Prije desetak dana reper u usponu Weez100 vozio se njujorškim ulicama, a kad je stao na raskrižju, pokraj njega stao je drugi automobil i neimenovana osoba sasula je kišu metaka. Weez, pravog imena Laquan Rex, ranjen je i brzo prevezen u bolnicu gdje su mu spasili život, a tim nesretnim događajem pridružio se brojnim slavnim osobama koje su za dlaku izbjegle smrt.
U srijedu, 13. rujna, obilježena se 21-godišnjica smrti glazbenika Tupaca Shakura koji je tog dana podlegao ozljedama koje je zadobio tjedan prije nakon što je nepoznati počinitelj propucao automobil kojim se vozio. S kolegom i prijateljem, producentom Sugeom Knightom, vozio se prema lasvegaškom Clubu 662 nakon što su pogledali boksački meč Mikea Tysona i Brucea Seldona. I dok je Shakur pogođen u prsa, ruku i bedro, Knighta je fragment metka pogodio u glavu. On je preživio, dijelovi metka su mu i dalje u glavi, a u travnju ove godine na sudu je odlučio reći tko je i zašto organizirao taj napad. On tvrdi da nije Tupac bio meta, nego on i da se iz svega kriju njegova bivša supruga Shari-tha Knight i Thaddeus Culpepper, bivši šef osiguranja njegove izdavačke kuće Death Row.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
50 Cent
- Suge još nije bio razveden i da je umro nakon atentata, Sharita bi sve naslijedila, zato je sve dogovorila s Culpepperom. On je ostao nekažnjen. Kako ih se ne bi otkrilo, medijima su davali pogrešne tragove o tome tko stoji iza zločina - rekao je bivši losanđeleski detektiv Russell Poole koji je radio na slučaju.
Reper Curtis Jackson, poznatiji kao 50 Cent, 2000. preživio je atentat, a dio metka i danas mu je u jeziku zbog čega je promijenio način govora i repanja. Sjedio je u prijateljevu automobilu ispred kuće svoje bake u New Yorku kad se u drugom autu navodno dovezao Darryl Hommo Baum i počeo pucati. Pogodio je glazbenika u ruku, šaku, kuk, obje noge, prsa i lijevi obraz.
Nakon 13 dana provedenih u bolnici 50 Cent je pušten na kućnu njegu gdje se mjesecima oporavljao, a Baum je ubijen tri tjedna poslije u navodnoj osveti za ono što je napravio glazbeniku. Iako nije nikad potvrđeno, do napada je navodno došlo zbog pjesme ‘Ghetto Qu’ran’ koju je Jackson snimio nekoliko mjeseci ranije. U njoj pjeva o dilerima koji su zaposjeli njegov rodni Queens, a naglasak je bio na Kennethu Mc-Grif-fu. Zloglasnom i opasnom mafijašu, koji se obogatio na proizvodnji i distribuciji cracka, nije se svidjelo što je spomenut u pjesmi i navodno je organizirao atentat na tada 26-godišnjeg repera. Navodno su mu u atentatu pomogli zaposlenici diskografske kuće Murder Inc. koji su napadaču javili Jacksonova kretanja. Na sreću, preživio je, oporavio se i nekoliko godina poslije objavio svoj prvi album ‘Get Rich or Die Tryin’ kojim je stekao svjetsku slavu.
Nemaju samo američki reperi problema s pokušajima ubojstva, nego i istaknuti predstavnici raznih glazbenih žanrova, a među njima je i Björk. Ricardo López, koji se rodio u Urugvaju, a odrastao u SAD-u, 1993. postao je opsjednut islandskom glazbenicom. U dnevniku je pisao koliko je obožava i želi da ga ona prihvati, a u jednom zapisu opisuje da želi izumiti vremenski stroj kako bi se mogao vratiti u 1970-e i sprijateljiti se s Björk. Njegove maštarije nisu bile seksualne prirode, zapisao je da je voli i zato među njima nikad ne smije biti seksa. Pisani dnevnik imao je 803 stranice i u njemu se Björk spominje 408 puta, a o maštarijama je vodio zabilješke u obliku videodnevnika. Početkom 1996. pisalo se da je Björk u vezi s glazbenikom Goldiejem, što je Lópeza naljutilo, a pogotovo ga je razbjesnilo što je u vezi s - crncem. Odlučio ju je kazniti i na 11 videokaseta (od kojih svaka traje oko dva sata) sam sa sobom raspravlja o svojoj ljubavi i osveti.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Bjork
“Jednostavno je, moram je ubiti. Moram joj poslati paket, poslat ću je u pakao... želim joj biti najvažnija osoba koja će joj promijeniti život. želim biti njezin anđeo smrti”, dio je izlaganja koje govori u kameru, a 12. rujna 1996. snimio je posljednji video, no nije znao da su nekoliko dana prije glazbenici prekinuli.
