Baš u isto vrijeme kad razotkrivamo svoje prstiće u sandalama, na naplatu dolaze 'grijesi' iz prošlosti, točnije posljedice dugotrajnog nošenja zatvorene, zimske obuće. Naime, s obzirom na to da se gljivice najbolje razmnožavaju u toplom i vlažnom okruženju, nije rijetkost da gljivične infekcije nokta nastaju zimi zbog nošenja zatvorene obuće, no manifestiraju se tek u proljeće ili ljeto kad se simptomi već pogoršaju. Primijetite li zadebljanje ili promjenu boje nokta, vjerojatno je riječ o gljivičnoj infekciji, zbog koje je važno što prije započeti s liječenjem. Iako je riječ o učestaloj infekciji, najčešće ipak nije potrebna liječnička intervencija, već je dovoljno zaputiti se u ljekarnu po lijek.

pedikura
pexels 

'Gljivična infekcija započinje s unutrašnje strane nokatne ploče. U početnom stadiju infekcije najčešće se promijeni boja nokta, nokat postaje zadebljan, iskrivljen i krhak. Izloženost vlazi i toplini pogoduje razvoju gljivične infekcije, primjerice znoj koji nastaje zbog nošenja zatvorene obuće, ali i korištenje zajedničkih tuševa u sportskim objektima i kupalištima', pojašnjavaju stručnjaci JGL-a, tvrtke koja u svojem asortimanu ima FungilacSET, ljekoviti lak za nokte, zahvaljujući kojem diskretno i jednostavno možemo liječiti gljivične infekcije noktiju.

Nisu sve gljivične infekcije jednake – zahvate li nokat, nazivamo ih onihomikoze, a liječe se drukčije nego, primjerice, gljivične infekcije kože. Prije svega, liječenje traje dulje, jer nokat sporo raste (na nogama oko 1,6 mm mjesečno, a na rukama prosječno oko 3,5 mm mjesečno), zbog čega mnogi izgube strpljenje i prestanu s terapijom (istraživanja kažu da čak 60% ljudi nanosi prekratko proizvod). Upravo je to, kao i činjenica da se neki preparati za liječenje koriste svakodnevno, razlog što gljivične infekcije nokta na kraju postanu 'problem bez kraja'. A odustajanje od liječenja nikako nije dobro, jer nokat dalje propada, pa može doći do komplikacija. Stoga je JGL lansirao proizvod za liječenje gljivičnih infekcija u obliku ljekovitog laka za nokte.

FungilacSET lak protiv gljivičnih infekcija nokta
JGL 

FungilacSET u jednom pakiranju ima 50 mg/ml amorolfina, lijeka koji spada u skupinu antimikotika, te 10 plastičnih aplikatora. Može se kupiti u ljekarni bez recepta, a jedinstven je zato što se preko njega može nanijeti kozmetički lak, pa je liječenje gljivične infekcije jednostavno i diskretno. Osim toga, nanosi se samo jednom tjedno. Dakle, ne morate ga nanositi svaki dan, jer se nakon primjene stvara 'zaliha' lijeka u noktu. Ipak, strpljenje je važna osobina i kod korištenja FungilacSET-a, jer nokti polako rastu, pa će vam trebati dva do tri mjeseca da vidite poboljšanje. Evo kako se FungilacSET koristi: zahvaćeno područje isturpijajte koliko je god moguće, površinu nokta potom očistite i odmastite pomoću komadića vate natopljenog alkoholom te tek onda na cijelu površinu nokta ravnomjerno nanesite Fungilac lak i ostavite da se suši oko 3 minute. Kozmetički lak možete nanijeti najranije 10 minuta nakon nanošenja ljekovitog laka za nokte.

lak za nokte
pexels 

Kako biste se konačno riješili neugodne gljivične infekcije, važno je dobro oprati ruke nakon dodira s inficiranim noktom. Ako niste oprezni, gljivična infekcija može prijeći s jednog nokta na ostale. Također, ne bi se smjele koristiti ni rašpice ni škarice inficirane osobe, a ako pribor, ipak, dijelite s ukućanima, svakako ga prije toga dezinficirajte. U ovo doba godine, kad kreće sezona kupanja, korištenja zajedničkih tuševa i kad su nam stopala često izložena vlažnom okruženju, važno je biti dodatno oprezan. Stoga ne hodajte bosi po javnim prostorima, temeljito brišite noge (i prostor između prstiju) i ako vam se noge znoje, češće mijenjajte čarape. I, dakako, ne zaboravite najvažnije – primijetite li bilo kakve promjene na noktima, znajte da je kod više od 50% promjena riječ o gljivičnoj infekciji, pa je važno što prije krenuti s liječenjem.

*Sadržaj nastao u suradnji s JGL-om.