Nepobitna je činjenica da su u današnje vrijeme mobiteli kao i njihov daljnji razvoj te unapređenje iznimno važna karika u lancu moderne tehnologije. Često čujete pojedince kako govore o tome koja marka odnosno koji model mobitela ima najbolje karakteristike, koji ima bolju kameru, izdržljiviju bateriju i tako dalje. Važno je naglasiti da su uvelike poboljšane i karakteristike kamera na mobitelima, tako da se iste sve više koriste u svakodnevnom poslovanju.
Ako ste planirali kupiti novi mobitel i želite kameru, bez obzira na to bavite li se fotografijom rekreativno ili profesionalno, donosimo vam nekoliko savjeta o tome kako odabrati kvalitetan model s izvrsnim performansama kamere.
Provjerite jačinu procesora
Procesor je prva i najvažnija stvar o kojoj trebate voditi računa prilikom kupovine pametnog telefona s kamerom vrhunskih karakteristika. Procesor je taj koji „diktira“ učinkovitost svih izvedbi. Bez obzira na odlične značajke kamere, ako je procesor slab, ne isplati se kupovati mobitel jer ćete kad-tad shvatiti da itekako utječe na rad i kvalitetu kamere. Primjerice, Samsung mobiteli imaju 8-jezgreni procesor što je i više nego odlično.
Koliko ima slobodnog prostora za pohranu?
Vjerojatno vam je dobro poznato da slike i video isječci zauzimaju dosta slobodnog prostora. Osim toga, ako obožavate isprobavati kojekakve aplikacije vezane za fotografiju, i na to ćete potrošiti dosta memorije. Zato odaberite onaj mobitel koji ima između 64 i 256 GB memorije. Tako ćete bez problema sve vaše fotografije imati na jednom mjestu.
Koja je veličina ekrana?
Što je veći zaslon, više ćete moći „uhvatiti“. Isto vrijedi i za rezoluciju ekrana; šo je veća rezolucija, slika je jasnija i kvalitetnija.
Koje su značajke kamere?
Budući da tražite mobitel koji ćete koristiti za fotografiranje, obavezno u obzir uzmite i karakteristike kamere. Brojne marke mobitela navode ogroman broj megapiksela i jamče vrhunski prikaz slike, no ponekad nije sve točno onako kako piše. Zato osim megapiksela provjerite i dodatne značajke koje ukazuju na kvalitetu kamere.
Otvor blende
Kroz otvor blende svjetlost dolazi do leće. Mjeri se kao f/1,7, f/1,8 i tako dalje. Što je mjera otvora manja, više svjetla dolazi do senzora kamere i to je bolje.
Objektiv
Pametni telefoni ponekad imaju vrhunske objektive kamera koji su nerijetko bolji od objektiva nekog fotoaparata. S obzirom na to da se teži tome da mobiteli budu što kompaktniji, nema puno mjesta za optički zoom, tako da uglavnom imaju širokokutni primarni objektiv. A svi znamo prednosti fotografiranja pomoću zoom objektiva.
Zoom
Kod pametnih telefona dvije su vrste zooma: optički i digitalni. Digitalni zoom, mogli bismo reći, „izrezuje“ dio na slici i povećava je. Rezultat toga ponekad su vidljivi pikseli. Optički zoom se odnosi na stvarni objektiv kamere kojim se zoomira kako biste izbliže vidjeli sliku. Sukladno tome, optički zoom puno je bolji od digitalnog.
Megapikseli
Megapikselima se definira razlučivost kamere. Velika većina pametnih telefona ima između 12-21 MP, što je izvrsno. Dakle, što kamera ima više piksela, fotografija je jasnija, a i rezolucija je veća.
HDR
HDR odnosno visoki dinamički raspon utječe na kvalitetu boja, a samim time i fotografije. Radi se o tome da kamera odjednom snima više slika i međusobno ih kombinira. Naposljetku uzima najbolje sa svake slike i sve to spaja u jednu fotografiju.
HDR fotografija zaista može biti jako zanimljiva upravo zbog toga što su fotografije nekako izrađenije i jačih su boja.
Bljeskalica
Većina mobitela ima ugrađenu LED bljeskalicu koja je neophodna u određenim situacijama. Kod nekih je modela bljeskalica ugrađena i na prednjoj strani, što je idealno za sve one koji obožavaju raditi selfije.