Dvije stvari čovjek mora imati kako bi uspio u životu. Prvo je sreća (ono kada se čovjeku pruži povoljna prilika), a drugo je pamet – ona čovjeku omogućuje da iskoristi povoljnu priliku. S tim bi se vjerojatno složili brojni “slučajni milijunaši” kojima je zgoditak na lotu, o kojem mnogi sanjaju, promijenio život. U brojnim slučajevima napravio pakao. Čak 43.009.021, 84 kune osvojio je nedavno na lotu jedan sretnik iz Hrvatske koji je svoju kombinaciju života uplatio putem interneta. Većina lovaca na sreću, očekivano, ne otkriva svoj identitet. Jedan od rijetkih koji je o tome otvoreno pričao (osvojio je 6,5 milijuna kuna!) bio je umirovljeni profesor glazbe iz Petrinje Frano Selak. Kako nam je u telefonskom razgovoru rekla njegova supruga Kata, Frano je umro prije godinu dana, u 87. godini života, u boli što su mu mnogi od onih kojima je pomogao okrenuli leđa. Kad je rodbini i prijateljima trebalo kupiti kravu, namještaj ili pomoći na drugi način, kupiti instrumente za različita glazbena društva, Frano je uvijek bio na raspolaganju.

O životu Frane Selaka pisali su svi svjetski mediji, a jedna australska tvrtka s njim je snimila i reklamu za čips “On je htio potrošiti i neka je, nije mi žao! Ja nikada nisam imala utjecaj na to kako troši osvojeni novac. Znam samo da je puno podijelio, a oni koji mu nakon svega nisu bili u stanju reći ni 'Dobar dan!!', to neka je na njihovu dušu”, rekla nam je Kata koja danas ne iskušava sreću na lotu te živi od 1800 kuna mirovine. Pokojni Frano sebi je, kako je u medijima ispričao prije nekoliko godina, kupio auto, kuću i vikendicu na moru, a sve ostalo je podijelio. Žao mu je, rekao je tada, što nije pametnije trošio. Priča o Frani Selaku, kojeg su mediji prozvali najsretnijim nesretnim čovjekom, doista je posebna. Rodio se u barci jer su majku prerano uhvatili trudovi, pa mu je otac presjekao pupkovinu i oprao ga u moru. Preživio je slijetanje vlaka u Neretvu, prevrtanje autobusa u rijeku Bosnu i pad zrakoplova, ali i još nekoliko, uvjetno rečeno, manje zanimljivih nesreća, koje su završile bez većih posljedica. Nakon svega toga još je 2002. godine osvojio 6,5 milijuna kuna na lutriji. “Najzahvalniji sam što sam sačuvao živu glavu kad su se otvorila vrata zrakoplova kojim sam iz Zagreba letio prema Grobničkom polju. Našli su me u sijenu, a probudio sam se u tri noći kasnije u Traumatološkoj bolnici”, govorio je Frano koji je u dvorištu kuće u Petrinji, u znak zahvalnosti, sagradio kapelicu Bezgrešnog začeća Djevice Marije. Medijska pažnja donijela mu je samo gnjavažu; jedino je zaradio 10 tisuća dolara od jedne australske tvrtke za koju je snimio reklamu za čips. Nije htio letjeti zrakoplovom, pa su oni došli u Petrinju. Helihopterom su ga vozili i spustili u sijeno kako bi rekonstruirali zrakoplovnu nesreću u kojoj je jedva spasio glavu. Internet je pun priča ljudi kojima je veliki novčani dobitak upropastio život.
Andrew Jackson Whittaker iz Zapadne Virginije danas tvrdi kako bi volio da je potrgao listić s miljunskim dobitkom Gotovo nevjerojatno zvuči podatak da netko u nepune četiri godine može potrošiti 114 milijuna dolara osvojenih na lotu (koliko mu je ostalo kad je platio porez) i pasti na – prosjački štap. To se dogodilo građevinskom poduzetniku Andrewu Jacksonu Whittakeru iz Zapadne Virginije kojeg su dva puta opljačkali, potom ga je jedna žena tužila za seksualno napastvovanje, pa ostavila vlastita supruga, kći mu je umrla pod sumnjivim okolnostima, a unuka predozirala. Na kraju svega izjavio je da bi volio da je potrgao listić.
Britanka Callie Rogers imala je samo 16 godina kada je 2003. osvojila 1,9 milijuna funti Britanka Callie Rogers imala je samo 16 godina kada je 2003. osvojila 1,9 milijuna funti. Novac je uglavnom potrošila na tulumarenje, putovanja, lažne prijatelje..., a – osim novca – umalo je ostala i bez skrbništva nad dvoje djece koje je dobila vrlo mlada. U međuvremenu se triput pokušala ubiti, a danas radi kao čistačica. Većina onih koji iskušavaju sreću čine to iz zabave. Mogućnost zarade bez puno muke ono je što privlači. Svi koji kupe instant lutriju, popune loto listić ili prognoziraju ishode utakmica, čine to jer se nadaju dobitku, ali većina ipak zato što u tome vide razonodu, pronalaze teme za razgovore ili se jednostavno tako opuštaju. Podaci kažu kako 61% naših građana povremeno sudjeluje u ‘lovu na sreću: najraširenije je klasično igranje lota. Satistike kažu da naši građani još uvijek najčešće ulažu svojevrsni “višak” sredstava jer većina od 39% apstinenata od igara na sreću su oni nižeg socioekonomskog statusa. Autor: D. P. Foto: Profimedia ilustracija, Screenshot You Tube