Utemeljena je željom za pružanjem timskog, multidisciplinarnog integrativnog pristupa svojim pacijentima, osobito u domeni brige o cjelovitom zdravlju žene.


NAŠ TIM

Dr. Nataša Šemnički se prvi puta susrela s holističkim pristupom zdravlju i komplementarnim tehnikama liječenja tijekom srednjoškolskog obrazovanja učeći primarno o akupunkturi i akupresuri, kao komplementarnoj tehnici uz konvencionalnu fizikalnu terapiju.
Nakon završene specijalizacije iz ginekologije i porodništva, kreće svoj svakodnevni rad bazirati na holističkom pristupu uz nastavak trajne edukacije, obzirom da je vrlo brzo uvidjela nužnost takvog pristupa. Završila je jednogodišnji ‘Tečaj osnova medicinske akupunkture’ koji je baziran na znanju tradicionalne kineske medicine i filozofije iz koje proizlaze i mnoge komplementarne tehnike – nutricija, fitoaromaterapija i body-mind tehnike, koje svima preporučuje. Ključno je da se tradicionlano znanje nadopunjuje znanstveno utemeljenim dokazima koji potkrijepljuju primjenu medicinske akupunkture i ostalih komplementarnih metode koje sajetuje.
Svoje znanje produbljuje edukacijama kroz tečajeve, u zemlji i svijetu, te svjetskim kongresima, koji su paneli znanstvenih dokaza holističke integrativne medicine. Dakle u svome radu, u potpunosti primjenjuje principe znanstveno utemeljene integrativne-lifestyle medicine, primarno u domeni zdravlja žena s namjerom cjelovitog holističkog pristupa problemima uz pomoć tima stručnjaka.

2(5).jpg
promo 

S druge strane, dr. Aleksandar Jukić se nije oduvijek vidio u bijeloj kuti, iako mu je i otac bio ginekolog, no plemenitost poziva i odricanje njegovog oca u korist zdravlja je presudilo da i sam upiše medicinu i specijalizira ginekologiju.
Ipak, postojalo je nešto što mu je bio trn u oku u njegovu 10-godišnjem bolničkom radu. „Ono što me silno mučilo u mom viđenju liječnika je stereotipnost i tvrda standardiziranost medicinskih postupaka. Nedostajalo je kreativnosti“, govori dr. Jukić koji se može pohvaliti uvođenjem novosti u svakodnevnoj praksi – 3. porođaj na stolčiću u Hrvatskoj, alternativni položaji rađanja, minimalno invazivni carski rez, fast-tracking kirurški postoperativni pristup i sling tehnike neki su od njih.

ZAOKRUŽENA CJELINA PRISTUPA
Glavna vodilja u radu Dr. Šemnički, poučena svojim dosadašnjim iskustvom, je potreba za sveobuhvatnijim pristupom zdravlju i bolesti.
„Tokom rada se sve više isticala potreba za sinergijom tima različitih stručnjaka koji su znali gledati "i dalje nego što vide", primarno misleći na aspekt naše klasične medicine bazirane dominantno na skupu različitih dijagnostičkih pretraga. Problem se najčešće ne može riješiti gledajući samo kroz jednu prizmu i na jednoj razini, ako samo krenemo od činjenice da je psihosomatska podloga ili nadogradnja bolesti značajno zastupljena.
Srećom, danas smo sve svjesniji potrebnih promjena. Zato smo i stvorili integrativni centar, jer težimo individualno pristupiti pacijentu uz spoznaju cijelovitog rješenja problema“, objašnjava nam dr. Šemnički.
Iz tog razloga u Poliklinici Artemeda, uz ginekologiju i ultrazvučnu dijagnostiku, pridodan je odličan tim psihoterapeuta i psihijatra, znanstveno utemeljene metode nutricije, akupunkture, fitoaromaterapije i body-mind tehnike- jednom riječju: healthy lifestyle.
Lifestyle medicina potvrđuje nužnost i bitnost pacijenta za apsolutnim angažamanom kada je u pitanju njegovo zdravlje, uz shvaćanje i prihvaćanje njihovog najboljeg/ najsvrsishodnijeg načina življenja za održanje zdravlja.
Stoga uključujemo pacijenta u pristupu problemu i odabiru postupaka, uz shvaćanje i prihvaćanje njegovog stvarnog stanja.
Osim pacijentu, zajedničko planiranje toka liječenja donosi zadovoljstvo i samom terapeutu, jer daje svoj maksimum i potiče osjećaj sreće pacijenta.
Zaključno, jedna od temeljnih zadaća Poliklinike Artemeda je pružanje učinkovitog i individualnog rješenja prema mogućnostima koje uvjetuje stanje tijela i uma pacijenta.


