1. Draga Ana, partner mi provjerava poruke na mobitelu, a ja se ne osjećam ugodno kada to radi. Kako da se postavim jer ne želi razgovarati o tome, a nikada mu nisam dala razlog da mi ne vjeruje.

Temelj svakog zdravog odnosa je povjerenje, a ovdje ga očito s njegove strane nema. Koliko vidim, nema ni komunikacije koja je iznimno važna u vezi. Odnos ne može biti ni zdrav ni kvalitetan bez povjerenja i komunikacije. Morate naučiti postaviti granice inače ćete se naći u toksičnom odnosu koji može takav ostati zauvijek, a to neće biti dobro ni za koga.

Ako partner ne želi razgovarati o nečemu što vama smeta ili vas muči, trebate priznati sebi u kakvom ste odnosu i odlučiti želite li ostati u takvoj vezi. Najgore što možete napraviti jest ostati negdje gdje niste sretni i za to kriviti onoga drugog. Ako partneru nikada niste dali razlog da vam ne vjeruje, apsolutno je riječ o njegovoj nesigurnosti u sebe koja se reflektira kao nesigurnosti u vas. Svakako na to stavite fokus i to je problem koji treba riješiti.

2. Draga Ana, užasno me strah početi nešto novo, a to jako želim. Kako da se usudim započeti?

Mnogi provedu cijeli život u sigurnoj zoni i tek na kraju svoga životnog putovanja shvate koliko su toga propustili. Ne plašite se vi novog, nego sebe plašite lošim scenarijima koje izmišljate da će se dogoditi. Ako ne shvatite da u vama strah pobuđuje upravo izlazak iz sadašnjeg trenutka u budućnost koja se još nije dogodila, ostat ćete paralizirani zauvijek.

Svaka uspješna osoba jednom je donijela hrabru odluku i usudila se. Sretan život upravo se nalazi u prilikama i pokušajima da ostvarimo svoje želje i snove. Prestanite misliti što će se dogoditi ako ne uspijete. Zapitajte se što će biti ako uspijete. Odmah će vam se osmijeh pojaviti na licu. Tim se pitanjem bavite i takvu budućnost priželjkujete. Pokušajte neko vrijeme maštati o tome, vidjeti fantastičan scenarij. Mogli biste se iznenaditi koliko će vam samo ta promjena dati snage i hrabrosti da krenete. Promjena načina razmišljanja je prva koju trebate napraviti.

3. Draga Ana, možeš li preporučiti neku vježbu osvještavanja?

Sjednite i opustite se. Fokusirajte se na disanje, točnije na izdahe. Kako izdahnete tako u sebi kažite broj tog izdaha, odnosno brojite svoje izdahe. Riječ je o vrlo jednostavno vježbi koja ima višestruki utjecaj. Osim što tako osvještavate svoje disanje, a fokusiranjem ono postaje dulje i dublje, vježbe disanja pomažu da umirite buku misli u glavi. Što vježbu češće izvodite, postajat ćete svjesniji svojih misli i počet ćete ih primjećivati. Najviši stupanj osviještenosti je spoznaja da mi nismo naše misli te da ih možemo promatrati, a ne nesvjesno u njima sudjelovati.