- Svijete, je*i se! Björk, je*i se, ti koja voliš crnce - viknuo je u kameru prije nego što si je pucao u usta dok je u pozadini svirao jedan od njezinih albuma. Prije tog čina pjevačici je poslao paket. U njemu je bila bomba koju je sâm izradio, a sakrio ju je u velikoj knjizi u kojoj je izrezao središnji dio. Isprva joj je mislio poslati igle na kojima je krv zaražena HIV-om, ali shvatio je da takav uređaj ne zna napraviti te se odlučio za bombu prepunu kiseline koja će se aktivirati čim se otvori. Njegov posljednji video pronađen je prije nego što je paket stigao britanskom izdavaču njezinih albuma te ga je u poštanskom uredu pronašao Scotland Yard.
- Jako sam se uzrujala jer je netko umro. Tjedan dana nisam mogla spavati. Sve me to prestrašilo... to da me netko vrlo lako mogao ozlijediti, da je netko mogao nauditi mome sinu - godinu poslije rekla je Björk koja je nakon Lópezova samoubojstva njegovoj obitelji poslala poruku i cvijeće.
Otprilike u isto vrijeme Madonnom je postao opsjednut beskućnik Robert Dewey Hoskins koji joj je slao pisma u kojima je opisivao koliko je voli i zašto se mora za njega udati. Kad ni na jedno nije odgovorila, odlučio je provaliti u njezin holivudski dom i 29. svibnja 1995. preskočio je ogradu, došao do bazena, skočio u njega, a kad su se pojavili zaštitari, počeo je vikati da će joj prerezati vrat ako se ne uda za njega. Madonna nije izlazila iz kuće, a nakon što je postao jako nasilan, jedan od zaštitara upucao ga je. Pozvana je hitna pomoć, a u bolnici je uhićen. Godinu poslije, 1996., sud mu je odredio desetogodišnju kaznu zbog uhođenja, napada i prijetnji smrću, a 2012. pobjegao je iz psihijatrijske ustanove u kojoj je izdržavao kaznu. Policija je tada izdala upozorenje da je vrlo psihotičan i opasan te da nagađaju kako bi mogao napasti Halle Berry. Na sreću, ponovno je uhićen prije nego što je uspio doći do oskarovke.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Madonna
Problema s opsjednutim obožavateljem imao je i glazbenik George Harrison, koji je umalo preminuo nakon što je psihički bolesnik Michael Abram provalio u njegov dom 30. prosinca 1999. godine. U dnevnom boravku sukobio se s legendarnim gitaristom The Beatlesa i tijekom borbe u prsa mu je zario veliki nož, probušio mu plućno krilo i ozlijedio glavu. Od sigurne smrti George je spasila supruga Olivia. Ona se hrabro bacila na napadača i počela ga udarati lampom i žaračem. Abram je brzo uhićen, a Harrisonu su u bolnici otkrili 40 ubodnih rana od kojih se uspješno oporavio. Na sudu se Abram branio neuračunljivošću i oslobođen je optužbe za pokušaj ubojstva, ali sud mu je odredio liječenje u zatvorskoj bolnici bez vremenskog ograničenja.
