Tijekom života koža se mijenja pod utjecajem genetike i promjene razine hormona te kao posljedica vanjskih utjecaja, uglavnom ultraljubičastog zračenja.

Pubertet

Prva velika hormonalna promjena događa se s početkom puberteta. Tada se bude hormoni jer organizam počinje u većim količinama proizvoditi estrogene i androgene poput testosterona. Estrogen utječe na izgled kože, pomaže u izgradnji kolagena i elastina – proteina koji daju otpornost i elastičnost te pomažu koži da se obnovi i sačuva vlažnost.

Koža
Shutterstock 

Povišena razina testosterona u toj dobi uzrok je povećanog stvaranja sebuma, što širi pore. Tijekom menstrualnog ciklusa, koji također počinje u pubertetu, razine hormona često nisu u ravnoteži nego idu iz krajnosti u krajnost, što rezultira kožom punom bubuljica. 

Briga o koži treba početi u pubertetu. Važno je redovito čišćenje radi uklanjanja viška masnoće i nečistoća, kao i piling radi uklanjanja mrtvih stanica i otvaranja pora te blagi hidratantni gel za sprječavanje oštećenja kože i pogoršanja problema.

Drugo stanje

Ne kaže se za trudnoću bez razloga da je 'drugo stanje'. Promjene koje se tada događaju jedinstvene su za svaku ženu.

Koža u pubertetu
Instagram 

Povišene razine estrogena nekim sretnicama daju poznati 'sjaj blaženog stanja' uz poboljšanu kvalitetu kože i kose, dok se ostale žene često suočavaju s mnogo problema, a tamne mrlje na koži jedan su od najčešćih. Tamne mrlje, čak i na većoj površini kože, mogu nastati zbog hormonalnih promjena koje dovode do povećane proizvodnje melanina. Melazma je jedan primjer ovog fenomena, a prepoznaje se po nepravilnim smeđim točkama na dijelovima tijela i lica koji su najviše izloženi suncu, poput čela, nosa i obraza. Ta je pojava česta u trudnoći pa je iznimno važno da trudnica uvijek koristiti UV zaštitu i nanosi je svakih nekoliko sati.

Menopauza

Estrogeni jako utječu na kožu, što se najviše ogleda u razdoblju menopauze i postmenopauze. Za sjaj, elastičnost i hidrataciju kože zaslužni su estrogen i progesteron. Kako se smanjuje funkcija jajnika, smanjuje se i razina ovih hormona, što uzrokuje propadanje kolagena i elastina. U prosjeku se 30% kolagena gubi u prvih pet godina nakon menopauze, odnosno 2,1% u svakoj godini postmenopauze u razdoblju od 20 godina.

Koža je najljepša kad je njegovana
Instagram 

Povećanje udjela kolagena šest mjeseci nakon primjene hormonske terapije ovisi o udjelu kolagena na početku terapije. Ako žena ima nizak udjel kolagena, hormonska terapija na početku djeluje terapijski, a potom profilaktički; dok u žena s manjim gubitkom kolagena, djeluje samo profilaktički. Hormonsko nadomjesno liječenje preporučuje se za ublažavanje vazomotornih tegoba i suhoće rodnice te kao prevencija osteoporoze. Znači u određenim indikacijama pa je besmisleno očekivati da ćemo time napraviti nekakav pomak u usporavanju starenja kože.

Ako niste imali prištiće, možda ćete ih sada iskusiti. Kako se razina estrogena smanjuje, testosteron postaje dominantan, što dovodi do začepljenih pora i sebuma zarobljenog u njima zbog površinske isušenosti. Dobra je vijest da žene zrelije dobi ipak imaju manje prištića i akni od tinejdžera. Loša je vijest da akne mogu biti dublje i više upaljene jer su antiinflamatorna svojstva estrogena smanjena. Drugi problem s kojim se možete opet suočiti jest melazma.

Važno je birati što prirodniju kozmetiku.jpg
Profimedia 

Borba s vremenom

Neinvazivna estetska medicina ne može vratiti hormone, ali može potaknuti kožu na proizvodnju kolagena i elastina, dodati joj izgubljeni hijaluron, ublažiti duboke i površinske bore te hidratizirati i time odgoditi (usporiti) znakove starenja. Kemijskim pilinzima možemo ublažiti hiperpigmentacijske mrlje, izgladiti površinu kože, smanjiti pore i izbrisati mrežaste borice.