Želim da izložba bude edukativna u kontekstu učenja pričanja o svojim emocijama, to je iznimno važno”, govori Nina Đurđević čija se izložba ‘Odlučna’ u zagrebačkoj Galeriji Kranjčar može pogledati do 10. travnja. Autorica se u ovom projektu bavi temom suicida koji i danas prate stigma i sram. Fotografirala je devetero protagonista na mjestima gdje su si pokušali oduzeti život, a njezina dva autoportreta nastala su na mjestima gdje se 2001. ubio njezin otac i 11 godina poslije njezin brat. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), svakih 40 sekundi jedna osoba počini samoubojstvo, no mnogi i danas okreću glavu kada se govori o toj temi i upravo je to jedan od motiva zašto je odlučna fotografkinja napravila ovaj projekt. O ovoj temi, ali i svim drugim teškim temama poput obiteljskog i seksualnog nasilja, mora se otvoreno razgovarati u društvu za dobrobit svih. Ne krije da je početna ideja ove izložbe bila sebična jer je za nju to bio oblik terapije, a kako se danas osjeća i hoće li nastaviti s projektom, otkriva u intervjuu.

Story: Otvorena je izložba, jeste li zadovoljni reakcijama posjetitelja?

Jako sam zadovoljna, a nekoliko je elemenata koji su mi važni. Jedan je mama jer sam izišla s dijelom zajedničke intime i vratila sam joj sjećanja na sve. Strepila sam, ali odlično je reagirala. Bilo mi je važno kako će protagonisti reagirati. Iako su dobili tekst i fotografiju na autorizaciju, svejedno sam se brinula kako će im biti kada sve bude izloženo. Četvero ih je došlo na otvorenje i svi su zadovoljni, što mi je jako drago. Treće što me oduševilo su pozitivne reakcije na temu, pristup i poticanje razgovora o svemu tome. Nije bilo negativnih reakcija, što mi je iznimno drago.

Story: Zašto naziv ‘Odlučna’?

Zato što su protagonisti u isto vrijeme odlučili otići i ostati. Imali su odvažnosti napraviti to, zarezati tkivo, popiti tablete, a sada su odlučni ostati živi.

Story: Tema izložbe je teška i depresivna, ali izložba nije takva.

Trebamo omekšavati ovakve teme, a samoubojstvo je samo jedna o kojoj kao društvo ne volimo govoriti. Volimo skrivati stvari. Svašta se događa u životu i onda kažemo ‘ovo je dobro’, ‘ovo je loše’, ali mislim da griješimo i bilo bi lakše kada bismo promijenili pogled na događaje. Ako imaš iskustvo pokušaja samoubojstva, na tebi je kako ćeš to iskustvo iskoristiti. Svi smo u nekom trenutku slabi, izgubljeni, više ne možemo, teško nam je i pritom nas svijet često ne podržava. Treba sve to destigmatizirati jer se svatko bori s nečim i nema potrebe da se međusobno osuđujemo. Zato sam htjela omekšati tu temu jer je smrt sastavni dio života, a stalno je negiramo i bježimo od nje.

Cijeli intervju s Ninom Đurđević u sklopu društveno odgovorne akcije Same Chances by Story pročitajte u novom broju magazina Story koji je u prodaji od srijede, 24. ožujka 2020. godine