Britanska glazbenica Joss Stone bila je u svom domu u ruralnom dijelu Devona kad su se iz Manchestera 13. lipnja 2011. prema njemu zaputili prijatelji Junior Bradshaw i Kevin Liverpool želeći je opljačkati i ubiti. Stari automobil natrpali su potrepštinama za zločin, među kojima su bili samurajski mač, čekići i noževi, velike vreće za smeće, kacige, rukavice, izolir-traka i karta područja. Uputili su se prema njezi-nu domu, ali ništa im nije pošlo za rukom. Zabili su se u stup nakon što su stali na benzinskoj postaji i pokušali pobjeći bez plaćanja. Iako je automobil bio teško oštećen, uspjeli su nastaviti put, ali nakon nekoliko sati vožnje shvatili su da su se izgubili. Za-ustavili su poštara, pokazali mu fotografiju glazbenice i zamolili ga da im kaže gdje ona stanuje. Rekao je da ne zna i par je na-stavio potragu. Primijetili su ih mještani lokalnih sela i prijavili policiji zabrinuti zbog njihova mahnita ponašanja. Policija ih je zaustavila i pronašla arsenal oružja i raspisan plan da, nakon što joj odrube glavu, tijelo bace u lokalno jezero. Dvo-jac je uhićen i poslije osuđen za pokušaj ubojstva. Liverpool je dobio doživotnu zatvorsku kaznu, a njegov prijatelj 18 godina zatvora.
Plan ubojstva skovala je i motoristička skupina Hells Angels, a njihova meta bio je glazbenik Mick Jagger. Njegov bend The Rolling Stones 1969. odlučio je motoriste zaposliti kao osiguranje na koncertu Altamont Speedway Free koji je u međuvremenu postao zloglasan. Pripadnici bande na koncertu su nožem izboli i do smrti izudarali 18-godišnjeg Mere-ditha Huntera koji se približavao pozornici s pištoljem. Nakon ubojstva, koje je zabilježeno i videokamerama, Mick je rekao da ih više nikad neće zaposliti što je bilo dovoljno da ga Hells Angelsi odluče ubiti, a do njegova posjeda krenuli su brodom.
- Planirali su napad s mora. Htjeli su ući kroz vrt kako bi izbjegli osiguranje na glavnom ulazu. Ali zaplovili su tijekom oluje pa su tri člana pala preko palube broda u more. Svi su preživjeli, ali nakon toga više nisu pokušavali ubiti Micka - opisao je Mark Young, bivši specijalni agent FBI-a koji je istraživao slučaj.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Mick Jagger
Meksički pjevač Alfredo Olivas neće zaboraviti koncert održan u veljači 2015. godine. Na-stupao je u gradu Hidalgo del Parra i jednu od balada posvetio je djevojci koja je sjedila u prvom redu. Dok je ona uživala u pažnji, iste osjećaje nije imao njezin dečko koji je ustao i otišao iz dvorane. Nekoliko minuta poslije vratio se s pištoljem i prema pjevaču ispalio sedam metaka, od kojih su ga tri pogodila. Počinitelj je uhićen, a pjevač se oporavio i nastavio nastupati.
I dok je ovdje ljubomora bila okidač za napad, kod nekih njegovih kolega i sunarodnjaka to su veze s kartelima. Gerardo Ortiz predstavnik je narcocorride, glazbenog žanra čije pjesme veličaju ilegalne aktivnosti, pogotovo krijumčare-nje droge, a njega su u zasjedi u ožujku 2011. dočekali napadači. Nekoliko muškaraca otvorilo je vatru na automobil u kojem je bio s vozačem, svojim ocem, menadžerom i mladom djevojkom. Vozač i menadžer su ubijeni, automobil se zabio u drvo, a brzo nakon incidenta pojavili su se Ortizovi tjelohranitelji koji su pjevača i nje-gova oca izvukli iz propucanog automobila. Poslije je objavljeno da je preživjela i djevojka, a Ortiz nije dugo čekao prije nego što se vratio pjevanju, unatoč redovitim prijetnjama smrću.
I Javier Rosas u pjesmama voli veličati trgovinu drogom i jedan kartel, što je naljutilo suparničke kriminalce te su isplanirali atentat. Glazbenik je u ožujku 2015. bio u automobilu s vozačem i bratićem kad se do njih dovezao drugi automobil iz kojeg su počeli pucati. Svi su poginuli osim pjevača koji je u bolnicu dovezen sa 20 prostrijelnih rana. Liječnici su ga uspjeli spasiti, a godinu dana trajao je oporavak tijekom kojeg je ponovno učio hodati i koristiti ruke.
