Kozmetika koja nam je odlično služila tijekom 20-ih, najvjerojatnije neće biti od velike pomoći u 30-ima. Nanošenje pomlađujućih proizvoda namijenjenih 40-godišnjakinjama već u 20-ima neće imati prevelikog efekta. Samo ćete uzaludno bacati novac, a mogli biste i iritirati kožu. Ako vam je cilj što dulje zadržati mladenački izgled, skrojite ritual čišćenja i njege prema svakoj dekadi života. Prevencija i razvijanje dobrih navika lajtmotivi su u 20-ima i 30-ima, a u kasnijoj se dobi oslonite na pomlađujuće tretmane i sve učinkovitija znanstvena otkrića na području rejuvenacije. Mimo toga, jedna se stvar nikada ne mijenja. Imali vi 25 godina ili ste prešli 60., principi očuvanja zdravlja kože su jednaki. Zaštitite epidermalnu barijeru od vanjskih oštećenja, UV zračenja, onečišćenog zraka i duhanskog dima te se klonite loše prehrane, neaktivnosti i stresa. Doznajte kako zadržati i postići besprijekoran ten u svakoj životnoj dekadi.

Njega primjerena svakoj dobi
Shutterstock 

20-e
Donedavno se vjerovalo da mladolikoj koži treba samo hidratantni proizvod. Smatralo se da se metaboličke funkcije kože počinju usporavati tek nakon 35. godine. Međutim, novo istraživanje američkog kozmetičkog brenda Olay to opovrgava. Voditeljica istraživačkog tima, dr. Frauke Neuser, ističe da starenje započinje već u 20-ima. Pojašnjava da se taj proces počinje očitovati smanjenom proizvodnjom antioksidansa, uslijed čega mlada koža postaje sklona oksidacijskom stresu i oštećenjima.
Pravi trenutak za uvođenje proizvoda s antioksidansima poput vitamina C već je u adolescentskoj dobi, početkom 20-ih. Naravno, uz obavezno korištenje zaštitnog faktora tijekom cijele godine, i to kako bi se prevenirala sunčeva oštećenja.

30-e
Ulaskom u 30-e na licu se počinju otkrivati sunčeva oštećenja u obliku hiperpigmentacija i sitnih bora, osobito oko očiju. Kako proces regeneracije stanica usporava, tako se koža lakše umara pa ten izgleda sivo i beživotno nakon neprospavane noći, što u 20-ima nije bio slučaj. Dobra je vijest da možete iskorijeniti ove probleme. U beauty rutinu uvedite kremu za njegu područja oko očiju, kao i noćnu njegu, poput pomlađujućih seruma na bazi aminokiselina ili ekstrakta zelenog čaja te kreme s niskom koncentracijom retinola.
Kako biste ublažili ili odgodili nastanak neželjenih promjena, vrijeme je da usvojite ono o čemu već i ptice na grani cvrkuću - nanošenje zaštitnih faktora (čak i zimi), sedam do osam sati kvalitetnog sna, uravnotežena prehrana, dodaci prehrani (antioksidansi!), hidratacija (sjetite li se piti vodu?) i redovita fizička aktivnost. Riješite se cigareta želite li izbjeći tzv. pušačko lice. Odlikuje ga siva i isušena koža, preuranjen manjak tonusa i sitne bore, osobito oko usana.

40-e
Manjak estrogena i predmenopauza glavni su osumnjičenici za dramatične promjene koje utječu na psihofizičko stanje žena u ovoj dekadi života. Bore se produbljuju, dok koža gubi prirodnu vlažnost i elastičnost, no nemojte očajavati. Smatra se da su geni odgovorni za svega 20-30 posto izgleda, što znači da na proces starenja možemo utjecati svakodnevnim životnim izborima. Da biste nastavili izgledati jednako mladoliko kako se osjećate, uravnoteženu prehranu obogatite konzumacijom tzv. adaptogenih supernamirnica, poput ginsenga, kombuče, Rhodiole rosee ili gljive Cordyceps. One smanjuju razinu kortizola, hormona stresa koji oštećuje stanice, a zauzvrat poboljšavaju raspoloženje, osnažuju imunitet te smanjuju osjećaj umora.
Počastite kožu lica kozmetičkim pripravcima na osnovi retinola, dermatološkim tretmanima i vječnim klasikom, hidratacijom. Prije nego što posegnete za filerima i drastičnijim estetskim tretmanima, dajte priliku prirodnim metodama pomlađivanja, redovitoj masaži ili jogi za lice. Kako je koža priljubljena tik uz facijalne mišiće i prati njihov oblik, tako masažnim pokretima mišićima vraćamo punoću. Rezultat? Čvršći i napetiji tonus kože nakon samo nekoliko tjedana.

50-e
Sve više žena proglašava ovu dob najboljim i najsretnijim razdobljem života usprkos hormonskim promjenama koje negativno utječu na izgled kože. Isušenija je i sve tanja, opušta se zbog manjka kolagena, a smeđe mrlje su brojnije i vidljivije.
Sada je najvažnije dvaput dnevno “bildati” kolagen te poticati njegovu prirodnu proizvodnju. To ćete najlakše postići redovitim čišćenjem lica i nanošenjem hranjivih krema nježnim masažnim pokretima ujutro i navečer. Hidrataciju će pojačati raskošne teksture anti-age krema na osnovi lipida, glikolne kiseline, peptida ili retinola, kao i one s biljnim uljima, poput argana i divlje ruže. Čistače koje ste dosad koristili zamijenite onima s bogatim hidratizirajućim formulama. Pojavu hiperpigmentacijskih mrlja smanjite preparatom na osnovi azelaične kiseline ili još bržim rješenjem, laserskim tretmanom.

60+
Njegujući rituali u zreloj dobi ne razlikuju se od onih u 50-ima. Hidratacija, održavanje čvrstoće kože te ublažavanje hiperpigmentacija i ostalih diskoloracija naša su glavna preokupacija.
Nije neuobičajeno da koža lica u ovom razdoblju postane iznimno osjetljiva. Mijenja joj se ćud jer je znatno isušenija i stanjena, a i hidrolipidna barijera kože gubi svoju zaštitnu funkciju pa lakše propušta vanjske iritante. U tom slučaju koristite hipoalergene proizvode za osjetljivu i reaktivnu kožu koja lako “plane”, kao i one na bazi antioksidansa koji će ublažiti upalu. Kada je riječ o pilingu, izvodite ga nježnim sredstvima za eksfolijaciju odumrlih stanica i nečistoća svega jednom mjesečno.

Njega primjerena svakoj dobi
Shutterstock