Mesna dijeta je način prehrane za koji je karakteristično da se jede samo meso i pije samo voda.Traje mjesec dana i vrlo je jednostavna, a u nekim slučajevima može trajati i duže, što je obično tri mjeseca.
Za razliku od ostalih dijeta, specifična je po vrsti obroka na dnevnom jelovniku, jer se dnevni obroci sastoje samo od mesa.
Životinjsko meso i mliječni proizvodi bogat su izvor bjelančevina u prehrani. No budući da ovu dijetu karakteriziraju samo mesni obroci, proteini igraju vrlo važnu ulogu.
Proteini mogu biti životinjskog ili biljnog podrijetla, ali životinjski proteini su nam sada važni. Bijelo meso nije masno i izvor je nemasnih proteina. Crveno meso (svinjetina, junetina...) je, ima dosta masti u sebi, pa ga treba jesti umjereno.
Najbogatiji izvori proteina su ribe, kao i bijelo meso koje nema masnoće i treba ga jesti više. Općenito, životinjska mast zadovoljava dodatne prehrambene potrebe, osigurava energiju, minerale i vitamine kako bi naše tijelo održalo funkcionalnim i zdravim.
Na što morate paziti prilikom mesne dijete
Mesna dijeta podrazumijeva da se jede samo meso i da se od tekućine pije samo voda. Nemojte piti sokove – gazirane i negazirane, tople napitke, energetska pića i druge.
Ako imate naviku svakodnevno piti čaj ili kavu, pokušajte se suzdržati od tih užitaka mjesec dana. Teško je, ali nije nemoguće. Ako prevlada želja za omiljenim pićem, ograničite broj ispijenih šalica na minimum, najbolje jednom dnevno, no svakako prvo pokušajte bez toga.
Mesna dijeta nije teška, ali zahtijeva puno ulaganja, truda i strpljenja kako bi se primijetili prvi rezultati.
Koliko mesa treba jesti?
Količina koju ćete pojesti je relativna stvar, važno je jesti kada ste gladni i dok ne osjetite sitost. Apetit se može promijeniti, možda više tijekom prvog tjedna, ali to traje samo dok se ne naviknete. Vrlo je važno ne gladovati.
Tijekom mesne dijete osobe koje je se pridržavaju mogu pojesti i do kilogram mesa dnevno, no to je individualna stvar i ovisi o osobi. Ne smijete jesti dodatke poput kruha, tjestenine, salate, sira...
Koliko obroka treba imati mesna dijeta?
Mesna dijeta je način prehrane i broj obroka se ne razlikuje od dnevnih navika i rituala. Trebate jesti tri obroka dnevno, a raspored doručka, ručka i večere ovisi o vašem načinu života.
Doručak je najvažniji obrok jer nam daje energiju za cijeli dan. Dakle, kad ujutro ustanete, obavezno doručkujte.
Večeru ne treba izbjegavati jer je i ona vrlo važna. Samo pazite koliko jedete i nemojte pretjerivati jer se noću hrana dugo probavlja. Osim toga, meso se općenito jako dugo probavlja u želucu, najmanje tri do četiri sata.
Što možete jesti?
Tijekom ove dijete mogu se jesti sve vrste mesa:
• crveno meso (govedina, svinjetina, janjetina, divljač i dr.)
• bijelo meso (piletina, puretina, riba, plodovi mora - rakovi, hobotnice, škampi...)
• iznutrice.
Koliko se kilograma gubi?
Istraživanja pokazuju da tjedno možete izgubiti 3 do 5 kilograma, što je u prosjeku 10 do 15 kilograma mjesečno, prenosi Stil.
Realnije i zdravije je postupno mršavjeti, što je oko 5-6 kilograma mjesečno jer pretjerano brzo mršavjeti svakako nije dobro za organizam. Prije odlaska na ovu ili bilo koju drugu dijetu posavjetujte se sa svojim liječnikom.