Kada temperature dosegnu visine kao posljednjih dana, nema ništa bolje nego iz gradske vreve i s vrućeg asfalta pobjeći u planine - i osvježiti se vodom. Upravo smo to napravili: krenuli na izlet u unutrašnjost Dalmacije, u samo srce Parka prirode Dinara, ondje gdje su šume guste, zrak čist, a boje jarke. Na ovo sasvim posebno putovanje pošli smo vođeni s nekoliko snažnih razloga: da se rashladimo, relaksiramo, da u dobrom društvu uživamo u impresivnoj prirodi, da upoznamo heroje života u prirodi, da vidimo gdje to nastaje nama omiljena voda Cetina te da upoznamo najmlađi hrvatski park prirode

_DSC5795.jpg
Domagoj Kunić 

Kako bi podijelili svoju priču, ekipa iz Cetine organizirala je čarobno putovanje prirodnim ljepotama unutrašnje Dalmacije. Putovanju se, uz reporterske timove, pridružuju Milan Majerović-Stilinović, Kasandra Fučijaš, Mija Dropuljić, Lana Mindoljević te Andrea Brnjić Šimek.

_DSF5672.jpg
Domagoj Kunić 

Znanje iz punionice
Dakle, žedni znanja i opskrbljeni bočicama vode Cetina, došli smo u Civljane, gdje se nalazi zaštićeni vodonosnik - s nepropusnim geološkim naslagama i vapneničkim stijenama - iz kojeg se u boce puni prirodna i autentična voda Cetina. Kako izgleda put od vodonosnika do bočice, pokušao nam je predočiti direktor proizvodnje Mario Gašpar.

_DSF5944.jpg
Domagoj Kunić 

U netaknutoj prirodi Dinare nalazi se ova moderna punionica u čije se održavanje godišnje ulaže oko pola milijuna eura kako bi se u proizvodnom procesu vode Cetina osigurala potpuna zaštita biljaka, životinja i ekosustava te očuvala neprocjenjiva priroda Dinare. Što se tiče prirodne izvorske vode Cetina, ona prolazi svakodnevne analize i kontrole sastava, i to u internim laboratorijima te u ovlaštenim laboratoriju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Split.
Zahvaljujući svemu tomu, nije čudno što nam je potpuno netaknuta prirodna izvorska voda Cetina bila idealno osvježenje na našem izletu.

_DSF6165.jpg
Domagoj Kunić 

O Parku prirode Dinara
Nakon inspirativnog, edukativnog i vrlo zabavnog posjeta punionici u Civljanima, počela je druga runda naše avanture - istraživanje Parka prirode Dinara koji je službeno utemeljen u veljači 2021. godine. Predstavlja drugi najveći park prirode u zemlji i proteže se na 630,52 kilometra na području Splitsko-dalmatinske i Šibensko-kninske županije.

_DSF6179.png
Domagoj Kunić 

Prije nego što smo ga posjetili, s davnih satova geografije, znali smo da je Sinjal najviši vrh u Hrvatskoj s 1831 metar nadmorske visine, a na izletu smo otkrili još neke ljepote kao što su Troglav i Kamešnica, izvor rijeke Krke, rječica Krčić, krška polja - Hrvatačko, Paško i Vrličko te izvorišni i gornji tok rijeke Cetine.

_DSF6248.png
Domagoj Kunić 

Ljepote i mirisi biljnog svijeta dodatno su nas opčinili, kao i podatak da na dinarskom području ima mnogo endemskih vrsta - točnije 75 nacionalnih endema i 20 endemskih vrsta životinja.
Iako nismo bili te sreće, naši domaćini su nam rekli da planinari ovdje nerijetko sretnu divlje životinje poput vuka, lisice, čaglja, lasice, kune, medvjeda, risa, divljeg vepra, divokoze i srne. Iskreno, dobro da neke od njih nismo sreli!

_DSF6236.jpg
Domagoj Kunić 

Taj zrak, te boje, ta flora, ti zvukovi…, nije ni čudno što je Dinara jedno od omiljenih odredišta planinara amatera i profesionalaca, a popeti se na njezin vrh predstavlja neizmjeran ponos svakom planinaru.
Naša vesela ekipa novinara i planinara/entuzijasta nije se popela na vrh Sinjala, odakle se pruža nezaboravan pogled na Troglav i Konj, jugoistočno na Perućko jezero, južno na Kijevski Kozjak i Svilaju, a zapadno na Prominu, ali smo bez obzira na to bili i više nego ponosni na naša postignuća - sjajno druženje i životno iskustvo koje su s nama podijelili predstavnici HGSS-a Jadran Kapović, Milena Šoljan i Mia Mandarić.

Milena sjajno poznaje Dinaru jer se upravo ovdje pripremala kao dio ženskog tima koji je 2009. osvojio Mt. Everest, a Mia je predstavnica inicijative Čisto podzemlje pa nas je upoznala s važnosti očuvanja ekosustava. Jadran nas je, pak, nasmijao anegdotama i avanturama, baš kao što to sa svojim timom radi i na društvenim mrežama HGSS-a koje mnogi obožavaju jer su vrlo edukativne, ali i šarmantne.

_DSF6263.jpg
Domagoj Kunić 

Od ovih smo heroja doznali mnogo toga korisnog o životu u prirodi te se s ‘krova Hrvatske’, kako se još naziva Sinjal, u svoje redakcije vratili baš onako kako smo sanjali da će biti: osvježeni, educirani, relaksirani, inspirirani, s novim poznanstvima i savjetima za siguran boravak u prirodi.

Više o prirodnoj izvorskoj vodi Cetina možete saznati na web stranici Cetine.

*Sadržaj nastao u suradnji s brendom Cetina