- Dok sam ležao, mislio sam na obitelj i rekao sam sebi da moram ostati živ. Kad su me dovezli u bolnicu, sjećam se da sam rekao liječnicima: “Ne mogu podnijeti bol, skratite mi muke”... ©to se događalo idućih tjedan dana, ne sjećam se - opisao je prošle godine.
Jači od metaka bio je i najpoznatiji predstavnik reggaea Bob Marley koji je 1976. pristao nastupiti na besplatnom koncertu ‘Smile Ja-maica’ u nadi da će ujediniti naciju i dokinuti borbe političkih grupacija. Događaj je podržao i tadašnji premijer Jamajke Michael Manley, što se nije svima svidjelo. Dva dana prije koncerta, 3. prosinca, ispred Bobova doma dojurio je automobil s tri muškarca koji su upali u njegovu kuću punu ljudi i počeli pucati. Marley je lakše ranjen u prsa i ruku, a mnogo teže ozljede zadobili su njegova supruga Rita i menadžer Don Taylor, koji su se poslije uspješno oporavili.
- Bila sam u spavaćoj sobi s Bobovom djecom i odvjetnicom Diane Jobson i razgovarali smo o Miss svijeta kad samo čuli pucnjavu. Odmah smo se bacili na koljena, nismo znali što da radimo, bili smo prestravljeni... Djeca su se skrila ispod kreveta. Nakon što su napadači pobjegli, činilo se da tišina beskonačno traje, a to je bilo još strašnije. Iduće što sam čula bilo je: “Bob je pogođen!”- opisala je Nancy Burke, prijateljica i susjeda koja je bila u kući tijekom pokušaja ubojstva. Atentatori nisu pronađeni i zato se ne zna motiv napada, ali pretpostavlja se da je politički motiviran jer je Marley podržao premijera.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Bob Marley
- Ljudi koji svijet pokušavaju učiniti gorim sigurno ne uzimaju slobodne dane. Kako da ih onda ja uzmem? - dva dana poslije rekao je glazbenik i objasnio zašto nije otkazao nastup.
Otkazivanje dogovorenih obveza nije palo na pamet ni američkom predsjedniku Theodoreu Rooseveltu 14. listopada 1912. godine. Bio je u Milwaukeeju, gdje je trebao održati govor na predizbornom skupu što je umalo omeo John Fla-mmang Schrank. Pucao je i pogodio Roo-sevelta u prsa koji je srećom u džepu sakoa imao metalnu kutiju za naočale i 50 stranica debelu kopiju govora ‘Progressive Cause Greater Than Any Individual’ koji su usporili putanju metka i spriječili teže ozljede. Metak je bio u njegovim prsima, ali Roosevelt je sâm ustvrdio da strano tijelo nije probilo pluća jer ne iskašljava krv. Odbio je da ga odvezu u bolnicu, uspeo se na pozornicu i održao 90 minuta govora koji je počeo riječima:
- Dame i gospodo, mislim da u potpunosti ne shvaćate da sam upravo upucan, ali potrebno je puno više od toga da se ubije bik.
Poslije mu je pružena medicinska pomoć, a liječnički konzilij složio se da je bolje ostaviti metak u prsnom mišiću nego riskirati komplikacije koje bi se mogle dogoditi tijekom operacije.
Shrank je odmah uhićen i brzo je utvrđeno da je lud i da ga ne treba slati u zatvor nego je idućih 29 godina, do smrti 1943., proveo u zatvorskoj psihijatrijskoj bolnici. Otkrio je da se na taj potez odlučio nakon što mu je u snu duh ubijenog predsjednika Williama McKinleyja rekao da osveti njegovu smrt i pokazao prema Rooseveltovoj slici.
