Od drevnih civilizacija do moderne industrije ljepote, ulja su uvijek imala važno mjesto kao prirodni proizvodi za njegu kože i kose. Od nanošenja kokosovog ulja kao maske za kosu, preko izrade maske za lice od maslinovog ulja, do upotrebe ružmarinovog ulja za rast kose, mogućnosti se čine beskonačne.
Danas, u eri sve veće potražnje za prirodnim i organskim proizvodima, jedno ulje posebno plijeni pažnju, a to je marula. Svojim svojstvima protiv starenja i hidratacije, marula ulje brzo osvaja kozmetičku scenu uz preporuke dermatologa diljem svijeta.
Što je marula ulje?
Marula ulje dolazi od orašastih plodova stabla marule koje raste u južnoj Africi i na Madagaskaru. Tradicionalno korišten zbog svojih snažnih hidratantnih i ljekovitih svojstava, sada je stekao globalnu popularnost u njezi kože.
Ulje marule bogato je antioksidansima poput vitamina C i E, kao i esencijalnim masnim kiselinama, koje pružaju duboku hidrataciju i pomažu spriječiti gubitak vode iz kože. Ova jedinstvena kombinacija sastojaka održava elastičnost kože, što je čini posebno blagotvornom za suhu i zrelu kožu.
Zašto je marula ulje tako popularno?
Prije svega, radi se o potpuno prirodnom proizvodu, što ga čini vrlo atraktivnim u doba kada potrošači sve više traže čiste i organske proizvode.
Osim toga, njegova lagana tekstura i brzina upijanja čine ga pogodnim za sve tipove kože jer ne ostavlja mastan trag. Ulje marule postalo je vrlo cijenjeno zbog svoje sposobnosti da koži pruži potrebnu vlagu, posebice kada je u pitanju koža žena starijih od 50 godina, koje ubrzano gube prirodnu hidrataciju.
Koje su prednosti ulja marule?
Marula ulje nudi brojne dobrobiti; sadrži obilje masnih kiselina, a također pomaže u jačanju kožne barijere, zadržavanju vlage i pružanju elastičnosti kože. Također, zahvaljujući bogatstvu antioksidansa, štiti kožu od štetnih utjecaja iz okoliša, posvjetljuje ten i potiče proizvodnju kolagena, što rezultira mlađim i blistavijim izgledom.
Iako je ulje marule blago i može se koristiti na većini tipova kože, ljudi s masnom kožom ili kožom sklonom aknama bi ga trebali izbjegavati jer može dodatno pogoršati stanje zbog svojih blago okluzivnih svojstava.
Kako koristiti marula ulje?
Korištenje ulja marule jednostavno je i lako se uklapa u svaku rutinu njege kože. Nakon čišćenja lica, nanesite 2-3 kapi ulja na lice i vrat, zatim nježno utapkajte da se upije. Ulje marule može se koristiti i ujutro i navečer kao hidratantna krema, a ako se koristi ujutro, preporuča se nakon njega nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom. Hladno prešano, čisto ulje marule najbolje zadržava svoje bogate masne kiseline, antioksidanse i vitamine, što ga čini idealnim za očuvanje zdravlja i ljepote kože, piše Elle.rs.