Book: Osmislili ste genijalnu mobilnu aplikaciju Omoguru namijenjenu osobama s disleksijom (dijagnosticirana je kod 9 do 12 % osoba u općoj populaciji, otprilike 60 tisuća školaraca u Hrvatskoj) i drugim teškoćama čitanja. Recite nam nešto više o njoj.
Riječ je o aplikaciji za čitanje elektroničkih knjiga u kojoj je dostupno gotovo 50.000 naslova na engleskom jeziku te 300 hrvatskih e-knjiga, od čega su 72 lektirna naslova. Korisnik može uvoditi i druge sadržaje različitih formata, a zahvaljujući tehnologiji prepoznavanja teksta mogu se uvesti i tekstovi iz tiskanih publikacija.
Aplikacija Omoguru razvijena je u suradnji s agencijom Locastic, znanstvenicama Anom Meštrović, Sandom Martinčić-Ipšić i Mihaelom Matešić sa Sveučilišta u Rijeci te brojnim drugim pojedincima, tvrtkama i institucijama.
Book: Što sve Omoguru nudi, koji su benefiti za korisnike?
Da bismo olakšali osobama s teškoćama u čitanju, razvili smo dinamičan sustav fontova Omotype. Uz optimizaciju fonta aplikacija nudi i brojne funkcionalnosti koje disleksičarima pomažu čitati.
Rastavljanje na slogove olakšava ritam čitanja, pozadinska linija poboljšava fokus i praćenje retka, a animacijom te linije potiče se brzina čitanja.
Izborom pozadina posebnih boja smanjuje se očni stres i povećava ugoda čitanja, a maskiranjem teksta, odnosno funkcijom čitanja liniju po liniju izlazi se ususret najmlađima kao i onima s velikim problemima fokusa i pažnje.
Book: Kako je razvijen sustav fontova OmoType? Recite nam nešto više o fontu i tko stoji iza njega.
OmoType nastao je kao plod suradnje s Markom Hrastovcem, sjajnim tipografom i dizajnerom kojega šira javnost poznaje kao suautora fonta za pariški Louvre.
Postavili smo za cilj oblikovati pismo koje se u najmanjoj mjeri razlikuje od fontova koji su u svakodnevnoj upotrebi a da pritom poboljšava čitljivost, praćenje retka te sprečava zamjenu sličnih slova označavanjem ili deformacijom samo “problematičnih” slovnih znakova.
Disleksija se različito manifestira, odnosno problemi s čitanjem su individualni. Stoga smo tijekom procesa font počeli promatrati kao nešto dinamično, prilagodljivo jedinstvenim potrebama korisnika. Slijedili smo dostupna istraživanja o čitljivosti fontova i disleksiji te smo provodili testiranja sa skupinom djece s teškoćama u čitanju. Sve to rezultiralo je sustavom fontova OmoType koji ima više od 240 inačica.
Naposljetku smo dobili učinkovit, lijep i pametan font koji dokazano olakšava čitanje, ugodan je oku i prilagodljiv individualnim potrebama.
Book: Danas je disleksija velik problem i tako koristan alat zaista je za svaku pohvalu. Kako ste došli na ideju, što vas je motiviralo?
Kada mi je prije šest godina kćeri ustanovljena disleksija, bio sam neugodno iznenađen što se o nečemu što pogađa 10 % populacije malo zna te nema jasnih protokola ni alata koji bi olakšali toj djeci i pomogli im da do kraja ostvare svoje potencijale. Budući da i supruga ima disleksiju, problem mi je bio poznat na više razina. Tada se rodila klica, no trebalo je puno vremena, novih znanja i kvalitetnih suradnika različitih profila da bi se ta klica uobličila u ovo što imamo sada.
Book: Kakve su reakcije na aplikaciju?
Ne bih prenosio komentare, oni su dostupni potencijalnim korisnicima. No mogu reći da smo prije godinu dana imali oko 1000 korisnika, a danas ih je više od 18.000 s jasnom tendencijom rasta.
Book: Planirate li nadogradnju, odnosno unaprjeđenje aplikacije ili razvijate možda nešto novo?
Upravo poboljšavamo korisničko iskustvo za mobilnu aplikaciju te smo u završnoj fazi razvoja web aplikacije koja će više biti usmjerena na poboljšavanje učenja. Za poslovne korisnike razvili smo Omoguru Widget koji svaku internetsku stranicu čini pristupačnijom i čitljivijom za osobe s teškoćama u čitanju.
Tu su i nova tipografska rješenja koja ćemo uskoro predstaviti.
No najviše nas veseli suradnja sa stručnom i znanstvenom zajednicom na rješenjima kojima anticipiramo budućnost dijagnostike i unaprjeđenja čitanja.
Tako s profesoricom Željkom Car i docentom Marinom Vukovićem s FER-a, odnosno iz Laboratorija za asistivne tehnologije i potpomognutu komunikaciju, provodimo istraživanja kojima želimo automatizirati većinu subjektivnih odabira.
S ekipom Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, profesoricom Melitom Kovačević, izvanrednim profesorom Marijanom Pavlovićem i logopedinjom Anom Matić, pripremamo istraživanje o učincima raznih inačica fontova na čitljivost.
Sve je to dio priprema za ozbiljniji izlazak na strana tržišta kako bismo osigurali nesmetan daljnji razvoj.