Sedam najkreativnijih kandidata, ljubitelja bio prehrane, koji su odabrani na dm-ovom Facebook natječaju, imat će 2. veljače jedinstvenu priliku kuhati u paru s poznatim gastro blogerima na „dmBio kulinarskom dvoboju“ na Zagrebačkom velesajmu. Ovaj gastro event bit će definitivno mjesto dobre zabave i druženja, ali i prilika da se sudionici upoznaju s asortimanom certificiranih ekoloških proizvoda marke dmBio 'udruže' kuhače s gastro zvijezdama koje prate na društvenim mrežama i, naravno, nauče puno toga o osviještenoj prehrani.

"Kulinarski dvoboj zamišljen je prvenstveno kao zabavna i edukativna kuharska radionica uz naše najbolje hrvatske blogere i osobe koje su osvojile svoje mjesto da kuhaju u tom interaktivnom okruženju. Svaki duo dobiva na svojoj radnoj jedinici nekoliko osnovnih dmBio proizvoda od kojih će pripremiti po dva jela. No postoji i glavni pult za kojim će biti mnoštvo drugih namirnica s kojima će svaki duo moći dodatno obogatiti ta dva jela. Žiri će ocijeniti tko se najbolje snašao u tom izazovu i napravio najbolja jela. Ideja je da se predstave kvalitetne namirnice i razna jela koja se mogu napraviti od njih , te da se međusobno educiramo i, naravno, dobro zabavimo“, kaže influenserica Nastasja Chiara Petrić (Chiarin tanjurić), koja će u društvu Domagoja Jakopovića Ribafisha voditi program te odabrati pobjednika. A od poznatih gastro blogera kuhat će Anja Maršić (Hungry Anja), Mile Butorac (Hungry Mile), Sandra Rončević (O slanom i slatkom), Andrea Cukrov (Cukar), Janja Benić (Janjolinka), Nataša Jarković (Burbon i borovnice), Katarina Đozović (Kate Homecooking).

chiara petric.jpg
Instagram 

Često čujemo 'Ono si što jedeš' i, uistinu, ta fraza, danas više neko ikada prije, potiče ljude na usvajanje zdravog načina života. Višestruko je dokazano kako prehrana utječe na naše fizičko i mentalno blagostanje, stoga je svjesnost o tome što putem hrane ili kozmetičkih proizvoda unosimo u tijelo ključna za održavanje zdravog lifestyle-a. Obraćanje pozornosti na iskustvo jedenja pomaže nam da se zdravije hranimo, umirimo žudnju za hranom, pa i smršavimo, jednako kao što nas svjesnost o štetnosti kemikalija navodi na mudrije izbore pri kupnji kozmetičkih proizvoda. Sve se više cijene etikete 'bio', 'eko' i 'vegan' i to s razlogom. Da najbolje dolazi iz prirode već znaju dm-ovi kupci koji su tradicionalno vjerni dmBio proizvodima, no oni, ali i svi drugi koji se tijekom veljače u dm prodavaonicama ili dm online shopu odluče na kupnju dva ili više proizvoda osviještene prehrane i prirodne kozmetike, dobit će 15x više bodova na svojoj dm active beauty kartici.

Za Chiaru je osviještena prehrana izbalansirana, raznolika, održiva, sezonska, svježa, šarena, uz što manje otpada, i ona u kojoj uživamo.
"Moramo imati dobar omjer hrane za tijelo i hrane za dušu, optimalno u omjeru 80/20. Ono što također smatram iznimno važnim je da naučimo slušati sto nam tijelo poručuje s određenom hranom koju unosimo u sebe, jer je to bitno prepoznati i poraditi na tome ako se uoči neki problem. Iako većinom od kvalitetne , sezonske i svježe hrane možemo imati samo dobrobit, isto tako moramo znati prepoznati ako nam neka hrana šteti ili ju tijelo loše podnosi , bez obzira sto ju je netko deklarirao kao zdravu“, smatra ova gastro blogerica i kao omiljeni proizvod iz dmBio asortimana izdvaja gotovu smjesu za falafel.
"To je ujedno i jedina gotova smjesa ičega što uvijek imam doma jer mislim da je jako praktična za dane kad ne znate što bi pripremali ili koju bi glavnu namirnicu imali za obrok. Falafel je kvalitetan i hranjiv, i super brzi način da obogatite svoje jelo. I sastav mu je dobar što smatram iznimno bitnim kad koristim polugotove proizvode“, kaže Chiara, koja nam je otkrila i svoj idealan, osviješteni dnevni menu.

Doručak: jaja, šnita vrlo kvalitetnog kruha od punozrnatog brašna, sa ili bez sjemenki, malo kozjeg krem sira ili humusa, povrće (svježe ili fermentirano) i malo domaće kobasice ili pureće šunke (ne svaki puta, ali ako želim pojačati doručak jer znam da neću stići jesti za ručak), obavezno kava.
Ručak: pečeni batat i krumpir s korom, puuuuno salate od svježeg kupusa (dodam nekad ciklu i mrkvu), domaći picek ili riba na naglo ili falafel, light tzatziki umak od jogurta.
Međuobrok: medjool datulja sa žličicom kikiriki paste.
Večera: uvijek nešto lagano, poput lisnate salate s tunom i jajem, brzinski ramen (gusta japanska juha) s noodlesima i blitvom.
Osviještena prehrana odnosi se i na to da jedemo kad smo gladni, a ne kako bismo zadovoljili emocionalnu 'glad'. Jedete li, dakle, kao odgovor na signale gladi ili jedete kao odgovor na emocionalni signal? Slično tome, jedete li hranu koja je nutritivno zdrava ili jedete hranu koja je emocionalno utješna? Razmišljajte o svjesnim jedenju kao o tjelovježbi: slušajte tijelo, priuštite im organsku hranu, uzgojnu s posebnom pažnjom i bez utjecaja na okoliš, i bit ćete zdraviji i zadovoljniji.

*Sadržaj nastao u suradnji s dm-om Hrvatska.