"Ovo mjesto u potpunosti predstavlja mene i moju životnu filozofiju", tim riječima dočekala nas je 31-godišnja Lori Brnčić ispred svog coffee shopa u središtu Zagreba, inače analitičarka i baristica. Još od 17. godine njezin je posao vezan uz ugostiteljstvo, a otvorivši Filteraj, šarmantni zero waste coffee i refill shop u Vlaškoj ulici, ostvarila je svoj san, ali i donijela u Zagreb sasvim novi koncept uživanja u kavi i slatkim zalogajima, u kojem je prioritet da sve bude održivo.
Još donedavno Lori se mučila s raznim zdravstvenim tegobama i nije bilo dana bez boljki. Kao prava analitičarka analizirala koje promjene može unijeti u svoj život, kojih se navika treba riješiti, na čemu gubi novac i zdravlje… Tako je odlučila izbaciti iz prehrane sve namirnice životinjskog podrijetla i u rekordnom roku nestali su anemija, gastritis, povišeni kolesterol te ostale tegobe koje su je godinama mučile. Otvorivši Filteraj željela je taj koncept približiti drugima i pokazati da takav način života, ali i poslovanja nije nimalo kompliciran, kao ni mnogo skuplji.

Lori Brnčić u zero waste projektu
Robert Gašpert 

"Nakon korone jednostavno sam pronašla prostor u centru grada koji me oduševio i za koji sam bila financijski konkurentna. Odmah sam znala da ću napraviti odmak od klasičnog poslovanja pa je u mojem coffee shopu sve održivo. Primjerice, upotrebljavamo pamučne salvete umjesto papirnatih, u toaletu nemamo papirnatih ručnika, sami pripremamo biljna mlijeka, a pulpu koja ostane koristimo za izradu veganskih slastica. Sve recikliramo, odlažemo u biootpad, a u ponudi imamo i različite proizvode u rinfuzi, poput ulja, octa, soje, deterdženata i sl.", kaže Lori te ističe kako samo kravlje mlijeko u Filteraju nije vegansko. Naime, ako netko voli i želi piti kavu s kravljim mlijekom, Lori mu to za sada neće uskratiti. No u njezinu coffee shopu kravlje je mlijeko alternativno pa se stoga dodatno naplaćuje.

"Želim svima omogućiti da dođu u naš prostor i uživaju. Stavljajući u prvi plan biljna mlijeka, na suptilan način želimo ponuditi održiviju verziju omiljenog napitka", kaže Lori, napominjući kako je predrasuda da je veganski način prehrane skuplji.

"Otkad sam prešla na vegansku prehranu i višekratne opcije raznih proizvoda, napokon imam novca za kozmetičke tretman i druge načine udovoljavanja sebi. Najveći je trošak kupnja gotovih zamjenskih proizvoda jer su skuplji. To nazivam 'convenience fee', ali na mojem su jelovniku mahom svježe voće i povrće, sve u zero waste trendu. Predrasuda je i da je ovakav način prehrane jednoličan. Za Božić smo, primjerice, kod kuće pripremili šest veganskih sljedova. Rižoto, wok, razne gyoze, veganske slastice…, izbor je stvarno velik", kaže Lori.
Omiljene veganske slastica u Filteraju su torta od čokolade i malina koju za njih radi Juraj s bloga Žlica šećera, kao i kroasani koje pune kremom od pulpe, odnosno onoga što ostane nakon pripreme mlijeka od indijskih oraščića. Biljno mlijeko radi se od 75% indijskih oraščića, 15% kokosa i 10% datulja. Nakon namakanja, kad kokos otpusti masnoću, a datulje omekšaju, sve se blenda, cijedi i nastane napitak, a pulpa se ne baca, nego se koristi kao podloga za kolače ili kao spomenuto punjenje za kroasane. I zobenu pulpu koja nije dobra za kolače, kako kaže, ne baca nego od nje doma priprema krekere.

Lori Brnčiću zero waste projektu
Robert Gašpert 

Želeći pokazati kako svatko od nas može živjeti stvarajući što manje otpada, upustili smo se u avokado zero waste izazov. Lori i njezina prijateljica Ana Hrgovčić, pokretačica uspješnog projekta biljnih terarija Biljke Plants, otkrile su nam odlične recepte. Avokado smo kupili u Kauflandu, koji već treću godinu zaredom provodi kampanju 'Reci neću hrani u smeću', kojom podižu svijest o tom problemu i potiču kupce na smanjenje otpada od hrane. Naime, svim namirnicama u Kauflandu snižavaju cijene kada se približi istjek roka trajanja. Tako snižena roba jasno se označava i vidljivo izlaže u poslovnicama. Iznimka je samo voće i povrće čije cijene ne snižavaju nego ga, zajedno s pekarskim proizvodima, doniraju Hrvatskom Caritasu, Hrvatskom Crvenom križu, pučkim kuhinjama i drugim sličnim ustanovama. Samo u 2022. godini, zahvaljujući donacijskim programima, donirano je čak 322.175 kg voća i povrća te 224.939 komada pekarskih proizvoda.

