ručnik na podu kupaonice“. I zaista je tako jer svaki vaš izlazak iz sobe, znači ulazak ljubaznih spremačica koje vas vrlo brzo razmaze svojom marljivošću. Na brodu imate opciju organiziranih izleta koje smo mi osobno bukirali samo u državama koje su to zahtijevale zbog Covid restrikcija. U prijevodu, ne možete napustiti brod ako nemate bukirano turu, a cijene se kreću od 50 – 150 USD u prosjeku. Na Sv. Vincentu odlučili smo se za posjet vulkanu La Soufrière koji je eruptirao prije godinu dana, ali katamaranom.

Vožnja od dva sata bila je ispunjena divnim krajolikom koji se protezao obalom. Spoj džungle, palmi i crnih plaža vulkanskog podrijetla koje kriju neku posebnu ljepotu. Nakon par fotkica ispred vulkana, okupali smo se na jednoj od crnih plaža i nastavili turu s rum – punčom u jednoj ruci i banana kruhom u drugoj. 

Većinu vremena paduckala je neka sitna kišica, ali putnici misle na sve pa su vodonepropusne ECCO tenisice i ovdje odigrale važnu ulogu. Kad smo već kod važnog, valuta u svim državama koje smo posjetili je Eastern Carribean dollar, ali najčešće možete platiti i američkim dolarima. Za otprilike dvadeset i pet kuna dobiti ćete deset Istočno karipskih dolara. Što možete kupiti za taj iznos? Lokalno pivo svakako – svaka državica imala je svoje, ali ne i puno više od toga. Cijene su kao i kod nas, visoke na mjestima gdje zalaze turisti s kruzera, a puno niže ako krenete stopama lokalnog stanovništva.

IMG_7125.jpg
promo 

Prošećimo i do Dominike koju vrlo često izjednačavamo s Dominikanskom republikom. Iako se obje smještene u Karipskom moru radi se o dvije različite države od kojih Dominikanska republika svakako vodi u svojoj popularnosti, a Dominika nimalo ne zaostaje svojim ljepotama. Trećinu površine države pokriva prašuma kroz koje se protežu brze rječice i prekrasni vodopadi. Dominika je jedna velika zelena oaza koja krije netaknutu prirodu i očuvanu kulturu. Iako bi vam o svakoj od ovih državica mogla ispričati puno, za kraj sam ostavila Sv. Luciu koja je devet puta zaredom proglašena najboljom destinacijom za medeni mjesec.

Činjenica da je ova država ime dobila po jednoj ženi i podatak koji sam vam otkrila za medeni mjesec ipak zahtijeva jedan zasebni članak o raju za kojeg ste sigurno čuli ili vidjeli na pozadini svog ekrana. Članak se približio kraju, ali kruzeri još uvijek plove. Nadam se da sam vam uspjela dočarati barem djelić atmosfere i srušiti predrasude da su Karibi rezervirani za „Hollywood“.

Uz dobru organizaciju, malo putničkog znanje i udobne tenisice – svijet otvara svoja vrata.