Što se tiče uređenja doma, postoje elementi koji ovise o trendovima, ali i oni koji su jednostavno ograničeni na određena razdoblja života. Dakle, u mladosti su neke stvari svakako 'dopuštene', ali kad uđete u tridesete, želite li moderan dom koji odiše toplinom i izgleda luksuznije, možda ćete morati napraviti određene promjene.

Stručnjaci za uređenje interijera izdvojili su 15 predmeta koji su, uvjetno rečeno, zabranjeni nakon tridesete godine, ali su predložili bolje alternative kojima ih možete zamijeniti.

1. Crteži ili plakati bez okvira

Poster.jpg
Shutterstock 

To se može učiniti u dječjim ili studentskim sobama, međutim, u određenim godinama ipak se preporučuje uokvirivanje postera omiljenih pjevača ili umjetničkih slika. Dodate li paspartu (bijeli rub do okvira) odmah ćete dobiti dekoraciju koja izgleda skupo.

2. Fluorescentne podne svjetiljke

Svjetlost u stanu treba biti ugodna za oči, stoga zaboravite na fluorescentne detalje ako želite da prostor bude uređen s ukusom. Odaberite svjetiljku koja ima meko osvjetljenje i ugodna je za oči.

3. Jeftina ili stara posteljina

Posteljina.jpg
Shutterstock 

Stara posteljina koju ne koristite samo će vam zauzimati prostor pa ju je bolje donirati, ako je u dobrom stanju, nego ostaviti da stoji. S druge strane, stručnjaci savjetuju da nakon tridesete trebate pripaziti prilikom izbora posteljine. Ne treba vam materijal koji će uzrokovati dodatno znojenje, neudoban je ili se ne pere dobro.

4. Plastične posude

Ako ne planirate piknik ili roštiljanje u prirodi, ovi vam detalji ni u jednom drugom slučaju nisu potrebni.

5. Kič okviri za slike

Svi volimo gledati, spremati slike i osvrtati se na lijepe uspomene. Slažemo se da ih trebate zadržati, no bilo bi dobro da stare šarene dječje okvire koje ste dobili za rođendan u osnovnoj školi zamijenite boljima.

6. Reklamne šalice

Shvaćamo – postoji nešto neobično nostalgično u ispijanju jutarnje kave iz šalice koju ste pokupili na putovanju ranih 2000-ih. Ali vjerojatno vam ne trebaju još nove šalice koje zauzimaju prostor u vašim kuhinjskim elementima. Odaberite šalice koje vam najviše znače i u kuhinji držite samo ono što koristite.

Ako vam ih se teško riješiti, razmislite o njihovoj upotrebi kao čašicama za olovke ili žardinjerama za male biljke - dobit će puno više ljubavi na vašem noćnom ormariću ili stolu nego u stražnjem dijelu ormarića.

7. Umjetno cvijeće ili drveće

Ne postoji niti jedan dobar razlog za 'ukrašavanje' interijera ovakvim detaljem.

8. Namještaj koji je na akciji

Ako ste u tridesetima i još uvijek kupujete stvari samo da biste popunili prostor ili jeftine artikle na sniženju koji niti ne odgovaraju ostalim artiklima, vrijeme je da tome stanete na kraj. Investirajte u klasične komade i oplemenite prostor pravim detaljima.

9. Jeftine, žičane vješalice

Vrlo je važno kako skladištite odjeću. Tu su vješalice ključne. Ako ipak koristite komade tanke žice, bilo bi dobro prijeći na kvalitetnije plastične ili drvene.

10. Stari, izlizani ručnici

Ništa ne čini da kupaonica izgleda jeftino kao što to čine stari, poderani ručnici. U današnje vrijeme možete pronaći komplete koje izgledaju skupo, a upotpunit će prostor po niskim cijenama, stoga je vrijeme da se oprostite od starih komada.

11. Stara, nekorištena elektronika

Budimo iskreni: hoćete li ikada ponovno koristiti te ogromne kolekcije DVD-ova, CD-ova? Isto vrijedi i za zastarjele modele koji skupljaju prašinu u ladicama, poput starih telefona, neispravnih printera, igrački koji ne rade i slično. Možda je vrijeme da napravite 'čistku'.

12. Neusklađene kutije za hranu

Želite li da vaš dom izgleda elegantnije i luksuznije, posebice kuhinjski dio, možda je vrijeme da, primjerice, razbijene staklenke od kave, šećera, brašna... zamijenite novim setom, a to posebno vrijedi ako čuvajte ih u plastičnim zdjelicama.

Komplet staklenih posuda za hranu s poklopcem lakše ćete čistiti i trajat će vam puno dulje od starih plastičnih.

13. Prazna polica za knjige

Prazna polica
Shutterstock 

Cvijeće ili zanimljiva umjetnička djela mogu sjajno ispuniti praznu policu (naravno, dok ne popunite svoju biblioteku, jer smo sigurni da na tome puno radite). Nemojte pretjerivati, ali nekoliko dobro odabranih detalja puno je bolje od praznog i pustog prostora.

14. Goli drveni podovi i tepisi veličine poštanske marke

Tepisi daju toplinu prostoru i unose živost u prostor te zaokružuju priču. Umjesto da posežete za najbržim rješenjem, bolje je štedjeti ako morate dok ne skupite dovoljno novaca za kvalitetan tepih koji će se svojim uzorkom i dizajnom savršeno uklopiti u prostor. Također, tepisi ne smiju biti premali, već trebaju odgovarati veličini ključnih elemenata u prostoriji.

15. Akcentni zid

Nekome se ovo možda neće svidjeti, ali jedan naglašeni zid u sobi je davno izašao iz mode, pogotovo ako se koriste teksture i slično. Umjesto da prostoru daju dojam luksuza, učinit će suprotno.