Kao njegov prethodnik, i Ronald Reagan je preživio atentat koji je počinio John Hinckley Jr., sluđeni obožavatelj glumice Jodie Foster. Glumila je u filmu ‘Taksist’ iz 1976., atentator ga je pogledao 15-ak puta i poistovjećivao se s Travisom Bickleom, likom kojeg je utjelovio Robert De Niro. U filmu Bickle pokušava zaštititi 12-godišnju prostitutku, koju je glumila Foster, ali kako bi impresionirao djevojku, pokuša ubiti senatora koji želi osvojiti predsjednički mandat. Hinckley je postao opsjednut s Jodie koju je pratio po zemlji. »ak mu je pošlo za rukom upisati Sveučilište Yale nakon što je u novinama pročitao da ga ona pohađa. Slao joj je pisma, dokopao se njezina broja i odbio je ostaviti je na miru nakon što mu je izričito rekla da nije zainteresirana. Nije dopustio da ga to omete i bio je uvjeren da će glumica biti s njim ako postane jednako poznat. Odlučio je imitirati Bicklea i ubiti predsjednika Jimmyja Cartera. Na skupu mu se uspio približiti na samo nekoliko metara, ali uhićen je nakon što je u avion pokušao unijeti neprijavljeno oružje. Nije završio u zatvoru, nego su ga roditelji nakratko prijavili u psihijatrijsku bolnicu, a nakon što je pušten nastavio je slati poruke Foster koja ga je prijavila dekanu. Policija ga nije pronašla, a on je fokus prebacio na novog predsjednika Reagana.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Ronald Reagan
Nakon ručka u vašingtonskom hotelu Hilton, Reagan je s tjelohraniteljima i zaposlenicima krenuo prema limuzini koja ga je čekala blizu ulaza. U kratkoj šetnji pozdravljao je okupljene, a u masi je bio i Hinckley koji je zapucao. Ispalio je šest metaka kojima je pogodio policajca Thomasa Delahantyja, agenta tajne službe Ti-mothyja McCarthyja i Jamesa Bradyja, glavnog tajnika odnosa s javnošću predsjednikova ureda. Atentator nije pogodio Reagana koji je ozlijeđen tek kad se posljednji metak odbio od vrata blindirane limuzine i pogodio ga ispod lijeve ruke nakon čega je probušio plućno krilo. Suđenje je počelo godinu poslije i na njemu je proglašen nevinim zbog neuračunljivosti.
- Pucnjava ispred hotela je najveći ljubavni dar u povijesti. žrtvovao sam se i počinio ultimativni zločin u nadi da ću osvojiti srce djevojke. Ona nije cijenila taj izraz ljubavi... Ona se ponaša kao da joj se ništa posebno nije dogodilo. I dalje je distancirana i muči me svojom tišinom. Dao sam joj život, a njoj nije stalo. Jodie zna tko sam, a sad i cijeli svijet zna tko sam. Ali je li to važno? želio sam njezinu ljubav, a ne doživotnu zloglasnost... Jodi će me možda nastaviti ignorirati, ali nikad neće prestati razmišljati o meni. Od nje sam napravio najpoznatiju glumicu svijeta. Svi znaju za Jodie i Johna, postali smo povijesni par - dio je dugačkog pisma koje je poslao medijima nakon suđenja, a tada ga je sud već smjestio u psihijatrijsku bolnicu St. Elizabeth.
Početkom 2000. dopušteni su mu dulji posjeti roditeljima, ali ponovno je zatvoren u bolnicu nakon što su kod njega pronađeni članci i razne publikacije o Jodie Foster. Atentator je na slobodu pušten u rujnu prošle godine, na skrb 90-godiš-njoj majci. Morao se obvezati da će dvaput mjesečno ići psihijatru, da će tri dana tjedno raditi, da neće komunicirati s medijima te da se neće udaljavati više od 50 kilometara od svoga doma.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Jodie Foster
Gotovo 20 godina iza rešetaka proveo je Mehmet Ali Ağca koji je 13. svibnja 1981. pokušao ubiti papu Ivana Pavla II. Na blagdan Gospe Fatimske poglavar Katoličke crkve vozio se u otvorenom papamobilu vatikanskim Trgom svetog Petra, a tada je Turčin u njega ispucao četiri metka. Dva su ga pogodila u trbuh i po jedan u svaku ruku te je prevezen u kliniku Ge-melli, gdje mu je život spašen nakon petosatne operacije. Ağcu je odmah svladala policija i na suđenju u srpnju osuđen je na doživotni zatvor. Dvije godine poslije u rimskom zatvoru posjetio ga je Papa koji mu je dao oprost, a na njegov zahtjev atentator je pomilovan 2000. godine.