Lori je od avokada pripremila dva zdrava, slatka napitka koji su izvrsni čak i ako izbjegavate šećer.

napitak od avokada
Robert Gašpert 

Kokos / avokado

Sastojci: pola avokada, 3 jušne žlice cococash pulpe preostale od pripreme mlijeka (ako nemate pulpu 1 žlica indijskih oraščića, 1 žlica kokosa i 1 - 2 datulje), 15 ml sirupa od vanilije, 10 ml sirupa od kokosa, 1,5 dl cococash mlijeka (ako ne koristite pulpu nego osnovne namirnice, ovo možete zamijeniti vodom)

Čoko / avokado

Sastojci: pola avokada, čajna žlica 100% kakaa, 3 jušne žlice cococash pulpe preostale od pripreme mlijeka (ako nemate pulpu 1 žlica indijskih oraščića, 1 žlica kokosa i 1 - 2 datulje), 15 ml sirupa od vanilije, 10 ml sirupa od čokolade, 1,5 dl cococash mlijeka (ako ne koristite pulpu nego osnovne namirnice, ovo možete zamijeniti vodom)
Ana je pokazala kako avokadu udahnuti novi život ne bacajući čak ni sjemenku. Za taj je proces dizajnirala i poseban tanjurić za avokado koji je sada dio ponude Biljke Plants.

Ana Hrgovčić u zero waste projektu
Robert Gašpert 

 "Nakon što pojedete avokado, sa sjemenke ogulite smeđu ovojnicu pa je stavite u tanjurić na posudicu s vodom. Nakon nekoliko tjedana avokado će proklijati. Let the Avocadians begin!', kaže Ana.

avokado
Robert Gašpert 
avokado
Robert Gašpert 

Anine Biljke Plants nastale su, kako kaže, gotovo slučajno. Naime, početkom 2020. otputovala je u Amsterdam i vratila se s jednom biljkom, ali bez upute o uzgajanju. Tražeći po internetu kako zalijevati amsterdamski suvenir, naišla je na fotografije terarija. Bila je to, kaže, ljubav na prvi pogled.

"Fasciniralo me kako biljke dišu. Nakon pomnog istraživanja, odvažila sam se i sama pokušala napraviti terarij. Polako sam počela objavljivati te svoje uratke na društvenim mrežama i shvatila da su ljudi jako zainteresirani i da im se sviđa. Tada su me kontaktirali iz jedne hrvatske banke i tražili da im napravim korporativne božićne darove za klijente", kaže Ana kojoj je taj prvi ozbiljni angažman dao vjetar u leđa i nadahnuo je da hobi pretvori u posao. Danas Ana, nekadašnja studentica povijesti umjetnosti, ima dvije trgovine - u Zagrebu i Osijeku, a njezini se biljni terariji mogu naručiti i online.
"Kako terarij funkcionira? Voda se kondenzira na stijenkama staklenke jer biljka procesom transpiracije ispušta vlagu koju je povukla iz zemlje. Kako je ta vlaga u zatvorenoj staklenci topla, dolazi u doticaj sa staklenkom koja je hladna, kondenzira se i vraća u zemlju. Tako kruži ciklus vode u terariju. Voda ne može ispariti vani jer je na staklenci pluteni poklopac. U takvim uvjetima biljke traju jako dugo. Klijentima preporučujem da ih dva puta godišnje zaliju i eventualno podšišaju. Iako i bez toga mogu dugo živjeti, želim klijentima osvijestiti da su unutra žive biljke i da terarij nije samo još jedan lijepi predmet u interijeru", kaže Ana, čija avokado biljka krasi i interijer Filteraja. U svoje terarije, doduše, ne stavlja avokado jer u njih uvijek idu tropske biljke koje podnose visoku vlagu. No zato je avokado tanjurić pravi hit i njezin način da pridonese zero waste trendu te tako smanji negativan otisak.

*Sadržaj nastao u suradnji s Kauflandom.