Danas, kad je vrijeme najveći luksuz i poprilično ograničen 'resurs', tražimo jednostavna i brza rješenja da dođemo do određenog cilja. Sve što ne zahtijeva previše odricanja i 'žrtvu', a dovodi u naš život zadovoljstvo i užitak, zapravo je ultimativni 'resurs' i nešto što ćemo bez puno razmišljanja prigrliti. I kad je vrijeme koje provodimo u kuhinji u pitanju, sve češće tražimo načine uštede (i vremena i novaca!), a da se pri tome ne moramo odreći baš ničega što je u svakom jelu, ipak, ključno – okusa koji se pamte. Srećom, i tehnologija je takva da nam omogućava brzu i finu pripremu, čak i kad su u pitanju slastice, za koje se tradicionalno vjeruje da zahtijevaju vrijeme.
Miksati, čekati da zakuha mlijeko ili se digne tijesto, pa opet miksati, pa čekati da se smjesa ohladi kako bismo nastavili s pripremom…, ali i popriličan budžet koji trebamo izdvojiti za kupnju svake pojedine namirnice te, dakako, vrijeme kojeg nam uvijek nedostaje, pripremu slastica nerijetko pretvara u vrlo zahtjevan posao. Čak i deserti koji naizgled spadaju u kategoriju 'jednostavne pripreme', poput tiramisu-a ili panna cotte, mogu biti popriličan izazov, jer – dok kupimo sve namirnice, a k tome još nešto pođe po krivu – zapravo smo potrošili i novac i vrijeme, a nismo dobili rezultat – uživanje u omiljenoj slastici.

Poznati desert od piškota, kave, mascarponea, šećera i jaja – tiramisu – nastao je slučajno, nakon 'nezgode' dok su u slastičarnici talijanske obitelji Campeol pokušali napraviti sladoled od vanilije. Vlasnik Ado Campeol greškom je u zdjelu sa žumanjcima i šećerom stavio malo sira mascarponea i odmah shvatio da je okus jako fin. Recept su doradili s piškotama namočenim u kavu i nazvali ga tiramisu, što u prijevodi znači – pokupi me. To je bilo davne 1972. godine, a kako recept nikad nisu patentirali, tako su ga ubrzo, dodajući im vlastite varijacije, prihvatili slastičari diljem svijeta. U nekim varijantama u tiramisu se dodaje aroma ruma ili nekog drugog alkohola, no originalni recept je bez alkohola, jer ga moraju moći kušati i djeca.
I, uistinu, ovaj talijanski slatki klasik jedan je od najpopularnijih u svijetu. Iako se 'na prvu' može činiti da ga i nije toliko teško pripremiti, prvo treba pjenasto miksati jaja i šećer, pa potom kuhati na pari uz stalno miješanje, dok se smjesa ne zgusne, onda čekati da se ohladi (i svako malo miješati da se ne stvore grudice!), potom slijedi dodavanje mascarponea i ponovno miksanje, a u međuvremenu i izrada slatkog vrhnja. Dakle, naizgled jednostavan desert i nije tako jednostavan. No, srećom, zahvaljujući kremastoj teksturi Dukat Brzo & Fino krema tiramisu u samo tri jednostavna i brza koraka (izmiksati, složiti u željeni oblik i ohladiti) pretvara se u najdraži desert – tiramisu.

tiramisu (3).jpg
Robert Gašpert 

Brzo & Fino kremu tiramisu, 1 kg, sada možete kupiti po akcijskoj cijeni od 4,65 eura

I, ne manje važno, osim što štedi vrijeme, štedi i novac, jer – kupujući pojedinačno svaki sastojak za pripremu ove slastice, trošak se penje na desetak eura, dok je cijena Dukat Brzo & Fino kreme tiramisu jeftinija 50% u odnosu na klasičan način pripreme. I sami smo 'testirali' ovaj novi, fantastični proizvod i shvatili da priča, doista, drži vodu – i vremenski i financijski, ali i kad je okus u pitanju. Jer, početna skepsa da bi okus mogao biti pomalo 'umjetan', kako to ponekad zna biti kod sličnih proizvoda, brzo se pokazala neutemeljenom. Dukat Brzo & Fino krema tiramisu, pripremljena od najfinijeg svježeg vrhnja, savršeno je kremasta, a okus za pamćenje. I, ne manje važno, ne pretjerano sladak. Savršeno rješenje kad nekoga želite impresionirati ili kad dođu iznenadni gosti – desert će biti gotov za pet minuta, a dojam kao da ste se trudili čitavo popodne!

tiramisu.jpg
Robert Gašpert 

Otvorite pakiranje na vrhu cijelom dužinom kako je označeno na poleđini proizvoda i dodajte ga u posudu.

tiramisu (2).jpg
Robert Gašpert 

Miješajte mikserom na najnižoj brzini oko 30 sekundi do kremaste teksture.

tiramisu (1).jpg
Robert Gašpert 

Piškote umočite u skuhanu crnu kavu, posložite ih na dno posude, premažite Brzo & Fino svježom tiramisu kremom i pospite kakaom u prahu.

tiramisu (4).jpg
Rober Gašpert 

Kad smo već na talijanskom području, zašto ne 'testirati' još jedan njihov klasik – panna cottu – vrstu talijanskog pudinga.

panna cotta2 (1).jpg
Robert Gašpert 

Brzo & Fino kremu panna cotta, 1 kg, sada možete kupiti po akcijskoj cijeni od 4,65 eura.

Iako podrijetlo panna cotte do danas nije sigurno utvrđeno, pretpostavlja se da ova lagana slastica, čiji je doslovni prijevod 'kuhano vrhnje', dolazi iz pokrajine Piedmont. Izrađuje se od vrhnja, mlijeka i šećera s dodatkom želatine. Kao alternativa želatini može se koristiti bjelanjak. Prokuhati mlijeko, staviti želatinu da nabubri, potom ju dodati u mlijeko i opet čekati da se rastopi… Toliko je koraka potrebno svladati i još postoji mogućnost da desert ne uspije, jer smo kuhali premalo ili previše, ili želatinu nismo dovoljno dugo namakali da odradi svoje i slično. Zahvaljujući kremastoj teksturi i bogatom okusu slatkog vrhnja, Brzo & Fino krema panna cotta u samo tri jednostavna i brza koraka (ugrijati, složiti u željeni oblik i ohladiti) pretvara se u vaš najdraži desert.
Mi znamo koje će se slastice naći na našem uskršnjem stolu!

panna cotta.jpg
Robert Gašpert 
panna cotta2 (2).jpg
Robert Gašpert 

Otvoriti pakiranje na vrhu cijelom dužinom kako je označeno na poleđini proizvoda, potom dodajte kremu u praznu posudu za grijanje. Kremu ugrijte na laganoj vatri, uz miješanje, dok se ne dobije tekuća konzistencija. Paziti da ne iskipi.

panna cotta2.jpg
Rober Gašpert 
panna cotta2 (5).jpg
Robert Gašpert 

Ulijte u kalupe, dobro ohladite i ukrasite prema želji svježim ili smrznutim voćem, voćnim sirupom ili preljevom prema želji.

*Sadržaj nastao u suradnji s Dukatom.