Pred lice pravde Ağca je odmah doveden, a zatvorske kazne nisu služili atentatori koji su pokušali ubiti Malalu Yousafzai, pakistansku aktivistkinju i najmlađu dobitnicu Nobelove nagrade. Početkom 2009., kad je imala 11, postala je poznata nakon što su svjetski mediji prenijeli njezine blogove o teškom životu pod talibans-kom vladavinom. U intervjuima je otvoreno govorila o problemima među kojima je bila i talibanska zabrana školovanja djevojčica, a to se nije svidjelo vlasti. Primala je prijetnje smrti i 9. listopadu 2012. talibanski atentator pokušao ju je ubiti dok se autobusom vozila kući. Ubojica joj je ispalio metak u glavu, ali preživjela je i u bolnici u Peshawaru joj je spašen život. Bolnice i vlade iz cijelog svijeta nudile su pomoć i tjedan dana nakon atentata avionom je prevezena u Birmingham, gdje je nastavila liječenje. Iz bolnice je otpuštena u siječnju iduće godine, nastavila je oporavak i postala jedna od najpoznatijih aktivistkinja, a potkraj 2014. uručena joj je Nobelova nagrada za mir.
Dan nakon pokušaja ubojstva pakistanske vlasti objavile su da je atentator Atta Ullah Khan, no on nikad nije uhićen i prihvaćeno je mišljenje da se krije u Afganistanu. U rujnu 2014. uhićeno je deset muškaraca koji su povezani s atentatom i osuđeni su na doživotne kazne zatvora, no godinu poslije objavljeno je da su u tajnosti pušteni na slobodu i da su vjerojatno pobjegli u Afganistan.
Malala se i danas zalaže za prava i jednakost žena, a nakon brojnih prijetnja smrću nastavio je pisati i književnik Salman Rushdie za kojim je iranski duhovni vođa, ajatolah Ruholah Homeini, 14. veljače 1989. izdao fetvu. Otvoren poziv na ubojstvo odaslan je nakon što je ob-javlje-na njegova knjiga ‘Sotonski stihovi’ kojom navodno vrijeđa islam. U kolovozu iste godine Mustafa Mahmoud Mazeh poslao je piscu bombu koja je eksplodirala ranije i ubila atentatora, a književnik se godinama skrivao u Velikoj Britaniji. Njemu nitko nije uspio nauditi, ali te sreće nisu bili međunarodni izdavači i prevoditelji njegova djela koji su postali nove mete. U listopadu 1993. u Oslu je s tri metka pogođen norveški izdavač William Nygaard koji je preživio napad, kao i Ettore Capriolo. On je preveo tekst na talijanski jezik nakon čega je nekoliko puta proboden nožem u Milanu, a nagađa se da je Aziz Nesin, koji je knjigu preveo na turski, bio prava meta masakra u Sivasu. U tamošnjem hotelu trajala je konferencija o životu i radu srednjovjekovnog pjesnika Pira Sultan Abdala u kojoj su sudjelovali književnici, glazbenici i umjetnici, a među njima i Nesin. Hotel su opkolili bijesni prosvjednici koji su zapalili zdanje,  u požaru je poginulo 37 ljudi, no pisac i izdavač uspio je pobjeći.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Andy Warhol
Pokušaj ubojstva preživio je i Andy Warhol kojeg je 3. lipnja 1968. počinila radikalna feministkinja Valerie Solanas. Bila je dijelom njegove Tvornice, čak se pojavila u njegovu filmu ‘I, a Man’, ali bila je ljuta kad nije blagonaklono ocijenio njezin manifest ‘SCUM’ u kojem promiče eliminaciju svih muškaraca. Ipak, umjetniku je dala kopiju drame koju je napisala, a kad je tražila da joj vrati tekst, on to nije mogao - jer ga je izgubio. Warhola je pogodila s tri metka, a jednim metkom umjetničkog kritičara Marija Ama-ya koji se nalazio u Tvornici. Potom je pištolj okrenula prema Fredu Hughesu, koji je također bio ondje. Pištolj se zablokirao i Hughes joj je rekao da ode, što je i napravila. žrtvama je u bolnici spašen život, a dan poslije Valerie se predala policiji.
- Smatram to moralnim činom. Nemoralno je što sam promašila. Trebala sam ići u streljanu vježbati - rekla je Solanas kojoj je nakon atentata dijagnosticirana shizofrenija, a na suđenju je priznala krivnju za napad i osuđena je na trogodišnju zatvorsku kaznu.
