OVE JESENI BUDITE DOBRI PREMA SEBI: Je li vrijeme za isključivanje mozga?

Naš mozak neprestano vrti misli, procesuira informacije, a zanimljivo je da više radi noću nego danju, zbog čega sanjamo, samo se toga najčešće ne sjećamo.

Instagram

Davno sam čula rečenicu: 'Blago flegmatičnim ljudima, oni se puno ne zamaraju u životu'...

Ima tu istine, ali ako su zaista takvi, a ne ako je to tek puka gluma. Naš mozak neprestano vrti misli, procesuira informacije, a zanimljivo je da više radi noću nego danju, zbog čega sanjamo, samo se toga najčešće ne sjećamo. I dobro je sve to dok nam razne misli ne uzmu osmijeh. Ponekad stvarno treba glavu ‘poslati na godišnji’ i mnogi tek to smatraju pravim odmorom. A za to nam ne treba ni novca, ni odlazak na egzotičnu destinaciju ni hrpa prijatelja koji će nam pomoći da ne mislimo na probleme.

Treba biti dobar prema sebi i na neko vrijeme priuštiti svom mozgu i duši predah od bombardiranja vijestima o ratu u Ukrajini, pandemiji, inflaciji ili nekim brutalnim životnim situacijama. A za predoziranost informacijama krivi su i tehnologija, pametni telefoni, televizija, i sva medijska buka oko nas.

Sve to, uz stresan posao, može dovesti do burnouta koji ima neželjene posljedice i na fizičko i mentalno zdravlje.

Kako se isključiti i vratiti optimizam

Za početak dovoljno je maknuti se od društvenih mreža, gledanja televizije i čitanja portala. Puno pomaže i koncentrirano disanje na nos, svjesno i duboko. Kontakt s prirodom uvijek je fantastičan izbor. Od obližnje šume i parka do odlaska na jednodnevni izlet u prirodu, što si možemo priuštiti u okolici svakog našeg grada i većeg mjesta. I vrtlarenje, odnosno kontakt sa zemljom sjajno djeluje na duh i raspoloženje te smanjenje anksioznosti. Glazba je uvijek genijalna za opuštanje jer doslovno umiruje aktivnost mozga. Amigdala je ključna regija mozga za otkrivanje prijetnji i regulaciju straha, a glazba smiruje neuronsku vatru tog područja. Razinu serotonina podići će nam i potpuno male stvari - šetnja sa psom, aerobni trening, dobra knjiga...

Shutterstock 

Knjiga kao terapija

Istraživanja pokazuju da čitanje potiče rad desne strane mozga te kreativnost i rješavanje problema. No provocira i razne emocionalne reakcije - smijeh, tugu, veselje, preispituje naše moralne vrijednosti. Klasici s kojima nikad nećemo pogriješiti su ‘Rat i mir’, ‘Sto godina samoće’, ‘Nepodnošljiva lakoća postojanja’, ‘Starac i more’, ‘O miševima i ljudima’, ‘Ubiti pticu rugalicu’...

Unsplash 

I slavne face imaju svoj ispušni ventil

Oskarovka Meryl Streep obožava pletenje. “Za mene je to način da se saberem i razmislim o životu. Kao da tako pročišćavam misli”, tvrdi. Milijarder Richard Branson um opušta šahom. “Mislim da je šah najbolja igra na svijetu jer kombinira aspekte različitih sportova - taktiziranje, planiranje, hrabrost, riskiranje. A istodobno možete ispijati šalicu čaja i razgovarati sa svojim protivnikom”, objašnjava. Na Toma Hanksa odlično djeluje tipkanje na staroj pisaćoj mašini, dok  slika. Motivi su mu pejzaži, psići i portreti svjetskih vođa, a njegovi protivnici tvrde da bi bilo bolje da je život posvetio slikarstvu umjesto politici.