5 NAČINA DA SMRŠAVITE AKO STE PREŠLI 50: Ove namirnice morate izbaciti, a jedna stvar je iznimno bitna

Nikad nije lako uhvatiti se u koštac s viškom kilograma, a nakon jubilarnog 50. rođendana to postaje samo teže.

Instagram

Skidanje kilograma nikad nije lak zadatak, a posebno postaje težak kad uđemo u pedesete budući da, kako starimo, metabolizam se sve više usporava zbog gubitka mišića.

‘Više mišića znači brži metabolizam dok će manje mišićne mase utjecati na gubitak brzine metabolizma. Ženama gubitak težine nakon 50. godine može biti težak zbog hormonskih promjena koje se događaju prije i nakon menopauze’, tvrdi dijetetičarka Lauren Chang koja je podijelila i savjete na koji način si možete pomoći, odnosno promijeniti rutinu kako bi kilogrami nestali.

Treninzi snage

‘Bilo bi poželjno da trenirate barem dva puta tjedno i to s trakama koje stvaraju otpor’, tvrdi ona.

Shutterstock 

Unos vode

‘Voda doprinosi cjelokupnom zdravlju organizma. Iako je uvriježeno mišljenje da nam treba osam čaša vode dnevno, svatko od nas ima različite potrebe. Individualne potrebe za tekućinom mogu ovisiti o vanjskim faktorima poput temperature. Tekuća hrana, poput juhe, pomoći će vam da se osjetite sitima s vrlo malo unijetih kalorija’, savjetuje Chang. Napominje da je unos vode iznimno bitan. 

Smanjen unos šećera

‘Većina nas uživa u slatkišima, ali s njima je lako pretjerati. Dnevna granica unosa dodatnog šećera je 25 grama što je otprilike stotinu kalorija’, objasnila je dijetetičarka.

Profimedia 

Izbjegavajte sva slatka pića

‘Izbjegavanje slatkih pića je najbolji prvi korak kod ograničavanja unosa dodatnih kalorija’, kaže dijetetičarka i objašnjava da se šećer u tekućem obliku brzo apsorbira, uzrokujući značajan porast inzulina kako bi se šećer u krvi održao stabilnim.

Povećajte unos vlakana

Vlakna se nalaze u neprerađenoj cjelovitoj biljnoj hrani: grašku, leći, voću, povrću, orašastim plodovima i sjemenkama. Hrana bogata vlaknima održat će nas sitima duže od one koja ne sadrži vlakna’, kaže Chang i ističe da žvakanje cjelovite biljne hrane traje duže od jedenja prerađene hrane, a to dodatno vrijeme omogućuje mozgu da shvati da smo siti pre nego što ispraznimo tanjur.