NAJJAČE HORMONSKE PROMJENE KOD ŽENA U PEDESETIMA: Ova grupa ima najteže simptome, a nekama počnu već u tridesetima

Saznajte kako izbjeći ili bar svesti na najmanju moguću mjeru snažne tegobe koje sa sobom nosi menopauza.

Shutterstock

Menopauza predstavlja najveću hormonalnu transformaciju u životu žena starijih od 50 godina. Također, to je potpuno prirodan dio procesa starenja. Smatra se da ste ušli u menopauzuako niste imali menstruaciju 12 uzastopnih mjeseci.

U prosjeku, menopauza nastupa u dobi od 51 godine. Međutim, hormonalne promjene mogu početi i ranije, već u tridesetima ili četrdesetima, a intenzitet hormonalnih promjena varira od žene do žene. Neke žene osjećaju valunge, poremećaje spavanja, noćno znojenje i promjene raspoloženja, a neke ne.

Razlika između perimenopauze i menopauze

Perimenopauza je prijelazna faza u menopauzu. Jajnici počinju proizvoditi manje hormona estrogena i progesterona, tvrde stručnjaci s klinike Cleveland, a menstrualni ciklus postaje neredovit. To je signal da se tijelo priprema za prestanak oslobađanja jajnih stanica i da se bliži kraj reproduktivnog razdoblja.

Shutterstock 

Kada će nastupiti perimenopauza je individualno. Sve žene prolaze kroz fazu perimenopauze, koja može trajati nekoliko godina, ali nemaju sve žene povezane simptome.

Simptomi perimenopauze mogu biti izostanak nekih mjesečnica, jači ili slabiji, kraći ili dulji ciklusi od uobičajenog, valunzi, češće mokrenje, poremećaji spavanja, emocionalne promjene... Žene trebaju znati da je u razdoblju perimenopauze još uvijek moguće zatrudnjeti, jer se javlja sporadično ovulacija.

Zašto se simptomi menopauze razlikuju?

Postoje žene koje imaju blaže simptome perimenopauze i menopauze, dok druge imaju teže simptome. Do sada znanost nije uspjela objasniti zašto je to tako, no sumnja se na genetske faktore ili upale u tijelu.

promo 

Žene s dijabetesom i inzulinskom rezistencijom mogu imati teže simptome, kao i pušačice i pretile žene narušenog zdravlja. Čim primijetite da se ne osjećate dobro, provjerite o čemu se točno radi, objašnjava dr. Anna Kabeka, stručnjakinja za žensko zdravlje.

Kako se nositi s hormonalnim promjenama nakon pedesete

Menopauza je prirodan i kompliciran proces, ali to ne znači da morate biti osuđeni na mjesece ili godine patnje. Kad počnete primjećivati ​​simptome menopauze, posjetite svog ginekologa i posavjetujte se o daljnjim koracima, prenosi portal Lepa&Srećna.

Shutterstock 

U borbi protiv jakih simptoma menopauze pomoći će vam i zdrave životne navike – pravilna prehrana, redovita hidracija i spavanje te optimalna tjelesna aktivnost, preporučuje dr. Kabeka koja svojim pacijenticama savjetuje da jedu što više zelenila i povrća , kao i voće s niskim glikemijskim indeksom kao što je bobičasto voće, kao i proteini i kvalitetne masti.

Vrlo je važno svesti izloženost stresu na najmanju moguću mjeru i redovito kontrolirati razinu reproduktivnih hormona, na temelju čega vam liječnik može dati terapiju, ako su simptomi nepodnošljivi.