No, često smo skloni minimalizirati svoje tegobe pripisujući ih ‘samo’ stresu te ne obraćati pažnju na simptome, a možda nam je zapravo potrebna i stručna pomoć.
Često nam je teško prihvatiti da su u našem tijelu nastale neke promjene koje možda nije moguće u potpunosti riješiti i da trebamo naći načine kako se njima nositi.
Listopad je mjesec posvećen podizanju svijesti javnosti o raku dojke. Ovo nam je prilika da naglasimo važnost prevencije i ranog otkrivanja.

U Poliklinici Artemeda programima prevencije u sklopu Lifestyle medicine radimo na smanjenju čimbenika rizika za nastanak raka dojke: primarno smanjenju stresa te loših životnih i prehrambenih navika koju su najveći čimbenici u njegovom nastanku, potičemo redovitost fizičkih aktivnosti koja cjelovito podržava tjelesno i mentalno zdravlje, te pomažemo u kontroli i regulaciji hormona ključnih inicijatora ovog tumora…
Provodimo i program ranog ultrazvučnog probira s ciljem pravovremenog otkrivanja čime povećavamo mogućnost izlječenja i poboljšanje kvalitete života.
Detaljnije pročitajte u našim člancima:
• Smanjenje rizika za razvoj raka dojke i važnost preventivnih pregleda: https://artemeda.hr/smanjenje-rizika-za-razvoj-raka-dojke-i-vaznost-preventivnih-pregleda/
• Holistički pristup prevenciji raka dojke: https://artemeda.hr/holisticki-pristup-prevenciji-raka-dojke/
• Ultrazvuk dojki, kako se pripremiti i kako se izvodi: https://artemeda.hr/ultrazvuk-dojki/


MAKSIMALNO INDIVIDUALIZIRANI PRISTUP
Tim Poliklinike Artemeda ističe važnost podizanja svijesti pacijenata o tome kolika se snaga i odgovornost nalazi u njima samima.
To također obuhvaća i poticanje te podržavanje pozitivnoga stava kod pacijenata da mogu učinkovito djelovati na svoje probleme implementiranjem promjena u svakodnevnom životu, uz odgovarajuću stručnu podršku.
Važno je i afirmiranje činjenice da je integrativna terapija fleksibilna, no to nikako ne znači da je bez strukture. Terapeuti koriste svoju obuku i stručnost kako bi odabrali najkorisnije tehnike za određenu svrhu, a zatim integrirali te pristupe izrazito individualizirano uz kohezivno terapijsko iskustvo.
Kada pronađe svog terapeuta, primarno ovisno o njegovoj specijalnosti, edukacijama i pristupu liječenju, pacijent treba razmisliti čemu daje prioritet u planu liječenja i možete li ih realizirati zajedno s jednim ili timom terapeuta. Liječniku je pacijent najvažniji, no pacijent uvijek treba biti realan u očekivanjima od sebe i terapeuta.

3(6).jpg
promo 

  Obično se terapijski plan liječenja izrađuje na prvom dolasku i služi kao smjernica za vođenje tretmana na način koji odgovara cilju dolaska. Ključna pitanja do čijih odgovora pacijenti dolaze samostalno ili uz pomoć terapeuta su: “Što se nadate da ćete dobiti od dolaska na terapiju?” “Koji su vaši ciljevi liječenja?” ili “Kako biste znali da su se stvari poboljšale?”.
Ovaj zajednički pristup razvoju plana liječenja može osigurati napredak u terapiji, jer pacijent ima osjjećaj veće sigurnosti zbog svog doprinosa i u planiranju, a ne samo provođenju plana. U okviru jednoga cilja može se koristiti više tehnika, a ciljevi i pristup liječenju mogu se mijenjati kako terapeut promatra napredak i čuje potrebe koje se mijenjanju prema mogućim promjenama životnih uvjeta i situacija tijeko cijelog procesa liječenja.