Koji kruh je najzdraviji? Ne nasjedajte na trikove na etiketama, doktor otkrio koje opcije su dobre za crijeva

Evo zašto biste trebali izbjegavati industrijski 'domaći' kruh iz supermarketa. Koji hleb je najzdraviji? Doktor upozorio na razne trikove na etiketama

Shutterstock

Sve više nas traži zdrave varijante kruha, pa izbor često pada na onaj s oznakom 'domaći' ili 'bakin' kruh. No, stručnjak za prehranu profesor dr. Tim Spector upozorava da ova opcija nije tako zdrava kao što se čini.

Dok su pravi domaći kruh naše bake pripremale od tijesta s domaćom, vlastitim kvascem, oni koje nalazimo na policama supermarketa često sadrže razne kemikalije.

Shutterstock 

Dr. Spektor kaže da nas etikete na kojima piše 'bogat vlaknima' često dovode u zabludu da se radi o zdravom kruhu. Nažalost, to su uglavnom samo marketinški trikovi.

Mnogi proizvodi sadrže komercijalni kvasac, arome i emulgatore koji oponašaju okus pravog domaćeg kruha, ali se proizvode mnogo brže od domaćeg kruha i sadrže aditive koji se ne smatraju zdravom hranom, rekla je dr. Spektor.

Shutterstock 

Emulgatori su čest dodatak industrijskim proizvodima, od kolača do jogurta. Stručnjaci upozoravaju da mogu poremetiti ravnotežu između masnog i vodenog sloja u crijevima, što dovodi do stvaranja 'rupa' u zaštitnoj crijevnoj barijeri. To može povećati rizik od bakterijskih infekcija u crijevima.

Koja je zdravija opcija?

Prema riječima profesora Spectora, najbolji izbor je svježe pečeni pravi domaći kruh, a tko za to nema vremena neka bira raženi ili pirov kruh iz pekare. Idealno je ako još ima dodatak sjemenki.

Shutterstock 

Morate li kruh kupiti u trgovini, dr. Spektor savjetuje da pripazite na omjer vlakana i šećera – birajte proizvode bogate vlaknima, a s niskim sadržajem šećera, prenosi Lepa&Srećna