Cilj 8 održivog razvoja prema UN-u – Promovirati uključiv i održiv gospodarski rast, punu zaposlenost i dostojanstven rad za sve – usmjeren je i na iskorjenjivanje prisilnog rada, trgovine ljudima i dječjeg rada, na promoviranje kontinuiranog, uključivog i održivog ekonomskog rasta, koji je glavni pokretač održivog razvoja općenito.

Održiv i uključiv ekonomski rast potiče razvoj pružajući više resursa za obrazovanje, zdravlje, osobnu potrošnju i promet, vodu i energetsku infrastrukturu, znači okolišno je prihvatljiv. Cilj 8 je možda i ključni, najvažniji i najopsežniji cilj održivog razvoja od njih 17, a i jedan od najtežih za provođenje.

Europska unija, a Hrvatska je upravo preuzela predsjedanje Vijećem EU–a, razradila je svoje planove u sklopu ostvarenja Cilja 8, koji uključuju financiranje i razvojne politike članica te precizne zadatke za smanjenje nezaposlenosti, socijalno prihvatljive uvjete rada i adekvatne prihode. Hrvatska, u kojoj se stopa nezaposlenosti protekle godine kretala oko 7 posto, unatoč prihvaćenom programu razvoja suočena je s velikim problemima na trištu rada. Velik je problem odljev kvalificirane radne snage, ali još veći neuređenost gospodarstva i tržišta rada. Mjere za ozdravljene gospodarstva i veći razvoj sporo ili nikako daju rezultate.

Stopa rizika od siromaštva u 2018. godini iznosila je u Hrvatskoj 19,3 posto,a 24,8 posto osoba bilo je u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, najviše osobe starije od 65 godina, posebice žene.

Održivi razvoj i dostojanstven rad
Profimedia 

  To znači da glavno polje rada sadašnje i budućih hrvatskih vlada mora biti upravo rad na razvoju gospodarstva, poglavito industrijske i poljoprivredne proizvodnje, te uređenosti sustava plaća i ekološke orijentacije ekonomije.