Do suda nikada nije došao Karst Tates koji je 30. travnja 2009. pokušao ubiti kraljicu Be-atrix. Pripadnici nizozemske kraljevske obitelji sudjelovali su u paradi u gradu Apeldornu, kralji-ca se vozila u posebnom autobusu i mahala kad se u vozilo umalo zabio automobil. Za volanom je bio Tates koji je tjedan poslije preminuo od ozljeda zadobivenih u sudaru. Iako nije naudio svojoj meti, u napadu je pogi-nulo sedme-ro ljudi. Nagađa se da se na to odlučio jer je bio ogorčen na društvo nakon što je izgubio posao noćnog zaštitara.
Rekorder u broju preživljenih atentata jest bivši kubanski predsjednik Fidel Castro kojeg je američka obavještajna agencija CIA pokušala smaknuti 638 puta. Tijekom hladnog rata vlasti SAD-a nije bilo drago da u susjedstvu ima komunističkog vođu s kojim je dokinula suradnju i htjela je promijeniti tamošnju političku klimu. Dok su neki planovi bili pomno osmišljeni, mnogi se čine kao bizaran scenarij za špijunski film. Castro je uživao u cigarama i CIA je u njima vi-djela savršeno sredstvo za uništenje. Neke su napunili eksplozivom koji je trebao eksplodirati čim bi cigara bila zapaljena. Te nikada nisu stigle do Fidela, kao ni kutija cigara poprs-kanih otrovom. Pokušali su ga otrovati i sladoledom, a za taj plan CIA je zaposlila mafijaše koji su bili pro-tjerani s Kube. Sladoled su uspjeli dopremiti u slastičarnicu u Havani koju je volio posjećivati, ali kad su ga trebali upotrijebiti, bio je toliko zamrznut da ga slastičar, odnosno atentator, nije mogao izvaditi iz kutije.
UBOJITE NAMJERE Poznati na meti nasilnika i pomahnitalih obožavatelja
Story 
Fidel Castro
Tajni agenti bili su dobro upoznati s Castrovim hobijima, među kojima je bilo ronjenje, a tu se rodio plan da jarkim bojama oslikaju školjke, napune ih eksplozivom i postave onamo gdje je najviše ronio. Ni taj plan nije urodio plodom, kao ni onaj da mu ronilačko odijelo premažu gljivicama koje će mu izgristi kožu ili da se dihalica premaže bakterijama tuberkuloze. Toksine su pokušali sakriti i u penkali iz koje bi prilikom korištenja izašla tanka igla i neprimjetno, ali kobno otrovala korisnika. Kemijsku olovku trebao mu je dati visokorangirani kubanski oficir, ali on je nikad nije dobio jer se predstavnici CIA-je nisu pojavili na primopredaji. Naime, tog dana, 22. studenoga 1963., ubijen je američki predsjednik John F. Kennedy.
Nakon niza neuspješnih pokušaja CIA je kontaktirala njegovu ljubavnicu Maritu Lorenz koja je pristala u Castrovo piće ubaciti tablete s bakterijama koje uzrokuju botulizam. No predomislila se u ključnom trenutku, a vođa je doznao za njezin naum.
- Nagnuo se prema meni, izvadio pištolj i dao mi ga. Nije ni trepnuo. Rekao mi je: “Ne možeš me ubiti, nitko me ne može ubiti”. Nasmijao se i nastavio pušiti cigaru. Bio je toliko siguran. Zgrabio me i vodili smo ljubav - u Vanity Fairu prisjetila se Lorenz 1993. godine.
Centralna obavještajna agencija nije ga uspjela ubiti pa su mu pokušali narušiti ugled među sugrađanima, a za to su bili idealni njegovi dugi govori. Tijekom radijskog obraćanja naciji 1960. planirali su u studio pustiti plin s visokom koncentracijom LSD-a zbog čega bi počeo halucinirati i govoriti besmislice. Plan nije uspio, baš kao ni pokušaj da mu se u cipele naspe prah prepun kemikalija od kojih bi mu otpala brada.
Napisala: Maja Šitum
Foto: Getty