Bijeli T-shirt je esencija moderne garderobe našeg vremena, simbol jednostavnosti i klasik, odjevni komad koji je uz isprani traper činio bezbrižne odjevne kombinacije našeg djetinjstva, ležernih vikenda, rekreacija u prirodi i lijenih nedjeljnih poslijepodneva, a često je bio sastavnim dijelom i ponekog profinjenijeg stilskog odabira. No, kroz mnoga desetljeća utaborio se ponajprije kao ključni dio ikoničnog outfita s neprikosnovenom cool vibrom poznatijeg pod kodnim imenom "jeans and white T-shirt". I premda ga danas odijevamo s lakoćom, znajući da će svojom dozom jednostavnosti spasiti svaki dan, bijeli je T-shirt prošao dug put da bi se utaborio u mainstream modi, a u jednom je periodu povijesti, koliko god to nezamislivo sada zvučalo, čak i slovio kao kontroverzan odjevni predmet.
Naime, T-shirt je odjevni predmet kratkih rukava i okruglog ovratnika, bez kragne, džepova ili gumbiju, a naziv je dobio po tome što oblikom podsjeća na slovo T. No, da bi evaluirao do forme u kakvoj ga danas poznajemo, T-shirt se morao skratiti, prepoloviti i razotkriti.
Godine 1868. Njujorčanima je predstavljena inovacija u domeni donjeg rublja. Radilo se, naime, o "union suits", relativno uskim pamučnim kombinezonima na kopčanje s dugim nogavicama i rukavima koje je radnička klasa nosila tijekom zime. No, kako je u tim opravama tijekom ljeta bilo nepodnošljivo vruće, "union suit" je "prepolovljen", izgubio je hlače i rukave, a gornji dio formirao je nešto što podsjeća na današnji T-shirt.
Početkom prošlog stoljeća, Hanes, Fruit of the Loom i Cooper’s Underwear lansirali su dvodijelni set donjeg rublja koji su nosili vojnici tijekom Prvog svjetskog rata, no gornji je dio privukao pozornost američke mornarice i Hanes je počeo proizvoditi pamučne T-shirte, no i dalje je bio isključivo dijelom odjeće koja se nije razotkrivala. Naime, pokazivati svoju bijelu majicu u javnosti bilo je vrlo nepristojno, a ako bi to netko i učinio njegovi suvremenici bi ga, sasvim sigurno, okarakterizirali kao drznika ili čudaka.
No, nakon tri desetljeća u vojsci, po završetku Drugog svjetskog rata, stigli su za T-shirt neki bolji dani. Uz svesrdnu pomoć Hollywooda, kako to obično i biva, proslavila se i bijela pamučna majica. Godine 1947. kostimografkinja Lucinda Ballard odjenula je zlatnog dečka Marlona Brandoa u prljavi T-shirt i uske Levisice za ulogu u filmu "Tramvaj zvan čežnja". Bio je to tada jedan vrlo riskantan i revolucionaran potez na velikom platnu jer je muškarac u T-shirtu tada bio podjednako "obnažen" kao i žena u negližeu. Na koncu konca, radilo se o donjem rublju. No, riskantan je potez urodio plodom. Marlon Brando odjenuo je T-shirt i u "Divljaku", a u promoviranju kontroverznog odjevnog predmeta pridružio mu je i James Dean noseći ga u "Buntovniku bez razloga".
Buntovnički stav nabijen sirovom dozom seksepila kakvom su zračili zlatni holivudski dečki propelirao je u zvjezdane visine svaki komad odjeće koji su na sebi nosili, a T-shirt je ubrzo postao simbolom otpora i nonkonformizma. I dok su starije generacije bile zgrožene bezobrazlukom mladih, tijekom šezdesetih su godina bijele T-shirte prisvojile sve grupacije koje su se borile protiv establišmenta, a pamučna majica s kratkim rukavima postala je redovan dio garderobe filmskih zvijezda. Početkom šezdesetih odjenula ju je Brigitte Bardot u romantičnoj drami "Privatni život", a u sedamdesetima su je nosile Bondova djevojka Barbara Bach i stilska ikona Jane Birkin koja je bijelom T-shirtu osigurala kultni status noseći ga u ležernom francuskom stilu uz par ispranih traperica i pletenu košaru.
Nosili su ga i Madonna i Kurt Cobain, Bruce Springsteen i Brooke Shields, a bijeli T-shirt bio je i vrlo rado viđen gost na pistama najvećih svjetskih modnih kuća. Do osamdesetih godina T-shirt je postao posve uobičajen odjevni predmet koji su nosili baš svi, od onih modno osviještenih pa sve do onih koji nisu marili za modu, a isti je status bijeli T-shirt zadržao do današnjih dana. Premda bismo ga danas mogli prozvati "najobičnijim odjevnim predmetom koji postoji", bijeli T-shirt je ipak, čini se, sve samo ne - običan.