Da su dokumentarni filmovi i serije o istinitim zločinima dosegnuli svoje zlatno doba jasno je svakom tko prati sadržaj na streaming servisima, a u listopadu prošle godine golemu je pozornost diljem svijeta privukla priča o nestanku talijanske tinejdžerice Emanuele Orlandi.
Priča o njenom bizarnom nestanku, čija misterija nije rasvijetljena ni 40 godina kasnije, predstavljena u Netflixovoj dokumentarnoj seriji u četiri dijela pod nazivom 'Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi', otvorila je brojna pitanja, a čini se da je veliki interes javnost potaknuo i nadležne u Vatikanu da (ponovo) otvore istragu i pokušaju doznati što se dogodilo s 15-godišnjom Emanuelom koja je sa svojom obitelji živjela na teritoriju ove države budući da joj je otac bio tamo zaposlen.
Podsjetimo, Emanuela je nestala 22. lipnja 1983. godine. Tog je ljetnog popodneva otišla u glazbenu školu i nikad se nije vratila. Njena obitelj je istog dana prijavila njen nestanak, no službeno je proglašena nestalom tek sljedećeg dana. Ubrzo su u lokalnim novinama Il Tempo, Paese Sera i Il Messaggero, objavljene vijesti o njenom nestanku zajedno s telefonskim brojem obitelji Orlandi, nakon čega su počeli primati pozive od kojih su neki zaista bili neobični.
O Emanuelinom nestanku oglasio se i papa Ivan Pavao II. koji je prvi pretpostavku da se radi o otmici učinio službenom obraćajući se njenim navodnim otmičarima, što je kasnije također potaknulo teorije zavjere i pitanja kako papa zna da se radi o otmici i zna li više nego što govori.
Budući da Emanuela nikad nije pronađena, niti postoji ikakvo objašnjenje o tome što joj se dogodilo, razumljivo je da su tijekom četiri desetljeća nastale brojne teorije. Od onih o organiziranom kriminalu (koja je čak dovela do iskapanja groba gangstera Enrica De Pedisa) i bugarskim agentima do onih koje direktno prozivaju Vatikan.
U lipnju 2012., nakon što je iskapanje De Pedisova groba ponovno privuklo pozornost talijanske javnosti na ovaj slučaj, istupio je tad 85-godišnji egzorcist Gabriele Amorth koji je tvrdio da je Emanuelu oteo član vatikanske policije kako bi je iskoristili na seks partijima, a zatim da je ubijena. Amorth je tvrdio da su u sve bili uključeni službenici jedne strane ambasade, no nije otkrio koje.
‘Organizirale su se takve zabave, a vatikanska policija bila je ta koja je regrutirala djevojke. Postojala je mreža u koju je bilo uključeno osoblje strane ambasade. Vjerujem da je Emanuela završila kao žrtva tih krugova’, rekao je otac Amorth za La Stampu.
Puno pozornosti je u seriji, koja istražuje različite teorije, privuklo svjedočenje Emanueline prijateljice koja je rekla da joj je nekoliko tjedana prije nestanka Emanuela povjerila da ju je ‘uznemiravao’ kardinal iz Vatikana. Istaknula je da se radilo o ‘neprimjerenom ponašanju seksualne prirode’.
‘Jedino u što sam siguran je to da Vatikan zna istinu’, zaključio je u seriji Emanuelin brat Pietro Orlandi koji čitav život nije odustao od potrage za sestrom.
Inače, jedan od najčudnijih i najtežih komentara koji je došao od Vatikana bio je onaj koji je papa Franjo 2013., kad je došao na čelo katoličke crkve, uputio njenoj obitelji.
‘Emanuela je na nebu’, rekao je on, a Pietro je komentirao da mu je to ‘sledilo krv’.
‘Sledilo mi je krv kad sam čudo da je papa rekao da je Emanuela mrtva. Ne znamo je li živa ili mrtva jer nema dokaza. Ali kad poglavar kaže da je Emanuela mrtva, to znači da on zna više nego mi’, ispričao je kasnije.
Britanski Guardian sad je objavio vijest da je Vatikan ponovo otvorio istragu o nestanku nesretne Emanuele. Slučaj je otvorio vatikanski državni odvjetnik Alessandro Diddi nakon nekoliko zahtijeva od Pietra Orlandija, a obitelj je za to, navode, saznala od medija.
‘O istrazi smo saznali iz medija. Pisali smo papi prije godinu dana s namjerom da razgovaramo s Diddijem. Naravno, sretni smo zbog toga što su otvorili istragu i nadamo se da će ona dovesti do konkretnih odgovora’, rekla je Laura Sgro, odvjetnica koja zastupa obitelj Orlandi.
Diddi je potvrdio ponovno otvaranje istrage za talijansku agenciju LaPresse i rekao da će ‘svi dokumenti, izvješća, informacije i svjedočanstva’ povezana sa slučajem biti ponovo pregledana kako bi se razjasnila neodgovorena pitanja i da ‘ni jedan kamen neće ostati neprevrnut’.
Istraga će se, navodi Guardian, fokusirati na slučaj Mirelle Gregori koja je također s 15 godina nestala u Rimu samo nekoliko tjedana prije Emanuele te se dugo vjerovalo da su ta dva slučaja povezana.