Jeste li se zapitali može li koronavirus živjeti na mobitelu? Prema jednom istraživanju iz Njemačke, koronavirus na metalu, staklu i plastici može opstati čak devet dana. Svjetski stručnjaci savjetuju da svoje mobitele čistite svaki puta kada dođete izvana, a detaljno su objasnili i postupak kako ćete to učiniti.

Uzmite tekućinu koja sadrži 0.1 posto natrijevog hipoklorita ili 62 do 71 posto etanola. Pritom je važno da tu tekućinu ne izlijete direktno na ekran već da koristite mekanu krpu koju ćete namočiti tekućinom. Istom krpicom prijeđite nekoliko puta po ekranu mobitela kako biste bili sigurni da ste uklonili sve potencijalne opasnosti. Zasad je također poznato da koronavirus na temperaturi od 20 Celzijevih stupnjeva na čeliku može živjeti dva dana, na drvu i staklu četiri dana, na metalu, plastici i keramici pet dana.

Znate li koliko koronavirus može preživjeti na ekranu mobitela?
Profimedia 

Glatke i neporozne površine poput kvaka na vratima i stolova općenito su bolje za prijenos virusa. Porozne površine, poput novca ili kose ne dopuštaju virusima dugotrajan opstanak, jer minijaturne rupice mogu zarobiti mikrobe i tako spriječiti njihov prijenos.

'Virusi se bolje prenose kovanicama negoli novčanicama, ali to ne bi trebalo predstavljati veliku zabrinutost. Osnovno je pravilo da je novac ionako prljav, jer jest. Prolazi kroz previše ruku da to ne bi bio', smatra epidemiologinja sa Sveučilišta u Sjevernoj Karolini Rachel Graham koja također preporučuje dezinfekciju mobitela koji lako prenosi sve virusne čestice.