Manjak kretanja i 'teža' hrana koju konzumiramo krivci su što se zimi u prosjeku udebljamo tri kilograma. Višak kilograma najmanje je pitanje izgleda; prije svega je riječ o zdravlju i tome da višak na vagi uzrokuje tromost i manjak energije. Zimi je bazalni metabolizam (minimalna potrošnja kalorija u danu ili energija koju naše tijelo potroši čak i u mirovanju), najefikasniji, pa zašto se onda kod mnogih događa porast težine u hladnijem dijelu godine? A trebalo bi biti obrnuto! Jer, nastavi li osoba s uobičajenim prehrambenim navikama i tempom vježbanja, za očekivati je vidljivije rezultate mršavljenja, jer tijelo, osim u mirovanju, troši i više energije i kako bi se zagrijalo. Pri tome crpi upravo energiju iz masnih stanica! No jedan od ključnih razloga zašto topliji dio godine dočekamo s viškom na vagi, s beživotnom kožom i bez energije (svi znamo za proljetni umor!), prije svega je nedovoljan unos tekućine.

Zimi su mnogi skloni zanemariti unos tekućine, a niska potrošnja tekućine dovodi do dehidracije, što može pojačati osjećaj gladi i smanjiti sposobnost tijela da sagorijeva masti. Mnogi nisu svjesni da mogu dehidrirati i zimi, premda nije neobično manje osjećati žeđ. Svaki put kada se znojite, mokrite ili imate stolicu, voda se gubi. Čak i ako se ne znojite, gubite vodu kroz kožu, a suhi zrak od grijanja u zatvorenom može uzrokovati dehidraciju, a da to i ne primijetite.

Voda čini približno 60-70% našeg tijela i ključna je za to koliko dobro naši tjelesni sustavi reguliraju svakodnevne funkcije. Voda je neophodna za prijenos hranjivih tvari, uklanjanje otpada iz tijela, podršku imunološkom sustavu, održavanje stabilnog krvnog tlaka, kao i odgovarajuće tjelesne temperature. Koji su znakovi dehidracije? Osim očitog znaka žeđi, postoje i drugi pokazatelji da ne unosite dovoljno tekućine. Najlakše je pratiti boju urina, koja bi trebala biti blijedožuta ili bistra. Ako je tamnije, vrijeme je za čašu vode! Ostali znakovi dehidracije uključuju zatvor, suha usta ili ispucale usne i kožu, glavobolje, poteškoće s koncentracijom, razdražljivost, osjećaj slabosti ili vrtoglavice i ubrzan rad srca.

zima i hidracija
Shutterstock 

Kako zimi unositi više tekućine? Stvorite ritual – to je ključna stvar! Neka boca vode uvijek bude na vašem noćnom ormariću, tako da, čim se ujutro probudite, možete popiti prvu čašu. Također si možete odrediti da ćete, bez obzira na osjećaj žeđi, svaki puni sat popiti po jednu čašu vode. Tako ćete tijekom dana, uz druge načine unošenja tekućine, 'skupiti' preporučenu mjeru. I više od nje.
Premium Cetina od jedne litre savršena je 'mjera' za osvježenje i dehidraciju tijekom sastanka, druženja s prijateljima, obiteljskog okupljanja, na treningu… Proglašenje Dinare Parkom prirode 2021. godine obilježeno je upravo edicijom ove prirodne izvorske vode od jedne litre, a svojim izgledom Premium Cetina upravo daje počast tom prostoru iznimnih prirodnih ljepota, bogate geološke i bio raznolikosti te bogatog kulturnog i povijesnog naslijeđa. Prirodna izvorska voda Cetina na naše stolove dolazi iz zaštićenog vodonosnika iz dubine cetinskog kraja i u tom procesu nije ničime tretirana. Tako u potpunosti ostaje prirodna i autentična, harmonično prirodnog sastava te decentnog i blagog okusa. Netaknuta priroda i zaštita koju joj pruža Dinara jamstvo su čistoće i svježine prirodne izvorske vode Cetina što iz dana u dan, stalnim analizama i nadzorom, potvrđuje i struka.
Nosite bocu Premium Cetine od jedne litre sa sobom kamo god idete kako biste potaknuli hidrataciju tijekom dana. Praktična je jer stane u torbu, elegantnog je dizajna i, najvažnije, osigurava dostatnu količinu. Od svih tekućina za hidrataciju, najbolja je čista voda, no – ako ste kod kuće – možete ju aromatizirati s nekoliko kriški limuna ili limete ili piti toplu s par kapi limuna, mješavinom čaja, malo đumbira ili listićima mente.

Također, domaće juhe zimi griju i zadovoljavaju potrebu za tekućinom, a u prehranu svakako uključite i voće i povrće bogato vodom poput zelenog lisnatog povrća, agruma, rajčica i krastavaca. Izbjegavajte previše kofeina koji može pridonijeti dehidraciji. Kofein je prirodni diuretik, što znači da može izbaciti vodu i elektrolite iz vašeg tijela. Za svaki napitak s kofeinom koji popijete, popijte dodatnu čašu vode jednake količine.
Zimi tradicionalno posežemo za 'težom' hranom kako bismo zagrijali tijelo i poboljšali raspoloženje, a pritom konzumiramo previše visokokalorične i prerađene hrane. Dok je vani hladno, pa smo više kod kuće, lako je upasti u začarani krug kontinuiranog jedenja. Prednost stoga, osim unosu tekućine, dajte proteinima, prije svega ribi, piletini, grahu…; pojačajte korištenje začina poput đumbira ili cimeta, osobito ako su u kombinaciji s toplom tekućinom, jer će potaknuti cirkulaciju (a time i zagrijati tijelo) i izlučivanje toksina. Zimi se zbog manje aktivnosti metabolizam usporava, a usporava se i brzina probave hrane u crijevima, pa je nužno uključiti što više namirnica bogatih vlaknima poput kupusa, cvjetače, orašasti plodovi, zobene žitarice, voće, povrće, kvinoju, chia sjemenke…
Ne morate zapravo brojati kalorije kako biste smršavjeli - ako se hranite uravnoteženo i pijete barem dvije litre vode dnevno. Kad je prehrana u pitanju, uvijek 'ciljajte' na pola tanjura povrća u glavnim obrocima - ručku i večeri. Budite pametni s ugljikohidratima: ugljikohidrati nisu neprijatelji, ali previše, osobito pogrešne vrste, može vam priskrbiti višak kilograma, ali i dovesti do visoke razine šećera u krvi te uzrokovati da vaše tijelo proizvodi više inzulina, što onda može rezultirati debljanjem. To se događa kada stanice apsorbiraju previše glukoze i tijelo je pretvara u mast. Odaberite zdrave ugljikohidrate iz povrća i voća, zamijenite bijeli kruh kruhom od cjelovitog zrna pšenice ili običnu tjesteninu tjesteninom od cjelovitog zrna. Ugljikohidrati su glavni izvor energije vašeg tijela, ne smijete ih isključiti, ali ih koristite pametno.
I jedan trik za kraj! Često se dogodi da ljudi posežu za hranom, a ustvari su žedni. 'Testirajte' sami sebe: drugi puta kada poželite nešto gricnuti između obroka, umjesto čokolade ili sl., popijte čašu vode. Voda Cetina čista je i autentična baš kao i Dinara, Park prirode u kojem izvire.

*Sadržaj nastao u suradnji s brendom Cetina.