Jadranska obala jedna je od najljepših i najzanimljivijih destinacija u Europi, ali i u cijelom svijetu. Uz pitoreskne gradove i povijesne znamenitosti koje se u njima nalaze, uz mediteranski način života koji stvara posebnu atmosferu i odličnu gastronomiju, jedan od razloga zbog kojeg će brojni domaći i strani turisti i ove godine odabrati Jadransku obalu kao svoju ljetnu destinaciju su njezine prirodne ljepote. Kao jedna od najvećih i najprivlačnijih prirodnih posebnosti naše obale ističe se njezina reljefna razvedenost koja ju izdvaja kao osebujnu destinaciju u svijetu.

Obala Jadranskog mora svoj izgled i karakteristike duguje krškim procesima koji su zaslužni za kreiranje bogatstva otoka, poluotoka, hridi i grebeni – njih više od 1200. Ako želite istražiti i upoznati Jadransku obalu i neke od njezinih najljepših prirodnih ljepota, morat ćete se otisnuti od kopna i zaploviti.

Jadran plovidba
Shutterstock 

Nezaboravna plovidba Jadranskom obalom

Veliki dio Jadranske obale je poput labirinta stvorenog od otoka, otočića, hridi i grebeni koji pozivaju na istraživanje i na plovidbu. Mnogi zaljubljenici u plovidbu, ali i znatiželjni turisti pravi nautički raj pronaći će u kornatskom otočju.

Na površini od samo 300 km2, Kornati okupljaju oko 150 otoka, otočića i hridi što plovidbu prostorom kornatskog otočja pretvara u zaista posebno iskustvo. Svaka milja otkriva nam nešto novo – od impresivnih uvala i idiličnih plaža preko povijesnih građevina do ogoljenih brda i bogatog morskog ekosustava.

Kornati su impresivna destinacija koju vrijedi posjetiti ovog ljeta – bez obzira ako ste već isplanirali plovidbu Jadranskom obalom ili ljetovanje provodite u njihovoj blizini i pruži vam se prilika jednodnevnog izleta.

Što trebate znati ako ovog ljeta planirate ploviti našim morem i posjetiti kornatskog otočje?

Kornati
Shutterstock 

Otkrijte svijet koji se krije ispod površine mora

Plovidba Jadranskom obalom i jednom od njezinih najljepših nautičkih destinacija, Kornatima, otkriva brojne zanimljivosti i prirodne ljepote. I dok ćemo u svakoj uvali pronaći novo mjesto za istraživanje, za uživanje ili za kupanje, zanimljiv svijet kornatskog otočja u svakom će nas trenutku okruživati i ispod površine mora.

Nakon što ćete uživati u pogledu na kristalno čisto more, zaronite u njega i na njegovom dnu otkrijte Posidoniu oceanicu. U Hrvatskoj bolje poznata pod nazivom morska trava, ova morska cvjetnica je strogo zaštićena vrsta jer je svojevrsni čistač podmorja – razlog zbog kojeg je more koje okružuje kornatsko otočje toliko čisto. Osim što čiste more, podmorske livade ove cvjetnice imaju i više vrlo važnih ekoloških funkcija poput velike moći apsorpcije ugljikovog dioksida. Procjenjuje se kako vezuju ugljik do 35 puta brže od tropskih prašuma te imaju iznimno važnu ulogu u ublažavanju klimatskih promjena. No, morska trava ugrožena je brojnim ljudskim štetnim djelovanjima poput povlačenja ribarskih mreža po morskom dnu, betoniranja morskih obala te slobodnog sidrenja. Čak i najmanje sidro može nepovratno uništiti livade ove morske cvjetnice.

Ako ovog ljeta poželite uživati u ljepoti Kornata i čistog mora koje ga okružuje, pobrinite se da upoznate fascinantnu morsku cvjetnicu koja u njemu raste i da ju ostavite netaknutu iza sebe.

Posidonia Oceanica
Shutterstock 

Sigurno se usidrite i uživajte u ljepoti Kornata

S obzirom na to da je slobodno ili divlje sidrenje jedan od najvećih neprijatelja Posidonie oceanice, prilikom posjeta Kornatima važno je da svoj brod usidrimo na način koji je siguran i za nas i za tu jako važnu morsku cvjetnicu. Tu nam u pomoć uskače Kaufland.

Kao dio svojih aktivnosti kojima doprinosi smanjenju emisija ugljikovog dioksida i kao dio svojih ciljeve za dugoročno očuvanje okoliša, Kaufland je pokrenuo akciju za očuvanje Jadrana pod nazivom Čuvajmo posidoniju – pluća Jadrana“.

Kako bi doprinijeli smanjenju negativnog utjecaja sidrenja na livade posidonije, a istovremeno nam omogućili da sigurno plovimo i istražujemo kornatske otoke, u suradnji s Javnom ustanovom Nacionalni park Kornati, Kaufland je prošle godine postavio 10 ekološki prihvatljivih bova za sidrenje između otočića Ravni i Kameni Žakan, s ciljem sprječavanja divljeg sidrenja i ugrožavanja livade posidonije koja se nalazi na morskom dnu unutar ovog zaštićenog područja. Tijekom ovog lipnja, na Kornatima će biti postavljeno dodatnih 10 bova.

Sidreni sustav, odnosno bove za sidrenje, nisu postavljene uobičajenim načinom – vezanjem na betonske blokove, već metodom bušenja stjenovitog dna i postavljenjem tzv. sidra koje ostaje ukopano u bušotini bez značajnijeg oštećenja morskog dna.
Podržite ovu hvale vrijednu akciju koja čuva pluća Jadrana, upoznajte čaroban svijet Kornata i sigurno se usidrite ovog ljeta!

Kaufland Posidonija.jpg
PR 

*Sadržaj nastao u suradnji s Kauflandom.