Mineralni zaštitni faktori nekoć su se raspoznavali po debelom bijelom sloju na dječjoj koži, koji se neobično isticao na plaži i slabo ispirao u moru.

Vrlo vjerojatno je upravo zato njegova popularnost među odraslima naglo pala kada su se na tržištu pojavili kvalitetni kemijski UV filtri koji su nudili neosjetljivost, nisu bili ljepljivi niti ostavljali bijeli trag. Ipak, kako se potrebe pojedinaca mijenjaju, a tzv. clean beauty pokret ne jenjava, ponovno smo u razdoblju velike popularnosti mineralne zaštite od sunca koja se danas nanosi jednostavnije nego prije.

sunce (1).jpg
Shutterstock/Profimedia 

Formule s mineralnim UV filtrima danas su nerijetko i lakše teksture od kemijskih UV filtra, nude visoku zaštitu i ne ostavljaju bijeli trag, posebice kada su obogaćene nanočesticama cinka ili dolaze u toniranom obliku.

Uz to, ovakvi SPF-i ne začepljuju pore, prirodan su odabir za zaštitu od sunca i nisu štetni za koralje, pa ni za morske ekosustave. No što je zapravo mineralni zaštitni faktor? Jedina su dva minerala na svijetu koja pružaju UV zaštitu, većinski reflektiranjem UV zraka o svoju površinu, cinkov oksid i titanijev dioksid. Upravo zato što nude ‘fizičku’ zaštitu od sunca, proizvodi koji ih sadrže ne zahtijevaju 15 minuta aktivacije prije nego što počnu štititi kožu. Osim toga, fotostabilni su, što znači da se sporije raspadaju kad su izloženi svjetlu pa se mogu rjeđe obnavljati, a pritom su optimalna opcija za osjetljivu i reaktivnu kožu jer djeluju protuupalno i vrlo rijetko izazivaju iritacije.

sunce.jpg
Shutterstock/Profimedia 

Bez obzira na sve te prednosti, na nekim tipovima kože mogu naglašavati pore i prijevremeno se topiti na licu (ako je riječ o toniranim opcijama), zbog čega sve popularniji postaju i tzv. hibridni UV filtri. Oni optimalno miješaju kemijske i mineralne UV filtre, čime se dobiva formula otpornija na svjetlost, s manjom mogućnošću iritacije, a iznimno se dobro ponašaju na koži. I mineralni i kemijski UV filtri imaju prednosti i mane, a pri kupnji zaštite od sunca treba ih sve imati na umu. Jer bez obzira na to preferirate li mineralni, kemijski ili hibridni UV filtar, najbolji SPF je onaj koji ćete koristiti svaki dan.