Uz proizvode za hiperpigmentaciju, često se govori i o kiselinama. Iako kiseline u kućnoj uporabi nisu novitet na tržištu, dostupno je sve više opcija pa je lako pogriješiti pri izboru. No zato pomno odabrana kiselina za njegu lica može transformirati kožu.
Iako se to često zanemaruje, piling je proizvod koji bismo morali koristiti jednom mjesečno. Osim uklanjanja mrtvih stanica, on potiče regeneraciju, daje svježinu i sjaj licu te omogućuje jednostavnije prodiranje aktivnih tvari u dublje slojeve kože.
No kako smo naviknuli na mehaničke pilinge, nerijetko s grubim česticama za eksfolijaciju, zbog grebanja lica mnogi su odustali od toga ključnog koraka njege - sve dok se na tržištu nisu pojavili kemijski eksfolijanti.
Glavnu ulogu u tome imaju brojne kiseline koje u različitim udjelima i tehnološki naprednim formulama mogu biti sigurna i bezbolna alternativa pilingu, čak i za najosjetljiviju kožu. No s kiselinama treba biti oprezan: iako mogu biti čudotvorne, neodgovorno korištenje može rezultirati spaljenim tenom, hiperpigmentacijom ili drugim oblicima iritacije.
Najpoznatije skupine kiselina su AHA, BHA i PHA. Alfa hidroksilne kiseline mogu biti prirodne ili sintetičke te se nerijetko deriviraju iz organskih šećera, a primarno djeluju na površini kože otapajući veziva između mrtvih stanica kože, što ostavlja zaglađen i sjajan ten s manje vidljivim borama i mrljama. Najpoznatije AHA kiseline su glikolna, koja se smatra jednom od najučinkovitijih kiselina na tržištu te idealnim prvim odabirom za znatiželjnike, mliječna kiselina koja je nešto blaža i istodobno hidratizira kožu te mandelična kiselina koja djeluje antibakterijski i prikladnija je za osjetljivu kožu.
Beta hidroksilna kiselina zapravo je samo jedna - salicilna. Ima antimikrobno djelovanje i djeluje dubinski u pori umjesto na površini kože pa je pogodna za čišćenje pora od nečistoća i nakupina sebuma, ali i za sprečavanje novog nastanka akni. Polihidroksilne kiseline su najnježniji oblik eksfolijacijskih kiselina, a zbog velikih molekula ne mogu dubinski prodrijeti u kožu pa djeluju slabije i više površinski, što je idealno za osjetljivu kožu.
Glukonolakton je najpoznatija PHA kiselina i ne izaziva veliku osjetljivost, dok je laktobionska kiselina poznata po svojim mogućnostima privlačenja i zadržavanja vlage prilikom eksfolijacije. Kiseline je najbolje uvrstiti u večernju rutinu njege uz bazičnu hidrataciju. Osim toga, preporučuje se koristiti ih dva do tri puta tjedno, ovisno o tome koliko ih koža podnosi, a uz njih je ujutro obavezno nanositi SPF. Iako je lagana promjena nekad vidljiva i preko noći, kiseline treba koristiti i do tri mjeseca za postizanje optimalnog rezultata. Dajte im vremena!