Ideja za zelene otoke kao dom za kukce oprašivače rodila se, kaže nam Jasminka Barić, ravnateljica Dječjeg vrtića Sabunić, kod prve košnje trave u vrtićkom okolišu. Djeca koja su otkrivala razne kukce i male životinje nakon košnje više nisu imala što istraživati. Bogatstvo raznih cvjetnih trava i ostalog bilja zamijenila je bezlična zelena površina. Stoga su odlučili dio prostora između maslina ostaviti nepokošenim kako bi dobili stanište za različite biljne vrste, male životinje i kukce koji ih posjećuju te zasaditi veći broj raznih cvjetnica. A za sve koji su se pitali zašto trava nije pokošena, ostavili su poruku: "Nije neuredno, samo je dom za kukce“.
Ono što je krenulo kao spontana ideja na kraju se pretvorilo u veliki projekt kojim ne samo da su zasadili 10-ak velikih stabala i nekoliko manjih sadnica, koje su donirali roditelji, nego i izradili nove gredice za sađenje jednogodišnjeg bilja i cvjetnica, pješčanike za djecu te iskopali rupu i proveli instalacije za buduće jezerce. Sve bi to bilo nemoguće bez financijske podrške Ine. Naime, INA već 11 godina za redom u sklopu Zelenog pojasa poziva organizacije civilnog društva, javne i obrazovne ustanove, dobrovoljna vatrogasna društva te parkove prirode da prijave svoje projekte iz područja zaštite okoliša, prirode i klime. Ove godine odabrali su 15 sjajnih ideja, među kojima posebnu važnost imaju i oni koji razvijaju ekološku svijest kod najmlađih – djece u vrtićima.
"Cilj našeg projekta je 'Zeleni otoci –dom za kukce oprašivače', kojeg je prepoznala i nagradila Ina, širenje je svijesti o važnosti zaštite kukaca oprašivača stvaranjem malih cvjetnih otoka bez upotrebe kemijskih sredstava. Kako bi privukli razne kukce i omogućili im stanište u našim zelenim otocima zasadili smo višegodišnja ukrasna stabla i voćke, dok će u gredicama biti zasađene biljke iz našeg područja poput nevena, jorgovana ili ružmarina. Sve biljke pružile bi hladovinu te postale stanište i za druge male životinje, a djeci bi omogućile promatranje ekosustava u neposrednoj blizini vrtića“, kaže Jasminka Barić, napominjući kako Dječji vrtić Sabunić od svojih početaka sudjeluje u raznim ekološkim akcijama te njeguje promicanje ekološke svijesti kod djece i odraslih.
Za sadnju višegodišnjih stabala i voćki - dvije lipe, jednog ružičastog bagrema, amelije, Koeleruterije, trešnje, višnje, kaki - japanske jabuke, nešpula te dvije Bugenvilije - ukrasna grma (crveni i ljubičasti) – odlučili su se kako bi se što prije formirala krošnja, a cvjetovi stabala i drugih biljaka privukli kukce i druge male životinje.
„Akcijom smo vrlo zadovoljni jer smo sve uspjeli realizirati u predviđenom roku unatoč lošem vremenu u rujnu i listopadu. Od svih aktivnosti još nam je samo ostalo posaditi po jedan eukaliptus, mandarinu i limun, čije sadnice očekujemo ovih dana“, kaže ravnateljica.
Među 15 projekata koji su u sklopu Inina Zelenog pojasa 2024. prepoznati kao najbolji, uz Dječji vrtić Sabunić, je i "Zelenije Brinje“ Dječjeg vrtića Tratinčica.
Cilj ovog projekta bio je ozelenjeti dvorište vrtića, gdje djeca provode vrijeme, s naglaskom na važnost zelene infrastrukture i smanjenja onečišćenja okoliša na djeci zanimljiv način - kroz igru i prezentaciju.
Provedba projekta obuhvaćala je nabavu, dopremu i sadnju drveća te edukaciju djece o sadnicama, zemlji, načinu sadnje i sl. Kroz projekt "Zelenije Brinje“ posađeno je sedam kuglastih bagrema i tri sitnolisne malolisne lipe.
Inače, INA ima ključnu ulogu u financiranju ovakvih i sličnih inicijativa, pa je do sada, samo u sklopu projekta Zeleni pojas, sufinancirano čak 149 projekata za što je INA izdvojila gotovo pola milijuna eura. U brojkama to izgleda ovako: INA je s partnerima dosad posadila 23.918 sadnica drveća, cvijeća i raslinja te su zazelenili prostor od preko 240.000 četvornih metara, što odgovara površini četiri grada Zagreba.
*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.