Dok se polako pripremamo na prijelaz iz aktivnog ljetnog i ranojesenskog ritma u već poslovično sporiji i mirniji zimski, iz Naklade Ljevak stiže nam pregršt novih naslova koji bi tu tranziciju trebao ne samo olakšati, nego i pospješiti.
Od međunarodnih beletrističkih hitova, preko super maštovitih dječjih romana do publicistike za sladokusce, u nastavku vam donosimo najzanimljivije novitete.
Kolibrić Sandra Veronesija (prev. Ita Kovač), dobitnika talijanske nagrade Strega saga je o jednoj firentinskoj obitelji kroz desetljeća 20. stoljeća te Marcu Carreri, čovjeku gotovo nadnaravne sposobnosti da očuva stoičku mirnoću usred svih udaraca koje mu život upućuje. Uzbudljivo i očaravajuće putovanje kroz vrijeme ispričano mnoštvom pripovjednih stilova, citata, poveznica i pastiša, Kolibrić govori o patnji, sreći, gubitku, ljubavi i nadi – o čovjeku koji utjelovljuje tiho junaštvo za svakodnevnog života nebrojenih običnih ljudi.
Priče u zbirci Nakon sunca Jonasa Eike (prev. Mišo Grundler), dobitnika prestižne nagrade Nordijskog vijeća za književnost, donose lucidno-bizarnu, nadrealnu sliku globalizirane sadašnjosti i budućnosti, u kojoj se pojmovi identiteta, klime, politike, ekonomije i prirode radikalno mijenjaju. Eikine priče prikazuju svijet u rasulu i propadanju, no unatoč svemu sadrže inherentan osjećaj nade.
Radnja romana U kamenom koritu (prev. Vlatka Tor) zasniva se na tragičnim događajima iz života autorice Sophie Daull te funkcionira kao suvremena antička tragedija naizmjenično napisana jezikom ulice i visokim poetskim stilom. Jedna spisateljica promovira svoju novu knjigu, a nije ni svjesna koliko će njezina pojava na televiziji uzrujati zaposlenika Odsjeka za zelene površine grada Nogent-le-Rotrou. On je odslužio svoju kaznu, a ona je zapravo kći njegove žrtve te započinje odbrojavanje do sudbonosnog susreta.
Roman Knjiga tuge Marie Navarro Skaranger (prev. Anja Majnarić), dobitnice nagrade Oslo Prize (2018.) i nagrade EU za književnost (2020.), govori o samoubojstvu mladog čovjeka Nilsa i načinima na koje se s tragedijom nose njegovi najbliži. Dirljiva priča o pokušaju da se shvati, pokušaju da se prihvati i pokušaju da se nastavi sa životom. Autorica pokazuje kako se distanca među bliskim članovima obitelji može povećati zato što svatko žaluje na svoj način.
Roman za mlade Kako mi je ludilo objasnilo svijet Dite Zipfel (prev. Snježana Božin) neobična je i pomaknuta priča o djevojčici Lucie Schmurrer koja zamornu, iritantnu i ograničavajući svakodnevicu pokušava nadići pomažući jednom starom čudaku napisati knjigu čarobnih recepata, a usput i sama isproba koji… jer… hm, postoji jedan dečko koji je totalni glupan…. ali joj se ipak malo sviđa.
Maresi je fantasy roman Marie Turtschaninoff (Željka Černok) smješten u distopijski svijet, ponekad začudno sličan našem. Na otoku usred oceana, izoliran od svijeta, nalazi se Crveni samostan, čije stanovnice slijede sveta učenja prve Majke. Kad stupi na otok, Maresi je tek trinaest godina, došla je u Crveni samostan tražeći utočište od siromaštva i gladi... Autorica priča o sestrinstvu i prijateljstvu poigravajući se tradicionalnim elementima ženske magije.
U knjizi Djevojka u gradu Dubravke Zima istražuju se i prikazuju karakteristični aspekti djevojačke gradske svakodnevice, uzimajući u obzir različita iskustva i životne okolnosti djevojaka iz različitih društvenih slojeva i klasa. Posebna su poglavlja posvećena djevojačkom obrazovanju, odnosu djevojaka i prostora, tjelesnosti djevojaka, djevojačkoj društvenosti i kulturnim praksama te djevojačkoj afektivnosti, odnosno ljubavima i zaljubljenostima.
U svakom slučaju, sigurni smo da ćete među ovdje predstavljenim naslovima pronaći nešto za sebe, a ako slučajno i ne uspijete, pregršt naslova Naklade Ljevak možete pronaći i ovdje.