Sushi je mnogima omiljeno jelo koje se priprema od riže, rižina octa, algi, svježeg povrća, svježe ribe, wasabi umaka, soje… Iako je riječ o vrlo zdravim namirnicama, riža - ključni sastojak sushija - ipak je žitarica pa je u prehrani izbjegavaju oni koji paze na unos ugljikohidrata. Na sreću, postoji savršena zamjena za bijelu rižu pa u omiljenom jelu možemo uživati bez grižnje savjesti, čak i ako smo na dijeti.
Naime, riža za sushi pažljivo se kuha i hladi kako bi u trenutku posluživanja bila idealna. Iako smo naviknuli da se sushi 'slaže' od bijele riže (najčešće shari), u posljednje vrijeme među istinskim gurmanima sve je popularniji – crni sushi. Pripremljen od crne riže, koja je u usporedbi s drugim vrstama najbogatija antioksidansima (ima ih čak šest puta više!), sadrži dvostruko više vlakana i riječ je o integralnoj verziji, što nije zanemariv podatak osobama koje paze na unos ugljikohidrata. Osim toga, tamnocrna nijansa ove riže dolazi od antocijanina, snažnih flavonoida za koje se u raznim studijama navodi da štite od kardiovaskularnih bolesti. U konačnici, crna riža tijekom kuhanja oslobađa karakterističan, vrlo primamljiv orašasti miris, baš kao što je i izgled crnog sushija posluženog na tanjuru.
Brend Scotti već je godinama sinonim za najkvalitetniju rižu, a u njihovu asortimanu nalazi se i Riso Scotti Venere, jedinstvena riža crnog zrna posebno aromatičnog okusa. Idealna je za salate od riže, poke, sushi…, a vrlo je ukusna i kao samostalan prilog. Dobrobiti ove riže dolaze od njezinih lako probavljivih ugljikohidrata, plemenitih proteina i odsutnosti alergena. Crna riža od koje potječe i Riso Scotti Venere zapravo je vrlo cijenjena zbog nutritivnih vrijednosti (osim antioksidansima, bogata je i mineralnim solima poput željeza, mangana ili selena), a od davnina je bila blagotvorna i za bubrege, jetru te probavne tegobe. Nekada se, doduše, nazivala i zabranjenom rižom jer su joj pripisivali afrodizijačka svojstva pa se uzgajala u ograničenim količinama – za potrebe cara i nekih uglednika. Široke mase nisu je smjele konzumirati. Danas je crna riža jedna od najcjenjenijih namirnica, a popularnost joj sve više raste.
Osim u sushiju, crna riža bit će odlična u povrtnom woku ili burritu (umjesto bijele riže), kao dodatak juhama ili salatama, a možete je koristiti i kao sastojak u vege burgerima. Ako uz zamjenu bijele riže crnom želite još neke promjene u odnosu na tradicionalni sushi, umjesto šećera dodajte steviju – nećete osjetiti razliku. Riža će i dalje biti baš kako treba – i slatkasta i dovoljno ljuta. Ako mislite da je za pripremu crne riže potrebno malo više vještine, ne brinite se jer dovoljno je znati da rižu za sushi treba isprati u tri vode kako bi se odstranio suvišni škrob.
Mnogi misle da je priprema sushija kod kuće komplicirana, ali ovo je recept koji će vas razuvjeriti.
Sastojci: nori alge, mrkva, korijen peršina, tikvica, 100 g fileta lososa ili tune, 150 g Riso Scotti Venere crne riže, 150 g bijele riže, wasabi, đumbir, sojin umak, rižin ocat, sol, šećer, podloga od bambusa, sezam
Priprema: mrkvu, korijen peršina i tikvicu narežite na tanke prutiće, prokuhajte i procijedite. Nori alge zagrijte s glatke strane kako bi malo omekšale. Rižu skuhajte tako da u lonac stavite rižu i vodu (na 1 litru riže ide 1,1 litre vode), stavite na jaku vatru i kuhajte dok ne proključa. Kad proključa, smanjite vatru i kuhajte dok voda ne ispari. Kad voda ispari, pustite rižu da poklopljena stoji još 5 do 10 minuta. To je tzv. proces parenja riže. Kada se riža ohladi, zalijte je otopinom od četiri žlice rižina octa, velike žlice šećera i žličice soli. Otopinu treba ukuhati pa njome zaliti gotovu rižu i promiješati.
Nakon što ste sve pripremili, slijedi slaganje sushija. Na podlogu od bambusa stavite nori algu okrenutu hrapavim dijelom prema gore. Na algu rasporedite rižu, a potom na sredinu staviti povrće i ribu. Obrnuti maki sushi priprema se tako da na bambusovu podlogu stavite foliju te veličine, na foliju rižu, na rižu nori algu hrapavim dijelom okrenutu prema riži, a potom na gornji dio povrće ili ribu. Tuljac se potom uvalja u sezam.
Nigiri se priprema tako da u ruke, prethodno oprane i mokre, uzmete rižu, oblikujete je u mali tuljac i preko nje stavite ribu koju potom možete premazati sojinim umakom. Kada okrećete sushi, važno je da ga čvrsto držite i rolate. Prije nego što ga počnete rezati, treba se dobro ohladiti.
Detaljnije o izradi sushija, najzdravijeg fast food-a na svijetu, potražite ovdje.
*Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Nikas d.o.o. , generalnim zastupnikom za brend Riso Scotti.