NAJGORE NAVIKE U MENOPAUZI: Evo što nikako ne smijete raditi, kilogrami će se samo lijepiti

Uz rastuću želju za hranom, estrogen koji koji služi za održavanje težine polako nestaje, a usporedno s tim se usporava metabolizam. Zbog toga, ako ne pripazimo, dobivamo na težini.

Unsplash

Kako godine prolaze, žene sve teže održavaju svoju tjelesnu težinu. Hormonalne promjene koje se događaju tijekom menopauze stvaraju još veći problem.

Uz rastuću želju za hranom, estrogen koji koji služi za održavanje težine polako nestaje, a usporedno s tim se usporava metabolizam. Zbog toga, ako ne pripazimo, dobivamo na težini.

Brojne žene primijetit će da se ulaskom u menopauzu njihov oblik tijela. Doći će do povećanja tjelesne težine, a masno tkivo se sve više taloži na području trbuha, odnosno naše tijelo transformira se u oblik jabuke.

Kako uravnotežiti hormone i održati tjelesnu težinu?

Održavanje tjelesne težine važno je i zbog zadovoljstva svojim tijelom, ali još važnije, zbog zdravlja.

Važno je da jedete barem tri obroka na dan. Tijekom dana mnogi od nas preskaču doručak, a neki čak ručak. Stoga nadoknađujemo obilnom večerom, što je najgore rješenje.

Metabolizam najbolje radi kroz dan, a navečer je najsporiji, što dovodi do toga da se gomilaju masne naslage na našem tijelu. Osim toga, izgladnjivanjem usporavamo metabolizam.

Unsplash 

Idealno je kroz dan jesti češće i manje obroke, odnosno tri glavna obroka i dva međuobroka. S ovakvim čestim obrocima razina šećera u krvi stabilnija pa ne dolazi do prevelike proizvodnje inzulina koje može utjecati na debljanje.

Pratite unos kalorija. Ako imate problema s težinom možda bi bilo pametno početi pratiti i zapisivati kalorije koje ste unesli tijekom dana. Naravno, ne morate vagati svaku namirnicu posebno. Bitno je znati barem okvirnu brojku, a tablice kalorija možete pronaći svugdje na Internetu.

Smanjite dnevni unos kalorija. Na početku smanjite dnevnu konzumaciju hrane za 200 kalorija.

Jedite više proteina, kako biste sačuvali što više mišićne mase. Odaberite proteine s manjim udjelom masti kao što su piletina, puretina, govedina, jaja, plodovi mora, mahunarke, svježi sir i lisnato povrće.

Unsplash 

Voće i povrće trebali bi biti dio vaše prehrane, jer su siromašni kalorijama, dugo nas čine sitima i bogati su vlaknima, mineralima i vitaminima.

Važan je i dovoljan unos kalcija.

Namirnice bogate kalcijem su:

  • riba,
  • zeleno lisnato povrće (brokula, špinat, kupus, kelj, zelena salata),
  • mahunarke (grah i grašak)
  • perad (puretina, piletina)
  • sušeno voće, orašasti plodovi
  • mliječni proizvodi (svježi sirevi, mlijeko, jogurti)
Unsplash 

Tijekom menopauze, žene koje imaju problema s održavanjem svoje tjelesne težine trebale bi vježbati barem pet puta tjedno po pola sata.

Važno je i izbjegavati stresne situacije. Tada naše tijelo luči hormon kortizol koji povećava apetit i potiče nekontrolirano prenajedanje. Želimo se oraspoložiti te pribjegavamo često nezdravoj hrani punoj masnoća i bogatoj kalorijama. Pokušajte se opustiti šetnjom, druženjem s bliskim osobama, meditacijom...