Na koži se pojavljuju madeži, okruglaste tvorbe, obično nenasljedne, a mogu postojati već od rođenja ili se pojaviti kasnije u životu. Upravo njih treba kontrolirati i pratiti, samopregledom ali i redovitim odlaskom dermatovenerologu.

Danas je u svijetu razvijen stav o preventivnom uklanjanju madeža, no kod nas još vrijedi mišljenje da je „bolje madež ne dirati jer ako se dira, dat će se na zlo". Ovaj stav je potpuno netočan, a rezultat je neopravdanog straha od operativnog odstranjivanja madeža. Ljudima se "zlo" iz navoda ne dogodi zbog operativnog zahvata, već zato što je bolesnik došao prekasno. Sve madeže koji su izloženi iritaciji donjim rubljem ili se nalaze na mjestima poput tjemena koje se redovito češlja trebalo bi preventivno operativno odstraniti.

U ovu kategoriju ulaze i madeži koje ne primijećujemo poput onih na peti, tabanu, dlanu, spolovilu i tvrdom nepcu. Bolje spriječiti nego liječiti, zar ne?! Ali sve će vam to vaš dermatolog objasniti već na prvom pregledu, koji će prema nalazu ocijeniti koliko često trebate dolaziti na kontrolne preglede, koje madeže posebno pratiti, a koje treba preventivno odstraniti te kako se pravilno štititi od provocirajućih čimbenika poput sunčevih zraka.

Pravilna briga i svijest o opasnosti pri izlaganju jakom suncu
Story 

U svojoj praksi susrela sam se s atipičnim melanomima. U jednom slučaju pacijentica je u ordinaciju ušla zbog promjene koja je klinički odgovarala najviše seborojičkoj keratozi, no određeno moje iskustvo i intuicija mi je nalagala da je ipak riječ o neuobičajenoj promjeni, zbog čega sam donijela odluku da promjenu operativno odstranim. Kako sve operirane promjene prosljeđujem na patihistološku analizu, tako je bila prosljeđena i ova promjena, a histološki nalaz je potvrdio početni maligni melanom. Pacijentica je ovim zahvatom bila izlječena u potpunosti, jer je promjena odstranjena u najranijoj fazi, u fazi potpunog izlječenja nakon operativnog zahvata. Sličan slučaj sam imala kod jednog muškarca, koji je na pregled došao zbog brojih bradavica na vratu. Jedna je bila samo malo drugačija od ostalih. Donijela sam odluku da je ne odstranujemo laserom, već da je operativno odstranim, uz patohistološku analizu. Desio se isti slučaj. Histološi je povrđen maligni melanom, u najranijoj fazi, fazi kada nemože još metastazirati. Pacijent je izlječen u potpunosti.

Bitno je naglasiti da su osobe s postojanjem melanoma u obitelji, s atipičnim ili displastičnim madežima (madeži veći od 0,5 cm u promjeru, nepravilnog oblika, s više nijansi tamne boje) te osobe svijetle puti, svijetle kose, svijetlih očiju u rizičnoj skupini pojave malignog melanoma. Također posebno trebaju biti oprezne osobe koje se izlažu tzv. rekreacijskom sunčanju tj. one koje žele tamni ten dobiti u kratkom vremenskom roku.

Pravilna briga i svijest o opasnosti pri izlaganju jakom suncu
Story 

Mnoge poznate osobe već su godinama uključene u kampanju podizanja svijesti o redovitim dermatološkim pregledima madeža. Jedna od njih je i Khloe Kardashian, zvijezda reality show-a, koja je u intervjuu Tyleru Henryju izjavila da je bila podvrgnuta operativnom zahvatu zbog dva klinički suspektna karcinoma kože, od kojih je jedan na leđima bio zapravo maligni melanom. Nakon operativnog zazhvata, pod dermatološkom kontrolom je svaka tri mjeseca.

Malo je poznato da se i legendarnom pjevaču s Jamajke, Bobu Marleyju, razvio maligni melanom na prstu noge, i to u vidu rane koja je u početku shvaćena kao sportska ozljeda, upravo zbog atipnog izgleda melanoma.

I naša draga Sanja Doležal nedavno je bila na preventivnom pregledu madeža jer zna koliko je to važno i o tome je pisala na svojim društvenim mrežama.

Upravo priče slavnih služe kao podsjetnik koji se snažnije čuje, o svakonevnoj zaštiti od sunca, o važnosti provođenja samopregleda i redovitih dermatoloških pregleda, uz dermatoskopiju koženih promjena. Ujedno ohrabruju, ako još niste dogovorili dermatološki pregled, učiniti to još danas. Kada je riječ o zdravlju vaše kože, danas je pravi trenutak.